Извор: РТС

Храбра Пољска оставила Француску без првог места у групи

Фудбалери Француске и Пољске одиграли су нерешено 1:1 у трећој рунди групе Д Европског првенства у Немачкој.

Имали су Французи вођство, контролу утакмице и повољан резултат у Берлину, али нису успели да победе и мораће да се задовоље другим местом у групи.

Очекивано, од самог почетка су се номинални домаћини наметнули и били су опаснији ривал. Пољаци се јесу бранили, али су преко контри и прекида с времена на време успевали да намуче одбрану Француске.

Са друге стране, Француска је претила углавном преко бокова, и то углавном по левој страни. Дембеле је био најистакнутији појединац у тиму "триколора" и својом брзином је представљао највећи проблем за иначе одлично постављену одбрану Пољака.

Пред крај првог дела је у неколико наврата пробао и Мбапе, али је Скорупски био изузетно расположен и самим тим и највећи кривац за полувреме без голова.

Наставили су Французи са притиском и у наставку, који је коначно уродио плодом у 56. минуту. Дембеле је поново пробио по десној страни, а Кивиор је неопрезним стартом направио пенал.

Мбапе је преузео одговорност и био је прилично прецизан, постигавши свој први погодак на европским првенствима.

Повукли су се тада изабраници Дидијеа Дешана, чекајући прилику да из контре затворе утакмицу. Уместо тога, Пољска је узвратила.

Упамекано је био неопрезан и оборио је Свидерског, а судија Гвидо је након консултације са ВАР собом показао на белу тачку.

Одбранио је Мењон ударац Левандовског, али је са обе ноге био ван линије, те је пенал поновљен. Други пут Левандовски није погрешио и оставио је Француској десетак минута да дођу до новог гола.

Међутим, Французи нису успели да направе ни изгледнију прилику до краја, те ће у осмину финала са другог места, с обзиром на то да је Аустрија победила Холандију.

Крај меча - 1:1

Одлична партија Пољске која се часно опростила од такмичења. Кикс Француза значи да ће са другог места у осмину финала.

90+3' Картон за Свидерског - 1:1

Бране сада Пољци бод на све начине.

90+2' Нови покушај Мбапеа - 1:1

Лопта је погодила неког од дефанзиваца Пољске и олакшала посао Скорупском.

90' Пет минута надокнаде - 1:1

Французи имају све мање шансе.

89' Нови жути картон - 1:1

Оштар старт Давидовича над Жируом.

88' Све мање времена за Француску - 1:1

Не успевају Французи да припрете.

Сада изостају и продори који су правили много проблема Пољацима.

86' Дембеле излази - 1:1

На терену је Коло Муани.

Аустрија води 3:2

Изједначио је Депај, али је убрзо узвратио Сабицер. Аустрија поново прва.

85' Пољаци у бољем ритму - 1:1

Француска не успева да се опорави од примљеног гола.

Жиру и Гризман за сада неприметни.

Пољаци желе победу и све су опаснији.

83' Нови шут Левандовског - 1:1

Покушао је Левандовски левом ногом, али је био непрецизан.

81' Нова измена - 1:1

Фофана мења Чуаменија.

79' ГООООЛ! Левандовски за 1:1

Погађа Пољак из другог покушаја. Близу је био Мењон.

77' Брани Мењон, али ће бити новог пенала - 1:0

Померио се француски голман са линије пре извођења.

76' Пенал за Пољску - 1:0

Судија је након провере ВАР-а показао на белу тачку.

75' Нова прилика за Мбапеа - 1:0

Контра Француза након што је Свидерски пао после старта Упамекана.

Поново је повукао Дембеле и проиграо Мбапеа, али је нападач Реала шутирао право у Скорупског.

72' Покушај Левандовског - 1:0

Пробао је нападач Барселоне са дистанце, али је лопта отишла поред гола.

71' Све више прекида - 1:0

Одлично Француска контролише дешавања на терену.

Ситним фауловима "убијају" ритам Пољака који је успевају да запрете.

Траже Французи трећи меч без примљеног гола.

68' Двострука измена у тиму Пољске - 1:0

Свидерски и Сколас улазе, а игру напуштају Шимански и Залевски.

66' Пада темпо - 1:0

Откако Французи не јуре за предношћу, темпо је значајно опао.

Пољска има посед, али не успева да дође до прилике.

Tanjug/AP Photo
Hassan Ammar

64' Пребрзи су Французи - 1:0

Нови продор Дембелеа који делује незаустављиво.

Француска сада има прилике да запрети и из контри, што може бити веома опасно по Пољаке.

61' Измене у Француској - 1:0

Рабио, Баркола и Канте излазе, а на терену су Жиру, Гризман и Камавинга.

59' Баркола покушава - 1:0

Одличан продор и солидан ударац, али је Скорупски поново био на месту.

Стрелац је Шмид.

56' ГОООЛ! Мбапе са пенала за 1:0

Први Мбапеов гол на Европским првенствима.

55' Пенал за Француску - 0:0

Кивиор обара Дембела на ивици казненог простора. Чист пенал.

52' Све опаснија Француска - 0:0

Исплели су Французи мрежу око шеснаестерца ривала и траже прилику за вођство.

Међутим, Пољаци и даље успевају да спрече стопостотне шансе, а за остало се брине Скорупски.

Нголо Канте - мотор "триколора"

Репрезентативац Француске је у прва два меча претрчао 22,8 километара и освојио две награде за најбољег играча утакмице.

Многи су сумњали у његову спремност и могућност играња на највишем нивоу након одласка у Саудијску Арабију, али је Канте показао да је и даље у врхунској форми.

На последњих 17 мечева на великим такмичења, Француска је непоражена са Кантеом у тиму. Забележили су 12 победа и пет ремија у том периоду.

Yohan Bonnet

50' Скорупски чува Пољску - 0:0

Добар ударац Мбапеа, али је Скорупски поново сјајно интервенисао.

49' Нови покушај Кантеа - 0:0

Поново изблокиран бивши фудбалер Челсија.

48' Настављају Французи са притиском - 0:0

Мбапе наставља да мења места са Дембелеом и Барколом, а често се и враћа по лопту.

Висок пресинг Француза се пренео и у друго полувреме.

Холандија се враћа у игру

Гакпо је постигао гол. Холандија сада поново прва.

Почело је друго полувреме - 0:0

У нападу је Француска.

Крај првог полувремена - 0:0

Француска је очекивано била боља, али поново није успела да постигне гол, иако је упитила чак осам шутева у првом делу.

Пољска се са друге стране добро бранила, а успела је у неколико наврата и да запрети након контри.

Највише проблема су Пробјежовој екипи правили Дембеле и Мбапе који су успели да након неколико добрих продора запрете, али је Скорупски био одличан.

Француска је тренутно на другом месту у групи услед вођства Аустрије против Холандије, те стога треба очекивати још офанзивнији приступ у наставку.

Уколико се резултат не буде мењао, вероватно ће се на терену у неком тренутку наћи Гризман и Жиру.

Darko Vojinovic

45' Два минута надокнаде - 0:0

Још мало шансе за Французе.

44' Покушавају Французи у завршници полувремена - 0:0

Нешто учесталији и опаснији напади Француске по левом боку, али Пољаци успевају да се одбране.

Нову прилику је имао Мбапе, али је био себичан и Скорупски је поново одбранио.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

43' Жути картон за Рабиоа - 0:0

Преоштар старт над Шиманским.

42' Мбапе у шанси - 0:0

Баркола је дао себи фор, али га је Мбапе престигао и упутио ударац са неколико метара који поново брани Скорупски.

41' Пољска све ближа ремију на полувремену - 0:0

Превише компликују Французи који пропуштају велики број прилика за шут.

38' Нова два ударца за Француску - 0:0

Покушао је Канте, али је изблокиран. Након тога Салиба после центаршута, али лопта одлази преко гола.

37' Дешан незадовољан - 0:0

Све чешће је селектор Француске принуђен да даје инструкције својим играчима.

Покушава заменом места фудбалерима у нападу да поремети одлично постављену пољску одбрану.

34' Шанса за Левандовског - 0:0

Одличан продор по левој страни и центаршут право на главу Левандовског који из изгледне позиције није успео боље да шутира.

Пољаци са времена на време показују колико могу бити опасни.

32' Наставља се доминација Француске - 0:0

Контролишу "триколори" посед и имају иницијативу, али не успевају да у последњој трећини терена направе изгледну прилику.

За сада недостаје завшрни пас, а Пољаци све боље затварају продоре француских играча.

Пробјеж остаје селектор Пољске

Без обзира на исход утакмице и чињеницу да је Пољска већ након две утакмице испала, Михаил Пробјеж ће и у наредном периоду бити селектор.

Председник Фудбалског савеза Пољске Цезари Кулежа посетио је тим пред дуел са Французима и саопштио им да ће Пробјеж остати на месту тренера, и да се нада да ће ту бити дуго.

Према писању пољских медија, такав исход је био очекиван, с обзиром на поверење које савез има у некадашњег селектора младе репрезентације који је заменио Фернанда Сантоша.

28' Добро се држи Пољска - 0:0

У току је пауза за освежење.

Пољаци су до сада дозволили само две шансе Французима, чија мука са реализацијом се наставља.

Могли би изабраници Михаила Пробјежа значајно да закомпликују ситуацију у групи.

EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Аустрија тренутно прва - 0:0

Уколико би се мечеви сада завршили, Аустрија би као прва завршила групу са шест бодова.

Французи су тренутно на пет, а Холандија на четири осовојена бода.

24' Жути картон за Залевског - 0:0

Пољски бек је свесно добио картон након што је повлачењем спречио Мбапеа да крене у контру.

Tanjug/AP Photo/Themba Hadebe

22' Дембеле најистакнутији на почетку 0:0

Крилни нападач ПСЖ-а прави велике проблеме одбрани Пољске.

За сада је неколико пута успео да надмудри своје чуваре, а био је активан и у контрама.

Пољаци осим неколико контри нису успели да организују добар напад.

19' Велика шанса за Дембелеа - 0:0

Повукао је Канте контру и упослио Дембелеа који је ушао у казнени простор са десне стране и шутирао, али је Скорупски поново добро интервенисао.

15' Покушај Урбанског - 0:0

Пробао је млади нападач Болоње након корнера, али је шутирао право у Мењона.

13' Намећу се Французи - 0:0

Разлика у квалитету је евидентна.

Средина терена Француске за сада без проблема контролише игру и мораће Пољаци да се поприлично намуче уколико желе да дођу до прилика.

Крила Француске за сада праве велике проблеме противничкој одбрани.

11' Добра шанса за Ернандеса - 0:0

Одлично је пробио Дембеле, након чијег центаршута је леви бек Француске пробао после убацивања из другог плана, али је Скорупски добро реаговао и избацио лопту у корнер.

Аустрија води

Аутогол Малена значи да Француска не мора по сваку цену да нападне и тражи што већу гол разлику, али им је победа и даље потребна.

8' Канте са нешто офанзивнијом улогом - 0:0

Везни играч "триколора" који је каријеру изградио као задњи везни, има нешто офанзивнију улогу када игра са Чуаменијем.

То му даје већу слободу, нарочито током пресинга, те Канте покушава да притиском на последњу линију противника изнуди грешку.

Themba Hadebe

6' Први ударац - 0:0

Покушао је Зјелински са дистанце након контре Пољске, али је лопта ишла право у Мењона.

5' Пољаци веома агресивни - 0:0

Не дозвољавају бекови Пољске крилним играчима Француске да покажу своју брзину и притискају их при самом пријему.

Међутим, Француска је лако успоставила иницијативу и пренела тежиште игре пред противнички казнени простор.

3' Притисак Француза од самог старта - 0:0

Висок пресинг екипе Дидијеа Дешана.

Пољска се сигурно неће лако предати, што показује и високо постављена последња линија Пробјежовог тима.

Нешто лошија видљивост услед рано запаљених пиротехничких средстава.

Утакмица је почела

Први напад има репрезентација Пољске.

Играчи излазе на терен

Очекује се интонирање химни.

Франковски: Теже је чувати Дембелеа него Мбапеа

Пржемислав Франковски је пред сусрет изјавио да је теже чувати Дембелеа него Мбапеа.

"Опаснији је у игри један на један него Мбапе. Мислим да је и бржи и веома га је тешко чувати и предвидети шта ће урадити јер има јако добар дриблинг, баланс, а подједнако добро игра и левом и десном ногом", рекао је бек пољске репрезентације.

Последње припреме Пољака

Стање у групи пред почетак

Уколико би Холандија и Француска победиле у својим последњим мечевима, о победнику би одлучивао већи број постигнутих голова, којих за сада више има Холандија.

Француска ће стога сигурно желети да што убедљивије победи, како би мање зависила од резултата утакмице између Холандије и Аустрије.

Darko Vojinovic)

Играчи се тренутно загревају

EPA-EFE
GEORGI LICOVSKI

Дешан изненадио са Барколом

Уместо Гризмана који је био саставни део екипе на претходним великим такмичењима, сусрет против Пољске започеће Боби Баркола.

Крилни нападач ПСЖ-а је завршницу клупске сезоне одиграо на високом нивоу, а био је запажен и у селекцији до 21 године.

Урбански се враћа у прву поставу

Пробјеж је најавио да ће извести нешто офанзивнији састав у односу на претходне две утакмице.

Осим Левандовског, место у нападу заузеће и млади Урбански, који је почео меч са Холандијом, док је против Аустрије ушао тек у 87. минуту.

Урбански је тренутно најталентованији млади играч Пољске, а од 2021. године је члан Ђенове.

Поглед на свлачионицу Пољске

Навијачи Француске

Фудбалери Пољске пред загревање

Левандовски од првог минута

Нападач Барселоне је до сада на првенству одиграо само 30 минута. Пропустио је сусрет са Холандијом у првом колу, након чега је у сусрету са Аустријом ушао са клупе.

Мучила га је повреда бутног мишића, али делује да је довољно спреман да од старта покуша да донесе први позитиван резултат својој репрезентацији на турниру.

Мбапе се враћа у састав

Најбољи играч Француске поново ће почети утакмицу након што је пропустио меч са Холандијом због прелома носа.

Мбапе ће због предострожности носити заштитну маску, али ће од првог минута пробати да помогне својим саиграчима у борби за прво место.

Прва постава Пољске

Стартних 11 Француске

Све упућује на голове

До сада су на стадиону у Дортмунду одигране четири утакмице и на њима је виђено десет голова.

Такође, на претходних 16 мечева Пољске на Европским првенствима, само једна је завршена без погодака.

Француски напад јесте заказао у прва два кола, али је прилика било у изобиљу.

Дешан без пораза у групној фази Евра

Дешану је такмичење у Немачкој треће Европско првенство на ком предводи репрезентацију Француске.

У претходних осам утакмица групне фазе, Француска је у четири наврата победила, а забележила је и четири ремија.

Свлачионица Француске

Левандовски: Надам се да ћемо одиграти најбољи меч до сада

Роберт Левандовски је рекао да Пољска мора бити фокусирана током читавог дуела.

"Надам се да ћемо одиграти најбољи меч на турниру. Иако играмо само за част, надам се да ћемо направити доста прилика и постићи неколико голова. Знамо да не смемо да одустанемо, ако ситуација постане тешка. Морамо да имамо план и да га се придржавамо до краја без обзира на резултат", рекао је Левандовски.

Ebrahim Noroozi

Дешан: Пољска се сигурно неће предати

Селектор Француске Дидије Дешан рекао је да очекује захтеван меч против Пољске.

"Увек поштујемо своје противнике. Очекујем да ће дати све од себе да нас победе. Ово је највиши ниво фудбала и због тога не очекујемо да Пољаци попусте", изјавио је Дешан.

Жиру и Гризман се изједначују са Зиданом

Уколико се Жиру и Гризман нађу на терену, биће то 14. утакмица за обојицу на Европским првенствима.

На тај начин би се двојац "триколора" изједначио са Зинедином Зиданом.

Испред њих би остали само Уго Лорис са 15 и Лилијан Тирам са 16 утакмица за Француску на Првенствима Европе.

Марко Гвида дели правду

Италијанском арбитру помагаће сународници Филипо Мели и Ђорђо Перети.

Словенац Раде Обреновић биће четврти судија, док ће у ВАР соби седети Масимилијано Ирати.

Роберт Левандовски је свакако најбољи играч Пољске, али је питање хоће ли заиграти услед повреде бутног мишића.

Требало је да главна помоћ или прва замена за Левандовског у шпицу пољског напада буде Аркадијуш Милик. Иако није добио позив за репрезентативне активности у новембарском и мартовском циклусу, име искусног голгетера Јувентуса нашло се на списку путника за Немачку, али се Милик повредио у припремном дуелу са Украјином.

Сличне (не)среће били су бек Астон виле Мети Кеш и крило Волфсбурга Јакуб Камински, који такође неће играти на првенству Европе.

Од познатијих фудбалских имена међу репрезентативцима Пољске су дефанзивац Арсенала Јакуб Кивиор, млади фудбалер Роме Никола Залевски и Пјотр Зјелински из Наполија.

Селектор Пробјеж ће на Европско првенство повести четворицу голмана. Оливијер Зих је прецртан са коначног списка, али ће путовати и тренирати са екипом у Немачкој. У сваком случају, јасно је ко ће међу стативе када шампионат почне - неприкосновени Војчех Шченсни.

"Галски петлови" у тиму имају тројицу нападача који су међу четири најбоља стрелца у историји француске репрезентације. Рекордер је ветеран Оливије Жиру, а Антоан Гризман и један од најбољих играча света Килијан Мбапе могли би већ у Немачкој да надмаше другопласираног на вечној листи - легендарног Тјерија Анрија.

Као да то није довољно, ту су и брзоноги Кингсли Коман, Интеров Маркус Тирам и двојица Мбапеових саиграча из Париза - Усман Дембеле и Рандал Коло Муани.

Конце игре на средини терена вући ће високи Антоан Рабио и спретни двојац из Реал Мадрида - Едуардо Камавинга и Орелијен Чуамени.

Највеће изненађење селектор Дидије Дешан је направио уручивши позив искусном Енголоу Кантеу. Некада један од најбољих дефанзивних везних играча на свету није играо за национални тим још од јуна 2022. године. Пропустио је Мундијал у Катару и деловало је да је одласком у Саудијску Арабију завршио мисију у репрезентацији.

Имаће Дешан слатке муке да нацрта дефанзивну линију пошто на располагању има играче за којих тајни у фудбалу нема. Све искуснији и бољи један од другог, ту су Тео ЕрнандезИбрахима КонатеЖил КундеФерлан МендиБенжамен ПаварВилијам Салиба и Дајо Упамекано.

После дуго времена на великом такмичењу неће бранити Уго Лорис, рекордер по броју наступа за репрезентацију Француске. Први избор међу стативама биће голман Милана Мајк Мењан, који је повредио мишић на десној бутини само шест недеља пре почетка Европског првенства, али се очекује да ће се на време опоравити.

Француска велики фаворит

Све осим убедљиве победе "триколора" представљало би прворазредно изненађење.

Одиграли су изабраници Дидијеа Дешана две добре утакмице у прва два кола, али им је недостајала боља реализација. Упутили су преко 30 удараца ка голу, али ниједан Француз се до сада није уписао у стрелце на првенству, с обзиром на то да је аутогол Аустријанца Вобера био једини за Француску.

Прва звезда екипе Килијан Мбапе поломио је нос у првом сусрету, због чега је прескочио дуел са Холандијом. Још се не зна да ли ће му Дешан дати шансу против Пољске или ће га сачувати за наредну фазу.

Пољаци су са друге стране пружили две солидне партије, али без сто одсто спремног Левандовског нису успели да освоје нити један бод.

Након проласка групе на Светском првенству, мораће да се задовоље само учешћем на Евру и покушају да у последњем колу дођу до што бољег резултата.

EPA-EFE
ANNA SZILAGYI

Последњи сусрети

Две репрезентације су се последњи пут састале у осмини финала Светског првенства у Катару. Французи су се тада без већих проблема пласирали у четвртфинале након победе од 3:1.

Вођство "триколорима" донео је Жиру у првом полувремену, да би Мбапе са два гола у наставку потврдио победу. Утешни погодак за Пољаке постигао је Левандовски у дубокој надокнади.

У овом веку су одиграли још само три пријатељска меча. Фрнацуска је два пута тријумфовала минималним резултатом, а једном је било нерешено.

EPA-EFE
Georgi Licovski

Чувени "Вестфален", од 2005. године "Сигнал Идуна парк", а за време Европског првенства "БВБ стадион Дортмунд" један је од најпознатијих и најпрепознатљивијих стадиона на свету захваљујући "Жутом зиду" и изузетној атмосфери коју праве навијачи Борусије.

Са капацитетом од 81.365 људи, када своје утакмице игра Борусија из Дортмунда, "Вестфален" је највећи стадион у Немачкој и седми по величини у Европи.

Његова јужна трибина која може да прими 24.454 гледаоца, највећа је трибина за стајање у Европи. Широм света чувена по невероватним сликама начичканих и густо збијених најватренијих навијача Борусије, добила је надимак "Жути зид".

Живахни и гостољубиви Дортмунд, смештен у центру Северне Рајне-Вестфалије, жељно ишчекује фудбалске навијаче из целе Европе. То не чуди, с обзиром на то да фудбал игра значајну улогу у срцима и животима више од 600.000 становника града у којем се воли Борусија Дортмунд.

Дортмун је град који воли и живи за лопту, па ће навијачи, поред утакмица својих националних тимова на култном "Вестфалену", који слави пола века постојања, искуство моћи да употпуне посетом музеју посвећеном историји немачког фудбала. Најављен је посебан доживљај током Европског првенства.

Спорт и култура су главни адути Дортмунда. Чувени "Дортмундер У", некада висока зграда локалне пиваре, сада је центар уметности и креативне индустрије која и даље осваја посетиоце.

Победа Француске се не доводи у питање, само коначан резултат

Французи се тренутно налазе на другом месту и уколико желе да дођу до прве позиције, мораће да се уздају у кикс Холандије или у победу која би надоместила гол мање који су до сада постигли.

Са друге стране, Пољска ће играти за чест и што бољи утисак, с обзиром на то да су већ испали након два пораза.