Извор: РТС

Немачка рутински до друге победе на Евру, Мађари и даље без бода

Фудбалери Немачке савладали су Мађарску резултатом 2:0 у мечу друге рунде групне фазе Европског првенства.

Екипа Јулијана Нагелсмана је без већих проблема дошла до нова три бода, након којих је себи загарантовала пласман у наредну фазу такмичења.

Са друге стране, Мађарима је након другог пораза још само теорија савезник у борби за осмину финала.

Иако су храбро ушли у меч, направивиши неколико прилика после прекида, било је јасно да изабраници Марка Росија не могу да парирају расположеним и за класу бољим Немцима.

Након неколико пропуштених шанси и превише ноншалантности пред противничким голом, "панцер дивизија" је до предности дошла уз доста среће, када се Гиндоган сјајно снашао након неспретне интервенције Орбана и упослио Мусијалу, а Бајерновом чуду од детета је преостао лакши део посла.

Нападали су Немци и након тога, али им је недостајао завршни ударац како би у потпуности сломили отпор противника. Поиргавали су се пред противничким шеснаестерцом, за шта нису кажњени услед одличне партије Мануела Нојера.

У другом делу су спустили темпо и мирно чекали прилику да реше меч.

Таква прилика се указала у 67. минуту, када је заспала одбрана Мађарске, а Гиндоган након асистенције постигао и погодак за предност коју Мађари више нису могли да стигну.

До краја је виђено неколико мањих узбуђења, али већих шанси није било. Немци су задржали стопостотан учинак, уз одличну гол разлику и могу у потпуности да се посвете припреми утакмице против Швајцарске.

Са друге стране, Мађари морају да победе Шкотску, по могућству са што већом разликом и да се надају повољном иходу у другим групама, како би имали шансу за пласман даље.

Крај меча - 2:0

Рутинска победа Немачке која је наставила поход ка првом месту у групи.

Мађари на другој страни пред елиминацијом. Биће им потребна победа против Шкота у последњем колу како би могли да се надају пласману даље.

90+3' Собослај добија жути картон - 2:0

Испуцао је капитен Мађарске лопту након судијског звиждука.

90' Три минута надокнаде - 2:0

Немачка пред новом победом.

89' Жути картон за Мителштадта - 2:0

Непотебан фаул немачког бека.

88' Двострука измена у Мађарској - 2:0

Изашли су Варга и Салаи, а у игри су Шобот и Гаждаг.

87' Прилика за Филкруга - 2:0

Покушао је нападач Дортмунда након центаршута Санеа, али лопта одлази поред гола.

84' Гиндоган излази - 2:0

Стрелац другог гола уступа своје место Ундаву.

79' Немци приводе утакмицу крају - 2:0

Лако Немачка чува лопту и ишчекује последњи фудбалски звиждук.

Мађари без шансе да угрозе Нојера и све су ближи другом поразу.

75' Две промене у Росијевом тиму - 2:0

Керкез и Бола су изашли, а Нађ и Адам су на терену.

72' Двострука измена у тиму Немачке - 2:0

Андрих и Мусијала излазе, а у игри су Џан и Фирих.

70' Мађари полако одустају - 2:0

Не покушавају изабраници Марка Росија да се врате у меч, већ у ниском блоку покушавају да избегну дебакл.

Упркос великом броју дефанзиваца у казненом простору су дозволили Гиндогану да остане сам и постигне гол, што је додатно утицало на очевидно разочарање у редовима Мађарске.

EPA-EFE

67' ГООООЛ! Гиндоган за 2:0

Меч сада делује решено.

Нови дуг напад Немачке који је Гиндоган сјајним ударцем завршио након одличне повратне лопте Мителштата.

64' Улази Клајнхајслер - 1:0

Терен напушта Нађ.

62' Нови ударац Мусијале - 1:0

Серија дриблинга и ударац са дистанце, али је лопта отишла преко гола.

Коначно Немци покушавају да заврше акцију без превише компликовања.

60' Велика шанса за Варгу - 1:0

Одличан продор и центаршут Салаија, али је Варгин ударац главом отишао преко гола.

RONALD WITTEK
EPA-EFE

58' Излазе Вирц и Хаверц - 1:0

На терену су Лирој Сане и Никлас Филкруг.

EPA-EFE

54' Покушај Кроса - 1:0

Покушај Кроса је изблокиран, што је Гулашију олакшало одбрану.

Све чешће Немци у шеснаестерцу ривала.

51' Контролише Немачка утакмицу - 1:0

Без проблема Немци чувају лопту, а предњачи наравно Крос.

Још једна утакмица којом без грешке диригује немачки везњак.

Међутим, нападачи Немачке и даље без доброг завршног ударца.

Tanjug/AP Photo
Antonio Calanni

48' Нижу се корнери Немаца - 1:0

Поново прети Немачка након прекида, али нема промене резултата.

Мађари покушавају дугим лоптама да угрозе ривала и делује да су променили тактику након одмора.

Почело је друго полувреме - 1:0

Мађари у нападу.

Крај првог полувремена - 1:0

Након нешто отреситијег почетка Мађарске која је у првих двадесетак минута успевала да угрози противнички гол, Немци су преузели иницијативу која је резултовала само једним голом.

Комбиновала је Нагелсманова екипа више него што је то било потребно, због чега је погодак Мусијале из 22. минута за сада једини на семафору.

Са лакоћом су Немци долазили до противничког шеснаестерца, али им је недостајао завршни ударац како би нешто растерећеније игралу у наставку.

Са друге стране, Мађари су своје највеће шансе имали након прекида, али је Нојер доказао да је још увек један од најбољих голмана на свету.

Themba Hadebe

45+2' Поништен гол Мађарима - 1:0

Нови одличан прекид Собослаја, који је Нојер након ударца једног од мађарских играча успео да одбрани, након чега је Салаи послао лопту у мрежу, али се активирао из офсајда.

45' Нова шанса за Мусијалу - 1:0

Одличан ударац, али нема другог гола.

Мађари једва чекају паузу, како би имали прилику да одморе и да се прегрупишу.

42' Немци контролишу меч - 1:0

Крос наставља са корнерима, а Мађари са неспретним реакцијама, које за сада нису кажњене.

Собослај за сада без великог утицаја на игру. Осим прекида које је добро изводио, није успео да се наметне на средини терена.

Немци диктирају темпо у завршници првог дела.

38' Наставља се притисак Немаца - 1:0

Комбинује Немачка махом по левој страни, тражећи сада центаршутевима прилику да запрети.

Велики број прекида су извели Немци и након већине су Мађари морали да стрепе.

Све ближа екипа Јулијана Нагелсмана другом голу.

33' Претерују Немци - 1:0

Превише комбинују играчи Немачке у опасној зони.

Желе да се ушетају у гол, и сувише дуго одлажу ударце.

Мађари су се поново повукли, чекајући грешку ривала.

30' Нова прилика за Собослаја - 1:0

Сјајна акција Мађара коју је повукао Керкез.

Упослио је након тога мађарски бек свог капитена, али је Та одличним клизећим спасао гол.

Немци настављају са грешкама испред противничког шеснаестерца, које се претварају у опасне контре.

26' Нојер чува немачко вођство - 1:0

Феноменалан слободњак Собослаја, али је уследила још боља реакција Нојера који је након одбране успео и да заустави наставак акције.

Жуте картоне су у међувремну добили Рудигер и Варга.

22' ГОООЛ! Мусијала за 1:0

Одлична комбинација Немаца који су и имали среће након лоше рекације Орбана.

Гудноган је отео лопту мађарском штоперу, након чега је упослио Мусијалу, а овај без проблема погодио за вођство.

Погодак се проверавао због потенцијалног фаула играча Барселоне, али је одлучено да се гол призна.

Други гол на првенству Бајерновог офанзивца.

21' Немцима фали завршни пас - 0:0

Фали Немцима прецизност пред противничким шеснаестерцом.

Имали су у неколико наврата одличне замисли, али су додавања била нешто слабија.

За сада Хаверц прави највеће проблеме Мађарској.

20' Мађари нису дошли да се бране по сваку цену - 0:0

Не либи се екипа Марка Росија да спусти лопту и покуша да преко бокова угрози фаворизованог ривала.

Немци за сада међутим поприлично дисциплиновани у одбрани.

Покушава Нагелсманова екипа да кратким комбинацијама у завршној трећини терена дође до изгледних позиција, али су Мађари за сада добро постављени у одбрани.

15' Мађарска се ослобађа притиска - 0:0

Мађари све више прете.

Један од продора по десном боку довео је до шута Салаија који је изблокиран.

Иако Немачка врши притисак, Мађарска је успела да уз пар наврата изнесе лопту до противничког шеснаестерца.

11' Велика прилика за Хаверца - 0:0

Добио је нападач Арсенала дуел са Орбаном, али је његов ударац из близине зауставио Гулаши рефлексном реакцијом.

Након тога је Андрих ухватио сјајан волеј после корнера, али је добро реаговао један мађарски дефанзивац, избацивши лопту у корнер.

10' Сјајан ток лопте кроз немачке линије - 0:0

Након што је погрешио само једном у предаји лопте у првом колу, Крос наставља да савршено дирихује игром Немачке.

Велики број додавања су направили Немци на противничкој половини и покушавају да пронађу рупу између противничких бекова и штопера.

7' Добар почетак Мађара - 0:0

Определили су се Мађари за чекање контри и прекида.

Собослај је и против Швајцарске имао неколико врхунских центаршутева, а наставио је у сличном ритму.

За сада Мађарска добро постављена.

Matthias Schrader

4' Консолидовали су се Немци - 0:0

Након грешке која је прошла некажњено, Немци су очекивано преузели посед и очекује се да доминирају у том аспекту.

Изостанак класичног центарфора у екипи дозвољава им лакшу промену места у нападу, за шта Шкоти у првој рунди нису имали решење.

Први шут ка голу Гулашија упутио је Хаверц, али није било веће опасности.

1' Одлична шанса за Мађарску - 0:0

Грешка одбране Немачке коју је успео да неутралише Нојер одличном реакцијом у 15. секунди.

Меч је почео

Први напад има екипа Немачке.

Лампард: Немачка је међу фаворитима

Бивши енглески репрезентативац Гренк Лампард, који је био уврштен у најбољи тим Евра 2004. године, рекао је да је иза Немачке веома турбулентна година.

"Изгубили су нешто више утакмица него што је то уобичајено и променили су тренера. Међутим, технички су веома добри и биће међу највећим фаворитима", рекао је Лампард.

Загревање је готово

Играчи су у свлачионицама и ускоро ће изаћи на терен у Штутгарту.

Ariel Schalit

Немачка у сјајном низу у групној фази

"Панцер дивизија" је изгубила само једно од претходних 11 утакмица у групној фази Евра, забележивши притом осам победа и два ремија.

Последњи пут су поражени од Француске 2020. године.

Керкез: Знамо да ће бити тешко

Мађарски репрезентативац Милош Керкез, иначе родом из Врбаса, изјавио је пред сусрет да ће његов тим морати добро да се припреми.

"Наравно да знамо да нас чека тежак задатак. Немачка је веома добар тим и имају предност домаћег терена. Мораћемо добро да се припремимо, нарочито имајући у виду да смо изгубили први дуел", рекао је Керкез.

Мађарској неће мањкати подршке

Мађарски навијачи су у великом броју дошли у Немачку како би пружили подршку својој репрезентацији.

Darko Vojinovic

Две промене у саставу Мађарске

Марко Роси направио је две измене у односу на састав који је почео сусрет против Швајцарске.

Уместо Атиле Салаија и Адама Ланга, меч са Немцима ће започети Мартон Дардаи и Бендегуш Бола.

Селектор Немачке Јулијан Нагелсман је оставо веран тиму који је демолирао Шкотску на отварању.

Велика подршка за Немачку

Очекивано, немачки навијачи су направили сјајну атмосферу, као увертиру за други меч њихове репрезентације.

Немци на титулу првака Европе чекају од 1996. године, а наступ у првом колу је показао да су спремни да по четврти пут у историји постану шампиони.

Долазак играча Немачке

Мађарска у лошем низу

На последњих седам дуела на Европским првенствима, Мађари немају нити једну победу.

Одиграли су четири нерешене утакмице, а поражени су у три наврата.

Последњу победу забележили су против Аустрије на отварању 2016. године.

Немци у добром расположењу

Federico Gambarini

Тренинг Мађара пред дуел

Tibor Illyes

Дани Макеле дели правду

Холанђанину ће помагати сународници Хесел Стегстра и Јан де Фрај.

Четврти судија је Сердар Гузубујук, док ће у ВАР соби седети Роб Диперинк.

Стартних 11 Мађарске

Прва постава Немачке

Убедљиво најпознатије име у мађарској репрезентацији је играч Ливерпула Доминик Собослај. Екипа је препуна интернационалаца од "лига петице" до Далеког истока.

Из Бундеслиге долазе пет имена: заменик капитена Петер Гулаши и Вил Орбан (Лајпциг), Атила и Роланд Салај (Фрајбург) и члан Унион Берлина Андраш Шефер.

Сем Собослаја, чланови премијерлигаша и "странци" са мађарским коренима су - Милош Керкез, рођен у Врбасу и брани боје Борнмута, и Калум Стајлс из Сандерленда.

Чак и ХНЛ има свог представника. Конкретно, Ласло Клајнхајлсер је играч Хајдука из Сплита. Свакако нису имена од којих клецају колена. Снага Мађарске је њен колектив.

Нагелсман се одлучио за комбинацију ветерана испробаних у свим биткама и нових имена.

Без Бајерна се не може, а минхенски тим представљају, уз Нојера, још четири играча: Џошуа Кимих у одбрани, Александар ПавловићЏамал Мусијала и Лерој Сане у везном реду, те Томас Милер у нападу.

Из редова недопобедивог освајача домаће "дупле круне" Бајер Леверкузена на списку су Џонатан ТаРоберт Андрих и добитник признања за играча године у Бундеслиги Флоријан Вирц

Интернационалнце предводе освајачи Лиге шампиона Антонио Ридигер и Тони Крос из Реала. Ту су и Каи Хаверц из Арсенала, Илкај Гундоган из Барселоне и играч Брајтона Паскал Грос.

Финалисту Лиге шампиона Борусију Дортмунд представљају Нико Шлотербек и Никлас Фулкруг.

Последице првог кола

Мађарска је до почетка турнира важила за једну од екипа које из сенке могу да направе добар резултат. Меч против Швајцарске у потпуности је променио такве прогнозе.

Швајцарци су рутински дошли до победе и оставили Мађарима мале шансе да се домогну друге фазе, нарочито имајући у виду да их у другој рунди очекује дуел са распуцаним Немцима.

Екипа Јулијана Нагелсмана је феноменалном партијом у првом колу ушла у ред првих фаворита за освајање титуле и биће велики фаворит против уздрманих Мађара који би након две одигране утакмице могли да остану без бодова.

Такву ситуацију би могла да искористи Швајцарска и победом над Шкотском обезбеди себи пролаз даље, те би Мађари још само могли да се надају победи у последњем колу и евентуалном статусу једне од четири најбоље трећепласиране екипе.

Досадашњи сусрети Немачке и Мађарске

Кад се спомену сусрети Мађарске и Немачке, одмах пада на памет финале Светског првенства 1954. године и фрапирајући тријумф над "лаком коњицом" у финалу са 3:2. Мађарска је тад била убедљиво најбољи тим на свету. Кад се узме у обзир да су их Пушкаш, Кочиш и остали декласирали са 8:3 у групној фази, податак је још сензационалнији.

Ове две селекције састајале су се од 1909. године и први двобој на великим такмичењима био је у полуфиналу Олимпијских игара у Стокхолму 1912, где су Мађари победили са 3:1. Од поменутог финала 1954, Западна Немачка постепено расте као светска сила, док Мађарска тоне. Тек су се на Евру 2021. срели на "Алијанц арени". Било је 2:2 у утакмици групне фазе.

Мађарској "лежи" Немачка у скорије време, што се види у двомечу у Лиги нација 2022. године, кад су на "Пушкаш арени" ремизирали 1:1 и затим славили у Лајпцигу са 1:0.

Учесници меча из 1954. године
Bernd Weissbrod

Стадион у Штутгарту често је мењао име и још чешће био поприште великих такмичења, како фудбалских тако и атлетских. Један је од најстаријих у Немачкој, а на њему је репрезентација те земље 1950. одиграла прву међународну утакмицу након завршетка Другог светског рата, али и прву после уједињења западне и источне стране, 40 година касније.

"Штутгартска арена" је била поприште прегршт великих такмичења, међу којима су првенства Европе (1986) и света (1993) у атлетици, Европско првенство у фудбалу 1988, Мундијали 1974. и 2006, укључујући и утакмицу за треће место у којој је Немачка дошла до бронзе победом над Португалијом.

Капацитет "Штутгартске арене" за Европско првенство биће 54.000 навијача, а почевши од 16. јуна ту ће се играти пет мечева, укључујући дуел домаћина Немачке и Мађарске и једно четвртфинале. Ту ће снаге одмерити и Данска и Словенија, противници Србије из групе Ц.

EPA-EFE

Главни град покрајине Баден-Виртемберг са преко 600.000 становника у ужем градском језгру, познат по брзим аутомобилима и добрим винима, увек је међу домаћинима великих спортских догађаја у Немачкој.

Порекло имена града везује се за стару немачку реч "штут", што значи коњушница, припојену речи "гартен", односно првобитном имену насеља између две планине.

"Казан" у којем је Штутгарт смештен, уз благу климу и реку Некар, погодан је и за производњу вина. Виртембершко винско подручје од 110 квадратних километара званично је обухваћено немачким законом о грожђу.

EPA-EFE
JAN WOITAS

Немачка тражи другу победу, Мађарска прве бодове

Након првих мечева у групи у којима су се издвојили фаворити за пролаз даље, Немачка ће имати прилику да евентуалном победом над Мађарском обезбеди очекивани одлазак у нокаут фазу.

Са друге стране, Мађарској ће после уводног пораза бити потребан добар резултат уколико желе да остану у игри за осмину финала.