Извор: РТС

Мађарска голом у десетом минуту надоканде избацила Шкотску са Евра

Фудбалери Мађарске савладали су Шкотску резултатом 1:0 у мечу треће рунде групе А Европског првенства у Немачкој.

Након сто минута фудбала који не приличи такмичењу какво је Евро, Мађари су голом у дубокој надокнади након контре успели да дођу до првих бодова и задрже шансу за пласман у осмину финала.

Од самог почетка је Марко Роси препустио лопту Шкотима, знајући да им игра по земљи није најјача страна. Нису Шкоти успевали да припрете ни из прекида, те за 45 минута нису успели да упутуе нити један ударац ка голу ривала.

Са друге стране Мађарска је имала неколико прилика након контри или прекида, а најбољу је пропустио Орбан у 40. минуту, погодивши пречку са само пар метара након центаршута Собослаја.

Нису желели ни једни, ни други да се превише изложе и дођу у ситуацију да јуре заостатак, а на такав приступ није утицала ни чињеница да је реми значио крај такмичења за обе репрезентације.

У наставку се није много тога променило. Темпо се за нијансу убрзао, али прилика није било. Шкоти су први пут запретили у 53. минуту, док су Мађари наставили са чекањем.

Нажалост, утакмицу је обележила и повреда Варге који је након судара са Ганом и неколико минута проведених на трави, на носилима напустио терен.

Због тога је меч био продужен десет минута и тек у надокнади су тимови почели више да се отварају.

Такав развој догађаја оставио је доста простора за контре, пре свега по левој страни Шкотске. Мађари међутим нису успели то да искористе и промашили су две изгледне прилике.

Узвратили су и Шкоти, али је Мађарска на крају дочекала оно што је хтела.

Пукла је контра у последњем минуту надокнаде, а на асистенцију Салаија завршио ју је резервиста Чобот и донео велико славље навијачима Мађарске.

Шкоти су на тај начин елиминисани са турнира, док Мађарска са три бода мора да чека расплет у осталим групама и нада се повољним резултатима како би прошла у осмину финала.

Крај меча - 0:1

Мађарска долази до првих бодова и нада се проласку даље.

90+10' ГООООООЛ! Чобот за победу - 0:1

Каква контра Мађара који ће највероватније доћи до три бода.

90+8' Хенли пропушта најбољу шансу за Шкоте - 0:0

Остао је сам у шеснаестерцу, али је шутирао право у Гулашија.

90+7' Адам Нађ покушава - 0:0

Лош ударац који саиграчи испраћају негодовањем.

90+5' Мађари ближи голу - 0:0

Опасније делује екипа Марка Росија у надокнади, али је пропустила две велике шансе да дође до предности.

Шкоти покушавају дугим лоптама да направе пометњу у казненом простору ривала.

Немачка изједначује

Филкруг је стрелац.

90+2' Статива Нађа - 0:0

Шкоти су се отворили и отворили простор за контре.

Шансу утакмице имао је Нађ, али је погодио стативу из изгледне позиције у којој је нашао испред Гана.

90+1' Најбоља шанса у другом полувремену - 0:0

Адам је одлично проиграо Собослаја, али је Ливерпулов фудбалер шутирао право у Гана.

90' Десет минута надокнаде - 0:0

Све због повреде Варге.

90' Одбрана Гана - 0:0

Шефер је покушао након уласка у казнени простор, али је голман Шкотске био на месту.

89' Последња измена у екипи Шкотске - 0:0

Морган мења Робертсона.

87' Ништа не слути на промену резултата - 0:0

Очекује се велика надокнада, али екипе за сада нису показале да су способне да направе озбиљније прилике.

Једино би нека велика гешка или потез генијалности могао да преломи сусрет.

86' Мења и Роси - 0:0

Болу и Керкеза мењају Жолт Нађ и Чобот.

84' Двострука измена у тиму Шкотске - 0:0

Меклин и Кристи улазе, а Гилмор и Ралстон излазе из игре.

79' Још десетак минута дели екипе од испадања - 0:0

Још су поприлично уздржана оба тима у организацији напада и не остављају превише простора за контре.

Нерешен исход делује све извесније.

76' Двострука измена у тиму Шкотске - 0:0

Шенкланд и Армстронг су на терену уместо Мекгина и Адамса.

74' Варга на носилима напустио терен - 0:0

Осим њега, из игре је изашао и Дардаи. Уместо њих су на терену Адам и Салаи.

Нема пенала за Мађаре.

72' Варга и даље на земљи - 0:0

Забринуто делују играчи на терену, али и навијачи на трибинама.

Још увек се указује помоћ нападачу Мађарске, уз аплаузе који долазе са трибина.

69' Озбиљан судар у казненом простору Шкотске - 0:0

Сударили су се Ган и Варга након једног центаршута.

Мађарски играч је остао без свести и лекарска екипа је у великом броју изашла на терен.

Играчи су се окупили око Варге, а проверава се и потенцијални једанаестерац.

Навијачи Мађарске певају Варгино име у знак подршке.

Tanjug/AP Photo
Matthias Schrader

67' Мађарска поново напада - 0:0

Смењују се периоди иницијативе два тима.

Роси свестан да нема још много времена за чекање грешке противника.

64' Нови покушај Мађара - 0:0

Дардаи је пробао главом, али лопта поново одлази преко гола.

62' Опет опада темпо - 0:0

Шкоти имају значајно већи посед, али и шест покушаја мање.

Свака грешка у наредном делу меча може значити испадање са турнира, те екипе још увек не желе да нападну свим силама.

За сада су најозбиљније прилике долазиле после прекида.

61' Прва измена на утакмици - 0:0

Нађ мења Стајлса који има жути картон.

58' Нешто отворенији меч у наставку - 0:0

Иако није било већих прилика, екипе су значајно офанзивније у наставку.

Игра се за нијансу брже, а све су то препознали шкотски навијачи који покушавају да додатно мотивишу своје миљенике.

53' Први ударац Шкота - 0:0

Одлично је Робертсон одузео лопту Собослају и предао је Адамсу који је шутирао са двадесетак метара, али је лопта отишла преко гола.

Antonio Calanni

50' Први жути картон за Шкоте - 0:0

Добија га Мектомини након неопрезног старта испред противничког шеснаестерца.

Уколико Шкоти прођу даље, а то би им био први пут у историји, играће без везног играча Манчестер јунајтеда који је добио парни картон.

49' Нови ударац Салаија - 0:0

Покушао је Салаи из окрета, али је лоше захватио лопту.

Вероватно је био и у офсајду, али се пише још један ударац ка Гановом голу.

48' Мађари кренули офанзивније - 0:0

Другачији приступ Марка Росија на почетку другог дела.

Мађари сада проводе више времена на противничкој половини, али за сада Шкотска одбрана функционише без грешке.

Почело је друго полувреме - 0:0

Шкоти у нападу.

Крај првог полувремена - 0:0

Веома лоше прво полувреме у Штутгарту.

Обе екипе су се одлучиле за нешто обазривији приступ, иако им је победа неопходна за пролаз даље.

Виђено је много фаулова, прекида и центаршутева, али су шансе изостале. Најбољу је пропустио Орбан у 40. минуту након центаршута Собослаја.

Овакав расплет највише одговара Србији којој реми две екипе уз још неколико повољних исхода може донети пролаз даље и уз реми са Данцима.

Ariel Schalit

45+1' Ударац Собослаја - 0:0

Отоворио се простор капитену Мађарске, али је његов ударац завршио преко гола.

45' Минут надокнаде - 0:0

Играчи ће ускоро у свлачионице.

43' Ближи се крај првог дела - 0:0

Нови жути картон за Мађаре, а добија га Шефер.

Веома затворена и груба игра у првом делу у ком је виђен већи број картона него прилика.

Шкоти још увек без ударца ка голу ривала.

40' Најбоља прилика на мечу - 0:0

Орбан након центаршута Собослаја из индиректа погађа пречу са само пар метара.

У мечу са малим бројем прилика, овакве шансе се морају користити.

37' Једно од најлошијих полувремена од почетка турнира - 0:0

Јасно је због чега су две екипе из четири меча освојиле само један бод.

Према приказаном у првом делу, ниједна од две репрезентације није заслужила пласман у наредну фазу.

33' Мађарска преузима иницијативу - 0:0

Покушавају сада Мађари преко бокова да угрозе одбрану Шкотске која је сада приморана да се брани у сопственом шеснаестерцу.

Салаи је пробао са дистанце, али је био веома непрецизан.

Швајцарска води против Немачке

Након што је Немцима поништен гол, Ндоје доводи Швајцарце у вођство.

26' Жути картон за Орбана - 0:0

Преоштар старт над Мекгином.

22' Без великих прилика - 0:0

Не успевају Шкоти да пробију блок Мађара, а не успевају ни изабраници Марка Росија да одиграју добар контранапад.

Шкоти имају посед од чак 77 одсто, али су још угвек без шута на гол.

18' Први жути картон на мечу - 0:0

Добија га Стајлс због прекида контре Шкота.

15' Круже Шкоти, али без решења - 0:0

Поставка са пет дефанзиваца умногоме отежава Шкотима пренос лопте пред противнички шеснаестерац.

Покушавају стога изабраници Стива Кларка да убацивањима са бока дођу до прилике, али за сада нису успели.

10' Слаб темпо на у уводном делу - 0:0

Обе екипе опрезне, иако им је потребна победа.

Не желе два селектора да се превише отворе и дођу у ситуацију да јуре заостатак.

Тактика Мађара да препусте лопту ривалу за сада се показала као успешна.

7' Први ударац на мечу - 0:0

Покушао је Бола са дистанце, али је Ган уз нешто проблема успео да заустави ударац.

5' Миран почетак сусрета - 0:0

Мектомини за сада уз Адамса најближи голу Мађарске, где покушава да нађе рупу између линија противника.

Шкоти за сада добро чувају лопту и нису показали несигурности које су их пратиле у прва два кола.

Мађарска са врло малим бројем контаката са лоптом на противничкој половини.

3' Шкоти контролишу посед - 0:0

Мађарска се одлучила на дефанзивнији приступ на почетку меча.

Шкоти нису познати као екипа која је вешта у организацији игре кроз пас, те ће се Мађараи надати грешкама.

Меч је почео

Први у напад крећу играчи Мађарске.

Навијачи Шкотске у добром расположењу пред почетак дуела

EPA-EFE
ANNA SZILAGYI

Собослај се припрема за меч

Капитен Мађарске није одиграо на свом нивоу у прве две утакмице и сигурно је да ће у последњем дуелу у групној фази бити посебно мотивисан.

Мекгин: Спремни смо и желимо пролаз даље

Фудбалер Шкотске Џон Мекгин рекао је да је његова екипа у потпуности спремна за одлучујући дуел.

"Покушали смо да се припремимо као и за било коју другу утакмицу. Поподневна дремка је отказана и уместо тога смо уз музику покушали да се опустимо и фокусирамо. Боље смо припремљени него пре три године. Желимо да прођемо даље", изјавио је везни играч Астон виле.

Згревање Мађара

EPA-EFE
MOHAMED MESSARA

Мекфаден: Очекујем добру партију Мекене

Некадашњи репрезентативац Шкотске Џејмс Мекфаден похвалио је штопера Скота Мекену.

"Мислим да је Мекена одлично одрадио посао када је ушао против Швајцарске и сигуран сам да ће искористити и ову прилику", рекао је Мекфаден.

Играчи Шкотске на загревању

EPA-EFE
RONALD WITTEK

Навијачи Мађарске

Шкотска ослабљена

Због повреде задобијене на сусрету против Швајцарске, Киран Тирни ће пропустити дуел са Мађарском, а и потенцијални наставак турнира.

Његов дрес се ипак нашао у свлачионици, као знак подршке.

Ботка: Пролазом даље би за нас почео нови турнир

Фудбалер Мађарске Ендре Ботка изјавио је да би победа и пролаз даље значили нови почетак за његову репрезентацију.

"Уколико успемо да победимо и прођемо даље, то би заиста променило претходних неколико недеља и прва два меча. Потпуно нови Евро би почео за нас", изјавио је мађарски дефанзивац.

Факундо Тељо дели правду

Аргентинцу ће помагати сународници Габријел Шаде и Езекјел Брајловски.

Норвежанин Еспен Ескас биће четврти судија, док ће у ВАР соби седети Шпанац Алехандро Ернандез.

Утакмица од великог значаја и за Србију

"Орловима" би, уколико не успеју да победе Данску, највише одговарао реми у сусрету Шкота и Данаца.

Међутим, нерешен исход је самим тим неприхватљив за вечерашње противнике, који ће по сваку цену желети да дуел заврше са три освојена бода.

Стартних 11 Мађарске

Прва постава Шкотске

Убедљиво најпознатије име у мађарској репрезентацији је играч Ливерпула Доминик Собослај. Екипа је препуна интернационалаца од "лига петице" до Далеког истока.

Из Бундеслиге долазе пет имена: заменик капитена Петер Гулаши и Вил Орбан (Лајпциг), Атила и Роланд Салај (Фрајбург) и члан Унион Берлина Андраш Шефер.

Сем Собослаја, чланови премијерлигаша и "странци" са мађарским коренима су - Милош Керкез, рођен у Врбасу и брани боје Борнмута, и Калум Стајлс из Сандерленда.

Чак и ХНЛ има свог представника. Конкретно, Ласло Клајнхајлсер је играч Хајдука из Сплита. Свакако нису имена од којих клецају колена. Снага Мађарске је њен колектив.

Састав Стива Кларка саздан је од чланова бројних тимова из Премијер лиге, Чемпионшипа, као и шкотских великана Селтика и Ренџерса.

Најпознатији су ветерани Ливерпула Ендру Робертсон и Манчестер јунајтеда Скот Мектоминеј. Ту су и Џон Мeкгин (Астон вила), Рајан Кристи (Борнмут) и Били Гилмур (Брајтон).

Изузеци ван Острва су узданице одбране Скот Мекена (Копенхаген) и Киран Тирни (Реал Сосиједад).

На несрећу селектора Стива Кларка, један од главних нападача Линдон Дајкс се повредио током припрема и неће учествовати на Евру.

Шкоти оставили за нијансу бољи учинак

Мађарску су многи пре почетка турнира видели као репрезентацију која би могла да направи изненађење и далеко догура. Међутим, прва два меча су показала да екипи Марка Розеа недостаје квалитет за највише домете.

Након рутинског пораза од Швајцарске, Немци су такође без већих проблема надиграли Мађаре и оставили их са минималним шансама за пролаз даље.

Осим победе у последњем колу биће им потребно и много среће када су резултати у другим групама у питању, како би се надали евентуалном проласку даље са трећег места.

Шкотска се налази у нешто бољој позицији и евентуално би могла и до другог места у групи. Победа им је неопходна у сваком случају, а након катастрофе у првом колу су показали против Швајцарске да нису залутали на шампионат.

У стању су да припрете сваком из прекида, а уз нешто мањи борј инидивидуалних грешака и бољу концентрацију могу да се надају позитивном исходу против Мађарске.

У случају ремија, обе репрезентације би испале са турнира, тако да треба очекивати динамичну утакмицу, с обзиром на то да ни једни ни други немају простора за калкулације.

Martin Meissner

Досадашњи сусрети

Две репрезентације су се до сада састале само два пута и то у пријатељским сусретима.

Пре шест година је Шкотска у Будимпешти славила голом Мета Филипса у другом полувремену, док су Мађари били убедљиви са 3:0 пре 20 година.

Стадион у Штутгарту често је мењао име и још чешће био поприште великих такмичења, како фудбалских тако и атлетских. Један је од најстаријих у Немачкој, а на њему је репрезентација те земље 1950. одиграла прву међународну утакмицу након завршетка Другог светског рата, али и прву после уједињења западне и источне стране, 40 година касније.

Кровна конструкција "Штутгартске арене" изграђена је од прецизно скројених мембрана од полиестера пресвученог ПВЦ-ом, а кровно ткиво је довољно јако да издржи 1.000 килограма тежине по квадратном дециметру. Кров је окачен о украсни челични оквир који се простире око целог стадиона и даје му препознатљив и уникатан изглед.

"Штутгартска арена" је била поприште прегршт великих такмичења, међу којима су првенства Европе (1986) и света (1993) у атлетици, Европско првенство у фудбалу 1988, Мундијали 1974. и 2006, укључујући и утакмицу за треће место у којој је Немачка дошла до бронзе победом над Португалијом.
EPA-EFE

Главни град покрајине Баден-Виртемберг са преко 600.000 становника у ужем градском језгру, познат по брзим аутомобилима и добрим винима, увек је међу домаћинима великих спортских догађаја у Немачкој.

Штутгарт је смештен у такозваном "штутгартском казану" - долини између планине Шварцвалд и Швапске Јуре. Лежи на реци Некар и четврта је највећа метропола у Немачкој са 5.500.000 становника у широј области града.

Порекло имена града везује се за стару немачку реч "штут", што значи коњушница, припојену речи "гартен", односно првобитном имену насеља између две планине.

EPA-EFE

Борба за пролаз даље

Шкотска након освојеног бода у дуелу са Швајцарском има веће шансе за пролаз даље у случају победе.

Мађарској са друге стране ни три бода не гарантују место у осмини финала, нарочито имајући у виду лошу гол разлику.