Čitaj mi!

Turski lekar koji je sa srpskom vojskom prešao preko Albanije i nazad da bi se vratio svojoj Ljubici

Jedna od najstarijih kuća u Novoj Varoši čuva uspomenu na ljubav Novovarošanke Ljubice Ristić i turskog vojnog hirurga, Serkiza Berberijana. To je mesto na kojem su se upoznali i predstavlja bogato etnološko nasleđe ovog kraja.

Serkiz Berberijan, Jermenin, pravoslavac rođen u Carigradu, po završetku medicine radio je kao lekar u turskom garnizonu u Prijepolju.

41110842
41110842 Pripremila Nadežda Gavrilović

U kuću bogate trgovačke porodice Ristić, u novovaroškom naselju Zebinovac, doktor je prvi put stigao na poziv domaćina.

„Serkiz je došao da obiđe bolesno dete u ovoj kući i tu je upoznao svoju suprugu koja ga je poslužila slatkim i kafom što je tada bio običaj kao što je i danas, i odmah između njih se javlja ljubav i vrlo brzo su se uzeli“, priča Zoran Knežević, komšija iz Nove Varoši.

Uroš Milošević iz Beograda, praunuk Serkiza Berberijana, kaže da Ljubica i Serkiz u početku nisu mogli da komuniciraju jer on nije znao srpski, pa su pričali na francuskom uz pomoć prevodioca.

„Zanimljivo je i to oslikava to doba, kako su oni jedno drugom persirali i u pismima se obraćali sa Vi“, dodaje Uroš.

Sve do 1912. Serkiz službuje u Prijepolju i Sjenici, a onda se, s povlačenjem turske vojske, u Kosovskoj Mitrovici, predaje i postaje lekar srpske vojske.

„Nakon što se turska vojska povukla, on je pristupio srpskoj vojsci, gde je zajedno sa našom vojskom, prešao preko Solunskog fronta, preko Albanije i nažalost, nakon što se završio rat 1918. vratio se kući i preminuo od Španske groznice“, navodi Uroš Milošević.

Nemi svedok prošlosti, kamena kuća sagrađena s početka druge polovine 19. veka, inače, vlasništvo četvoro dece i naslednika loze Barberijana rasutih po svetu, i dalje čuva sećanje na burna istorijska dešavanja.

„Meni je najzanimljivija garnitura, koja je po priči Uroševe majke, bila u ordinaciji doktora Serkiza“, kaže komšija Zoran Knežević.

I sve drugo, poput đuguma i sehara – posude za vodu i sanduka, ćilima, ikona, vizit-karte na četiri jezika, sve osim orginalne diplome i tabakere doktora Serkiza koje su u novovaroškom Zavičajnom muzeju, još uvek su tu, ali skriveni od pogleda javnosti i bez neophodne, stručne zaštite.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
utorak, 08. april 2025.
9° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom