"Standard end Purs" potvrdio ocenu kreditnog rejtinga Srbije
Agencija za ocenu kreditnog rejtinga "Standard end Purs" potvrdila je ocenu kreditnog rejtinga Srbije na nivou BB, uz unapređenje izgleda sa stabilnog na pozitivni, što znači da bi kreditni rejting mogao biti uvećan na BB+ u narednih 12 meseci, saopštili su Ministarstvo finansija Srbije i Narodna banka Srbije.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva finansija, agencija procenjuje da će rast BDP-a u 2018. godini iznositi 4,2 odsto, što je najviša stopa rasta u poslednjih 10 godina, i da će u periodu od 2019. do 2021. godine BDP nastaviti da raste po prosečnoj stopi od 3,3 odsto i više.
Rast će, dodaje se, biti zasnovan na većoj privatnoj potrošnji koja će biti podstaknuta rastom zaposlenosti, zarada i stabilnom prilivu doznaka, a usled većeg poverenja stranih investitora, očekuje se i veći priliv direktnih stranih investicija, koji će isto tako pospešiti ekonomski rast.
U saopštenju Narodne banke Srbije posebno se ukazuje da je odluka o popravljanju izgleda za povećanje kreditnog rejtinga Srbije doneta na osnovu snažnog privrednog rasta i rezultata monetarne politike u pogledu očuvanja cenovne i finansijske stabilnosti.
"Ove godine smo potvrdili kreditni rejting, sa tim da sa stabilnog dobijamo unapređenje na pozitivni i da sa takozvanog BB kreditnog rejtinga u narednih 12 meseci očekujemo BB+", rekao je ministar finansija Siniša Mali za Tanjug.
Objašnjava da je to potvrda rezultata ekonomske politike koju Vlada vodi još od 2014. godine i dobrih makorekonomskih pokazatelja, te da visok kreditni rejting i pozitivni izgledi za narednu godinu znače da će Srbija za investitore biti još atraktivnija.
"Važno je da kreditne agencije vide dobre pokazatelje i da na ovaj način kroz izveštaje to i potvrde", dodaje Mali.
Ističe da stopa rasta BDP-a nikada nije bila veća u poslednjih 10 godina, da će do kraja godine rast biti 4,4 odsto, da je smanjeno učešće javnog duga u BDP-u koji sada iznosi 54,1 odsto, dok je samo pre nekoliko godina javni dug bio veći od 70 odsto BDP-a, te da je već treću godinu za redom budžet u suficitu.
"Ove godine suficit će biti 0,6 odsto BDP-a. Da vas podsetim, 2013. i 2014. godine deficit je bio 6,6 odsto. To su sjajni rezultati koji pokazuju koliko se Srbija promenila. Da ne zaboravim takođe i rezultate na tržištu rada, 11,3 odsto stopa nezaposlenosti u odnosu na preko 25 odsto 2013. godine", rekao je Mali.
Dobri ekonomski pokazatelji, navodi ministar, znače veće investicije, atraktivniji poslovni ambijent, jeftinije izvore finansiranja, jeftiniji kapital, mogućnosti za otvaranje fabrika, novih radnih mesta i novih proizvodnih hala, dalje smanjenje nezaposlenosti, kao i veće prihode za budžet.
Veći prihodi znače veće plate i penzije
Kaže da veći prihodi dalje znače povećanje penzija i veće plate u javnom sektoru i ocenjuje da investicioni ciklus koji je pokrenut daje rezultate.
"Moram da kažem, nismo zadovoljni. Možemo još bolje. Hoćemo da se borimo za još novih radnih mesta u našoj zemlji. U narednom periodu borimo se i za veće plate", rekao je Mali.
Nastojaće se, dodaje, da se dalje radi na podizanju životnog standarda građana kako bi plate u proseku bile veće iz godine u godinu.
Podsetio je da je Srbija u poslednjih 12 meseci privukla 2,6 miliardi evra stranih direktnih investicija i da je po tome apsolutni lider u regionu.
Naveo je da oko 55 ili 56 odsto svih stranih direktnih investicija u region Zapadnog Balkana dolazi u Srbiju, te da i to pokazuje koliko se Srbija promenila i koliko je atraktivna za ulaganja.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 5
Pošalji komentarSamo da dopunim....
Prosecna godisnja zarada u VB je izmedju 22.000 i 24.000 £. Sto se danas naravno lako moze proveriti.
Ukratko, nepotpuno je ...
... navesti samo prosečna primanja.
Važno je znati i koliki su prosečni izdaci za stanovanje, porez, itd.
A pored toga je najlepše biti i živeti u svome, u svojoj državi, u svome gradu ili mestu sa svojim ljudima - naravno ako je bar minimum ekonomskih uslova zadovoljen.
A onda nam samo nedostaje još dece nadarene, aktivne, obrazovane i kulturne kako bi naše društvo i našu državu trajnije sačuvali ...
@Samo tako
Da, a koliki su troskovi zivota u Nemackoj ? Zivot u Nemackoj je trostruko skuplji nego zivot u Srbiji. Tamo da bi otvorio privatni posao drzavi u startu moras da das 20.000 evra.
Samo tako
Van pameti! U nemackoj je prosecna zarada na godisnjem nivou 36.000 €!!! Ti prijetelju neznas o cemu pricas.
Svaka cast, samo napred.
Jos koju godinu i vise nece biti potrebe da zivimo i radimo u inostranstvu. Ovde u VB licni dohodci jos nisu dostigli nivo onih pre ekonomske krize. A nema nikakve ni naznake da ce se uskoro to i desiti. Voleo bih da svoje iskustvo radeci kao inzinjer prenesem u Srbiju a iskreno se nadam da necu jos dugo morati cekati.