Otkriven protivotrov za najsmtronosniju meduzu

Australijski naučnici tvrde da su pronašli protivotrov za ubod najotrovnijeg meduze na svetu, morske ose, koja je strah i trepet za kupače u Indijskom okeanu i Pacifiku.

Istraživači sa Sidnejskog univerziteta pokušavali su da shvate način funkcionisanja otrova australijske morske ose (Chironex fleckeri) koji može da ubije do 60 ljudi.

Samo jedan ubod morske ose izaziva nepodnošljiv bol i nekrozu kože, a ako je količina otrova dovoljno velika srčani udar i konačno smrt.

Tim naučnika je otkrio da je ovom otrovu potreban holesterol kako bi usmrtio ljudske ćelije. Zato su odlučili da testiraju postojeće lekove za holesterol i vide da li će oni blokirati otrov. Pokazalo se da je jedan od tih lekova uspeo.

Testovi su sprovedeni na miševima i ljudskim ćelijama i otkriveno je da lek, ukoliko se primeni u roku od 15 minuta, sprečava nekrozu kože i bol.

"Još ne znamo da li će tako moći da se spreče problemi u radu srca. Treba da nastavimo istraživanja ", kaže je jedan od itraživača.

Morska osa može biti dugačka do tri metra. Vrlo je opasna, može i da pliva, a ne samo da pluta nošena morskom strujom.

Naučnici se nadaju da će stvoriti kremu ili sprej koji bi neutralisali ubode od kojih, prema procenama, svake godine umre desetine ljudi dok hiljade završe u bolnici.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом