Čitaj mi!

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, može li Srbija da uspe među "velikim igračima"

Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine otvorio je nove mogućnosti našim privrednicima, ali i omogućio kineskoj robi da se po povoljnijim uslovima nađe na našem tržištu. Teško je biti konkurentan kada je u pitanju Kina i tu konkurentnost gube i mnogo veće privrede od Srbije, kao što su SAD i EU, kaže Bojan Stanić pomoćnik direktora Sektora za analize Privredne komore Srbije. Ono gde vidimo konkurentnost to su, kako kaže, određene delatnosti u prehrambenoj industriji, a veći potencijal je u povećanju izvoza velikih kompanija iz Srbije gde bismo i mi bili u tom lancu snabdevanja. U dužem šansu imaju i namenska industrija i delovi auto-industrije.

Bojan Stanić ističe da je sporazum značajan u svom potencijalu, da roba iz Srbije lakše i u većem obimu dođe do kineskog tržišta,  a takođe da bude pozitivan signal velikim stranim investitorima da dođu i investiraju u Srbiji i da iskoriste mogućnost izvoza na kinesko tržište.

45547186
45547186 Razgovor Gordane Stijačić sa Bojanom Stanićem

 

Prema njegovim rečima, kada se radi o potpisivanju sporazuma između dve ekonomski nesrazmerne države u svom potencijalu onda je to vrlo kompleksna stvar zato što što postoje rizici posebno u rizičnim situacijama zemlje manjeg potencijala.

"U tom smislu je vrlo bitno da se formira širok pregovarački tim koji će moći da proceni sve te rizike uz konsultaciju domaće privrede. Takvih slučajeva ima u Evropi, postoje zemlje izvan EU koje su potpisale takve sporazume sa Kinom i ono što je posebno bitno, zahvaljujući postojećim sporazumima o slobodnoj trgovini koje Srbija ima, mi smo vodeća investiciona destinacija u regionu Zapadnog Balkana", ističe Stanić.

Dodaje da je trenutno situacija nepovoljna zato što se u Kinu izvozi uglavnom sirovinska baza. Potencijal je u prehrambenoj industriji, konkretno meso, mesne prerađevine, mlečni proizvodi, prerade od voća.

"Treba istaći i vinarsku industriju iz prostog razloga što se menjaju navike potrošača u Kini i na neki način kineski potrošač počinje više da liči na evropskog potrošača. To je ono što se odmah vidi kao moguća prednost Srbije. Kako bi se taj sporazum u dužem roku implementirao mogle bi doći druge delatnosti – namenska industrija i delovi auto-industrije", naglašava pomoćnik direktora Sektora za analize Privredne komore Srbije.

Dodaje da bi se pregovaranju tog sporazuma trebalo prići veoma oprezno kako bi se ispregovarala što povoljnija pozicija.

"Kada pogledate ugovor o slobodnoj trgovini sa Turskom imamo rast deficita u razmeni poslednjih 10 godina, i sada je preko milijardu evra. Sa druge strane, sporazum koji primenjujemo sa EU je doprineo da se mnogo više izvozi. Pre 10 godina izvoz je bio pet milijardi, a sada 14 i značajno je smanjen deficit", objašnjava Stanić.

Kako kaže, sa ovim bescarinskim režimom može se pretpostaviti da u određenim firmama svakako može doći do porasta profita. Međutim, nerealno je da pređemo u suficit u razmeni sa Kinom.

"S obzirom da se ovaj sporazum zasniva na dobrim političkim odnosima Srbije i Kine može se profitirati tako što bi Kina dala povoljnije uslove i imala veću pažnju kada su u pitanju odnosi sa Srbijom kako bi mogla sebe, kao veliku privredu koja sve više ulaže na evropsko tržište, da predstavi na način koji je daleko povoljniji nego kako se predstavlja u određenim medijima", kaže Bojan Stanić.

Dodaje da je utisak da Vlada Srbije sa određenim poverenjem i pouzdanošću ulazi u ovaj proces očekujući da se taj sporazum ispregovara na korist Srbije.

ponedeljak, 07. april 2025.
4° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom