Čitaj mi!

U Beogradu još uvek ima zgrada na kojima se vide tragovi borbi za oslobođenje

Sećanje na oslobođenje Beograda u Drugom svetskom ratu ne pamte samo istorija i ljudi. Pamte i mnoge zgrade na kojima su do danas vidljivi ožiljci teških ratnih operacija.

Na fasadi zgrade u Ulici admirala Geprata 9 i 77 godina od oslobođenja Beograda tragovi od metaka, nastali tokom teških borbi sa Nemcima koji su grčevito branili svaki objekat pred naletom partizanskih i ruskih divizija.

U ovoj zgradi nema onih koji bi mogli i da posvedoče o tim danima, ali najstariji stanar zna nekoliko detalja o ovom zdanju koje je pod zaštitom države.

„Nešto je zidano pre rata, a nešto je doziđivano posle rata, kako je ko stizao i kako je ko imao mogućnosti i veze sa vlastima. U zgradi ne stanuje više niko ko je nekada tu živeo“, kaže Milo Đukanović.

Najveći broj zgrada, naročito u centru grada, je obnovljen, ali vrata na ulazu u palatu Albanija, fasada Crkve Aleksandra Nevskog i Vaznesenjske crkve, objekti Železnice i Cipa u Nemanjinoj, još nose ožiljke iz tog vremena.

„Ovde su bile velike bitke i iz pravca Nemanjine. Dugo su se videli ostaci rafala koji su ostavili svoje ožiljke. Teške borbe su išle tako što su sovjetski tenkovi napredovali ka železničkoj stanici dok su se Nemci povlačili. Čak, za ovo zdanje postoji priča da je jedna nemačka jedinica bila unutra i da su ovi uz ogroman napor pokušavali da ih isteraju napolje. Međutim, desilo se da su sovjetske snage najzad grunule unutra i nisu nikoga našli. Jedan podzemni hodnik, koji je danas pod vodom, koji je vodio ka železničkoj stanici, oni su se povukli na tu stranu“, navodi Zoran Nikolić, novinar i pisac.

Nemci su pre povlačenja minirali ogroman broj zgrada, koje je neposredno po oslobođenu, razminirala ruska vojska.

„Kada bi detektorima za metal proverili da li su bezbedni ili razminirali, ostavljali su pečate na fasadama na kojima je pisalo 'Provereno: min njet'. Takvih ožiljaka ima i danas po gradu. Možda ih i treba ostaviti kao neku vrstu spomenika i sećanja na to strašno vreme“, smatra Nikolić.

Jedan od tih natpisa sačuvan je na raskrsnici Ulice kralja Milana i Kneza Miloša.

Beograd su prvo početkom rata razorili Nemci, a potom, nešto pre oslobođenja, i saveznici. Koliko avionskih bombi nije eksplodiralo niko ne zna, ali gotovo na svakom većem gradilištu bude otkrivena po neka. Tako je u aprilu ceo kvart na Banovom brdu morao da bude evakuisan da bi bomba bila odneta.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
nedelja, 06. april 2025.
4° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom