Nema ekonomskog napretka bez kvalitetnih javnih nabavki

Ekonomski napredak države nije moguć bez kvalitetnog sprovođenja javnih nabavki za efikasno obezbeđivanje sredstava i usluga, ocenjeno je večeras u Beogradu na međunarodnom skupu o toj problematici.

Javne nabavke čine 15 do 20 odsto bruto-domaćeg proizvoda jedne države, a napredak u njihovom sprovođenju se može ostvariti razmenom znanja i iskustava, ukazano je na skupu organizovanom u okviru Međunarodne nedelje javnih nabavki.

28342081 На скупу о јавни набавкама били су министар Вујовић и градоначелник Београда Синиша Мали Na skupu o javni nabavkama bili su ministar Vujović i gradonačelnik Beograda Siniša Mali

Međunarodnu nedelju javnih nabavki, od 27. do 30. oktobra, organizovala je Privredna Komora Srbije (PKS) u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), Pravnim fakultetom Univerziteta u Beogradu i Univerzitetom Tor Vergata iz Rima.

Ministar finansija Srbije Dušan Vujović je istakao da upravljanje javnim nabavkama treba da postane disciplina za efikasnu nabavku sredstava i usluga.

"Javne nabavke treba da prestanemo da gledamo kao proces i poštovanje zakona i procedura, već kao disciplinu koja je potrebna da obezbedi efikasno nabavljanje sredstava i usluga, uz postizanje najmanjih troškova što još nije slučaj (u Srbiji)", rekao je on.

Potpredsednik PKS-a Miroslav Miletić je istakao da ekonomski napredak države nije moguć bez kvalitetnog planiranja javnih nabavki koje čine 15 do 20 odsto bruto-domaćeg proizvoda neke zemlje.

Prema njegovim rečima, petina bruto-domaćeg proizvoda jedne zemlje zavisi od javnih nabavki, a napredak je moguć ukoliko se ne razmenjuju znanje iz teorije i iskustva iz prakse.

"Pokazalo se da cena nije najbitniji element na osnovu kojeg se bira najbolja ponuda, već je kvalitet osnov na osnovu koga bi trebalo da se biraju najbolje ponude u javnim nabavkama", rekao je Miletić.

Učesnike skupa pozdravio je i gradonačelnik Beograda Siniša Mali, istakavši da je Beograd bio prva lokalna samouprava u Srbiji koja je, pre dve i po godine, formirala centralizovanu službu, odnosno agenciju za javne nabavke.

"Ukupne uštede kroz javne nabavke su skoro 1,2 milijardi dinara, a prosečan broj ponuđača po je porastao sa 1,8 na 2,6 po javnoj nabavci", rekao je Mali.

On je naveo i da su u Beogradu, pre nego što je centralizovan postupak javnih nabavki, njih skoro 40 odsto završavano ili rađeno kroz pregovarački proces, a da danas taj broj iznosi samo tri procenta.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
utorak, 01. april 2025.
7° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom