Драма у јапанској нуклеарки

Проблеми и са реактором број 3. У експлозији зграде реактора број 1 повређено четворо радника у нуклеарној електрани Фукушима 1. Страхује се да број жртава земљотреса и цунамија може бити преко 1.800, јавља агенција "Кјодо". Непозната судбина 10.000 становника лучког града Минамисанрика.

У нуклеарној централи Фукушима отказао је систем за хлађење и на реактору број 3, саопштиле су јапанске власти и додале да је неопходно и тај реактор испунити водом из мора као у случају реактора број 1. Фукушима 1, иначе, има 6 реактора.

Дан после разорног земљотреса и цунамија који је за њим уследио, у покрајини Фукушима дошло до експлозије у нуклеарној електрани Фукушима 1 у згради где је смештен реактор број 1. Повређено је четворо радника, који су покушавали су да отклоне кварове које је изазвао јучерашњи потрес. 

Експлозија се догодила око 16 сати по локалном времену (8.00 по средњоевропском) због квара на систему за хлађење реактора централе.

Портпарол владе Јукио Едано рекао је да метални контејнер реактора није претрпео "никакву штету" и да је ниво радијације чак опао. 

Токијска енергетска компанија планира да реактор, из којег истиче радиоактивни материјал, испуни морском водом како би га расхладила и снизила притисак у њему.  

Едано је нагласио да је потребно пет до десет сати да се реактор испуни морском водом и око десет дана да се цео процес оконча.

Јапанска влада је из предострожности проширила зону за евакуацију око реактора са првобитног радијуса од 10 на 20 километара.

Према извештајима агенција, ниво радијације измерене око погона у којем се догодила експлозија и над којим се видео густ дим, био је 20 пута виши од нормалног.

Јапанска телевизија је позвала људе који живе у околини нуклеарке, 240 километара северно од Токија, да остану у домовима, затворе прозоре и врата, угасе клима уређаје и не пију воду са чесме, а, уколико су принуђени да изађу, да покрију главу и тело маском и влажним пешкирима.

Светска здравствена организација саопштила је да је ризик по здравље људи на "прилично ниском нивоу", али да ће СЗО понудити стручну помоћ уколико она буде неопходна.

"Разумели смо да је из нуклеарне централе ослобођена мала количина радијације", казао је портпарол СЗО Грегори Хартл агенцији Ројтерс.

Ветар шири радиоактивни материјал

У том подручју до сада је евакусано 300.000 грађана пошто се страхује од тежих последица хаварије.

У међувремену, јапанска национална метеоролошка служба саопштила је да ветар који шири радиоактивни материјал из нуклеарне централе дува са југа, што би могло да погоди становнике који живе северно од постројења.

Према овом саопштењу, ветар би могао и да промени смер и почне да дува северозападно, ка мору, пренео је Ројтерс.

Смер у којем ветар дува кључни је фактор у процењивању могуће штете од радијације по становништво и животну средину.

Нуклеарна несрећа у централи "Фукушима " сврстана је на ниво 4 од 7 нивоа међународне скале за процену нуклеарних и радиолошких несрећа, објавила је јапанска Агенција за нуклеарну и индустријску безбедност.

Иначе, област Фукушима где се налази нуклеарни комплекс, погодио је нови земљотрес јачине око шест степени Рихтера. 

Руски стручњаци не очекују "чернобиљски сценарио"

Иако је ситуација после експлозије алармантна, руски стручњаци сматрају да она не може достићи размере "Чернобиља".

Руски академик Јевгениј Великов, председник института "Курчатов", рекао је агенцији Итар-Тас да нема бојазни од инцидента какав је био онај у Чернобиљу, "јер у јапанском постројењу нема графитног материјала који би могао да гори".

И заменик директора тог института Јарослав Штромбах не очекује веће испуштање радиоактивних супстанци из реактора, и уверен је да ће јапанска влада решити тај проблем.

Техничку помоћ Јапану понудила је и Међународна агенција за атомску енергију ИАЕА, са седиштем у Бечу, уколико јапанска влада помоћ затражи.

Око 10.000 људи нестало у Минамисанрику

У међувремену стижу нови подаци о жртвама земљотреса и цунамија. Страхује се да број жртава може бити преко 1.800. Јапански медији јављају да је у лучком граду Минамисанрику нестало око 10.000 људи. Та цифра представља више од половине укупног броја становника тог града на обали Пацифика, који има 17.000 житеља, преноси агенција Кјодо.

Према полицијским подацима, до сада је евидентирана смрт 503 особе, 1040 повређених, док се 740 се воде као нестале.

Међународна заједница је данас почела да шаље спасилачке тимове који треба да помогну Јапану, а УН ће послати групу која ће помоћи у координацији њиховог рада.

Јапан је јуче затражио долазак више страних спасилачких тимова који би им помогао након разорног земљотреса, саопштиле су Уједињене нације.

Неколико сати после земљотреса у Јапану еруптирао је и избацио лаву и облак гаса један од најактивнијих индонежанских вулкана, Маунт Карангена. Становништво које живи у околини вулкана је евакисано, а за сада нема извештаја о евентуалним жртвама или штети, пренео је АП.

Вулкан, висине 1.784 метра, налази се на Сиауу, острву архипелага Сулавези. Ерупција тог вулкана претходно је забележена у августу, када је погинуло четворо људи.

Јапански сеизмолози раније су предвиђали да би земљу могао да задеси потрес јачине између 7 и 8 степени рихтера, али је јачина јучерашњег удара превазишла сва очекивања. Јапан је био неприпремљен за цунами који је уследио, али је систем узбуњивања функционисао добро што је допринело да број жртава не буде већи.

Осим у североисточним деловима острва Хоншу који су погођени цунамијем, живот у осталим деловима Јапана се полако враћа у нормалу. Метрои у градовима поново раде, док је железнинички саобраћај успостављен тамо где линије нису прекинуте.