utorak, 22.09.2020, 07:55 -> 09:07
Izvor: RTS, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije
Ima nade za orlove krstaše, tri para uspešno izvela potomstvo
Sva tri para orla krstaša ove godine uspešno izvela potomstvo, a populacija na severu Banata bogatija je za tri mlada orla, kažu iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije. Orao krstaš u Srbiji ima status kritično ugrožene vrste i svaka nova jedinka izuzetno je značajna za njihov opstanak.
Mere aktivne zaštite, poput četvoromesečnog čuvanja gnezda, sprovode se od 2017. godine sa ciljem da se populacija krstaša sačuva i uveća i za sada daju odlične rezultate.

Od ove godine zaposleni, članovi i volonteri Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije čitavu gnezdilišnu sezonu motrili su na tri gnezdeća para orlova krstaša.
Zanimljivosti o orlu krstašu
Dužina tela, od vrha kljuna do vrha repa je oko 80 centimetara, a raspon krila kreće se od 180 do 215 centimetara.
Odrasla jedinka je težine od 2,5 do 4,5 kilograma. Kao i kod drugih ptica grabljivica ženke su krupnije i masivnije od mužjaka.
Krstaši postaju polno tek sa 5 godina starosti.
Osnovna hrana krstaša su mali sisari poput tekunice i ptice srednje veličine. U prirodi mogu da dožive starost od oko 30 godina.
„Velika je čast i odgovornost biti uključen u projekat zaštite ugrožene vrste kakva je orao krstaš. Bili smo na rubu nestanka ptice sa nacionalnog grba zbog gubitka staništa, trovanja i krivolova“, kaže Mirjana Rankov, koordinatorka "PannonEagle LIFE" projekta u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
„Novi uspesi ohrabruju nas da nastavimo još snažnije da radimo na zaštiti ugroženih vrsta. Oporavak populacije orla krstaša, kao i mnogih drugih vrsta, moguć je ako se udruže građani, institucije i privreda“, ističe Mirjana Rankov.
Ključne aktivnosti u periodu kada se orlovi krstaši ne gnezde biće postavljanje novih platformi pogodnih za gnežđenje, održavanje staništa i sprečavanje trovanja.
U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije napominju da svi mogu da pomognu zaštitu orlova krstaša savesnom primenom pesticida u poljoprivredi, prijavljivanjem slučajeva trovanja životinja, obnavljanjem i sprečavanjem uništavanja staništa.

Projekat "Pannon Eagle LIFE" sprovodi 11 partnera iz pet zemalja koje se nalaze u Panonskoj niziji (Mađarska, Austrija, Češka, Slovačka i Srbija). Osnovni zadatak je sprečavanje trovanja ptica grabljivica, naročito orla krstaša (Aquila heliaca). Vrednost projekta je 3,6 miliona evra, a u najvećem delu finansiran je (2,7 miliona evra) od strane Evropske komisije.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 2
Pošalji komentarDobra vest ali pogrešno sročena
Svaka čast za društva za zaštitu životinja, volontere i dobre ljude u pomaganju ove i drugih ugroženih vrsta.
Međutim, orao krstaš nije orao sa našeg narodnog grba i tu se neko žešće isprovaljivao. Još od rane mladosti sam čuo na nekoj naučnoj emisiji i starih heraldičara da je to bio suri orao. Ovo sad znam da je apsolutno tačno i to je vrsta orla koja je jedna od nekoliko bitnih naših totemskih životinja i vezana je za naše mitove i epske pesme, dok se orao krstaš nigde ne spominje, jer on je uglavnom lokalna varijanta.
Zapravo je orao krstaš bio orao sa grbova rimskih legija i on nema veze sa nama, dok je naša varijanta najčešća varijanta orla koja se javlja u stepama širom evroazijskog kopna i naši preci su je poštovali i u pradomovini, a te stepske varijante su još i veće od ovih centralnoevropskih. Tada se i javljaju grbovi koji su simboli dvojstva kao što su; dvoglavi orao, dvoglava zmija, dvoglavi bik(omiljen u Persiji) i dvoglavi konj(omiljen kod stepskih naroda), dvoglavi vuk. Sve ove simbole su i mnogo kasnije koristili naši preci i narod kao grbove porodica ili gradova. Tako je dvoglavi orao bio simbol najranije srpske dinastije iz koje potiču i Nemanjići, zatim su ga koristili i Crnojevići kao poslednja srpska dinastija, doduše u crnoj varijanti na crvenom štitu, zatim je dvoglavi vuk bio simbol neke stare raške porodice i kasnije grb kuće Radić Drakulić, a dvoglava zmija je do danas simbol naših verskih vođa. Pozdrav.
Prelepa vest
Godinama pratim aktivnost ovih plemenitih ljudi koji čine sve da Bora i Eržika nebudu jedini i poslednji orlovi krstaši u Srbiji. Radost je pročitati da njihov rad počinje da donosi rezultate i sada samo očuvati to što se postiglo pa ako bude sreće možda sledeće godine probati dislokirati jedan par mimo sadašnje lokacije, negde do planina Srbije a zauvek sačuvati ovaj simbol sa Srpske zastave. Hvala vam dobri ljudi.