Okeane na Marsu zbrisali asteroidi?

Dva velika cunamija koje su izazvali udari asteroida najverovatnije su uticali da površina Marsa, za koju pojedini naučnici smatraju da je bila prekrivena okeanima, danas izgleda kao pustinja.

Океане на Марсу збрисали астероиди? Океане на Марсу збрисали астероиди?

Kako pretpostavlja grupa međunarodnih naučnika u studiji objavljenoj u magazinu ““Scientific Reports””, dva velika cunamija dogodila su se pre oko 3-4 milijarde godina i trajno izmenila sliku Crvene planete, čineći je neplodnim i suvim okruženjem, prosečne temperature od oko minus 60 stepeni Celzijusa.

Prvi cunami poplavio je oblast veću od oko 780.000 kvadratnih kilometara, a drugi oblast od oko 1,3 miliona kvadratnih kilometara, a oba su izazvana udarom velikih asteroida u površinu Marsa.

Naučnici su dokaze za te kataklizmičke događaje našli analizirajući geografske i toplotne fotografije planete.

Primetili su humke, naslage stenja, dugačke i široke po više stotina kilometara, a koje su mogle da formiraju, kako smatraju, samo veoma snažni vodeni tokovi.

„“Nema mnogo procesa u prirodi koji bi to mogli da učine i zato je cunami najverovatnije, a ako ne i jedino objašnjenje”“, otkrio je vođa tima Aleksis Rodrigez, istraživač Instituta za planetarne nauke.

Kako je konstatovao astronom Centra za astrobiologiju iz Madrida Alberto Feren, Mars nikada nije imao plaže poput onih u Kaliforniji, već su to bili okeani i mora hladna poput onih na Zemlji posle veoma duge i ledene zime.

Značaj potencijalnog otkrića grupe naučnika, kako prenosi portal The Verge, jeste da naslage stenja pokazuju da je između dva udara asteroida i dva cunamija Mars prošao kroz ledenu klimatsku promenu, koja je mogla da sačuva eventualni živi svet, ako je kojim slučajem postojao.

Naime, ako su mikroorganizmi zaista i postojali u tadašnjem marsovom okeanu, ostali su zarobljeni unutar tih ledenih gomila, smatraju naučnici.

„U okruženju gde vladaju ekstremni uslovi, hladna i slana voda može da pruži utočište životu, jer soli omogućavaju da voda bude tečna. Ako je život postojao na Marsu, te humke nastale od cunamija veoma su dobri kandidati gde bismo mogli da ga potražimo“, zaključio je Feren.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом