16. 11. 2022.
08:24
Svi sistemi optimalni, „orajon“ na putu ka Mesecu, 2,8 miliona litara goriva potrošeno
Pre nego što su se odvojila od rakete, četiri motora RS-25 progutala su skoro 2,8 miliona litara goriva tokom poletanja i prve potisne faze leta misije „Artemis 1“.
Svi sistemi rade kako treba. Kapsula „orajon“, koja je tokom ovog prvog leta bez posade u sebi, na dobrom kursu.
16. 11. 2022.
07:56
Prva faza leta okončana, kapsula „orajon“ sada je u Zemljinoj orbiti
Glavni potisnici rakete ugašeni. Četiri RS-25 motora, koji čine primarnu pogonsku fazu rakete, uspešno su se odvojili. Kapsula „orajon“ ušla u Zemljinu orbitu.
16. 11. 2022.
07:48
Uspešno poletanje rakete SLS sa Floride!
Na moćnim potisnicima džinovske SLS rakete, kapsula „orajon“ konačno je lansirana prema Mesecu.
16. 11. 2022.
07:45
Probno paljenje četiri motora uspešno, dva minuta do poletanja
Sva četiri motora uspešno prošla probna paljenja.
16. 11. 2022.
07:37
Odbrojavanje nastavljeno, 10 minuta do poletanja
Posle ponovne provere svih sistema, lansirni tim u Svemirskom centru „Kenedi" dao zeleno svetlo za nastavak odbrojavanja. Deset minuta do poletanja, potisnici upaljeni.
16. 11. 2022.
07:33
Nasa: Ne postoje nikakve prepreke za lansiranje
Direktor tima za lansiranje ističe da ne postoje prepreke za lansiranje. Čeka se početak novog odbrojavanja.
16. 11. 2022.
07:00
Završeno punjenje tečnim vodonikom, štoperica i dalje stoji
Problematični četvrti rezervoar za tečni vodonik napunjen. Uprkos tome, štoperica za odbrojavanje i dalje stoji na 10 minuta.
16. 11. 2022.
06:49
Novo odlaganje, timovi procenjuju spremnost za lansiranje
Odbrojavanje do lansiranja stopirano na 10 minuta do poletanja, što je uobičajena praksa za planirano 30-minutno odlaganje.
Trenutno inženjerski timovi procenjuju spremnost rakete.
16. 11. 2022.
06:30
Ponovo problem sa rezervoarom za tečni vodonik
Tim zadužen za lansiranje rakete nastavio je sa punjenjem rezervoara tečnim vodonikom, nakon što je ponovo otkriveno curenje na jednom od ventila.
Takozvani „crveni tim“ poslat je da na lice mesta da popravi oštećenje.
Poletanje džinovske rakete bilo je planirano nešto posle sedam časova, ali je došlo do problema na ventilu na četvrtom rezervoaru za tečni vodonik. Ipak, inženjeri su uspeli da otklone problem, a raketa je poletela sa oko 45 minuta zakašnjenja.
Nasine ekipe u Kejp Kanaveralu uspele su uspešno lansirale džinovsku raketu SLS posle 10 nedelja koje su bile ispunjene brojnim problemima – od problema sa motorom i curenjem vodonika do dva uragana koja su protutnjala Floridom.
Dva prethodna lansiranja, 29. avgusta i 3. septembra, odložena su zbog tehničkih problema na jednom motoru i curenja goriva, a naknadni zakazani termini odloženi su zbog loših vremenskih uslova.
Poslednjih nedelju dana raketa čeka na lansirnoj rampi, a prošle sedmice morala je da izdrži i nalet uragana „Nikol“ i olujnih vetrova brzine 160 kilometara na čas.
Ukoliko poletanje bude konačno realizovano po zakazivanju novog datuma, i ako prođe kako treba, misija će trajati 42 dana, preleteće se 2,1 milion kilometara, obići će oko Meseca i obaviće dva „niska“ preleta 100 kilometara iznad površine Meseca.
Posade u prvoj misiji, kada bude pokrenuta neće biti, ali, pod pretpostavkom da sve tehnički bude kako treba, ukrcavanje astronauta, za niz budućih misija, počeće 2024. godine.
Misija „Artemis“ za svoj primarni cilj ima da spusti ljude ponovo na Mesec, što se planira za 2025. godinu.
Broj komentara 3
Pošalji komentarvidi se kako ste informisani
pre 50 godien su bili! U decembru 1972 apolo 17 je BIO na mesecu! i svim skepticarima mogu da preporucim da se malo vise bave prirodnom naukom a ne nebulozima! prvi koi bi ih provalili bi bili sovjets! a oni su njihovu komunikaciju mogli da trianguliraju i da dokazu sami sebi da to sa meseca govore!
e sad...
sve me strah da su vozikali rovera i skakutali po mesecu pre 60 godina...jes kako da no.
let na mesec
Zasto nisu iskoristili tehnologiju sezdesetih godina za lansiranje na mesec, kada je ona bila uspesna, a ova sada vec dva puta odlagana...