Čitaj mi!

Igre migranata na granici EU – glavna oprema makaze, lopate i merdevine

Bez obzira na hladno vreme i granične barijere, balkanska migrantska ruta i dalje je aktivna. Zaštitna ograda na mađarsko-srpskoj granici ne sprečava više stotina migranata da svakodnevno pokušavaju da stignu na tlo Evropske unije. U tome im pomažu i naši krijumčari.

Pokušaj da se ilegalno pređe srpsko-mađarska granica migranti popularno zovu – GEJM. Igra se sastoji u tome da se zaštitna ograda potkopa, preseče ili najčešće preskoči uz pomoć merdevina.

Makaze, lopate ili merdevine deo su paketa koji plaćaju krijumčarima. Međutim, na drugoj strani ih dočekuju mađarska policija i vojska.

Palestinac koji je više od godinu dana u Srbiji priznaje da je do sada 45 puta ilegalno pokušao da se domogne Evropske unije.

"Uglavnom sa drugovima preskačemo ogradu. Mađarska policija nas hvata i vraća u Srbiju. Pokušaću večeras ili sutra ponovo. Želeo bih da stignem do Holandije. Tamo mi je porodica", kaže Halid iz Palestine.

Pakistanac Fadi je u prihvatnim centrima naše zemlje četiri meseca, za sada je dva puta kretao na Zapad. Kaže, ne odustaje od namere da stigne do Italije i bude farmer.

"Uglavnom preskačemo ogradu. Ali policija Mađarske je veoma aktivna, pa smo ubrzo bili privedeni. Kažu, nemate prava da boravite u Mađarskoj i onda su nas vratili u Srbiju. Nemamo drugih opcija, pokušavaćemo dok ne uspemo", kaže Fadi.

Prihvatni centar za migrante u Subotici je prepun. Svakodnevno brinu o 200 ljudi, a mnogi su višestruki povratnici zbog neuspešnog prelaska granice.

"Često se dešava, mogli bismo reći svakodnevno, taj broj varira, da imamo 10 ili 20 i 30 povređenih lica u gipsu, o kojima brinemo i mi i hitna pomoć i Dom zdravlja i subotička bolnica. Te povrede oni zadobiju tako što na ovaj ili onaj način, sa merdevinama ili bez, pokušavaju da preskoče mađarsku ogradu, što za posledicu ima povrede skočnih zglobova itd.", kaže Siniša Marković, upravnik Prihvatnog migrantskog centra u Subotici.

Prema podacima mađarske policije, da bi jednog migranta prebacili iz Srbije u Austriju, krijumčari naplaćuju od četiri do pet hiljada evra.

U tom nelegalnom poslu sve češće učestvuju i građani Srbije, a hapšenja švercera ilegalaca u Mađarskoj su svakodnevna.

Učesnici rizikuju zatvorsku kaznu od jedne do pet godina zatvora, pod otežavajućim okolnostima od pet do petnaest godina.

četvrtak, 03. april 2025.
9° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom