Odbrojavanje do britanskog referenduma
Britanski građani za četiri dana odlučuju da li da, posle 43 godine, napuste Evropsku uniju. Za austrijskog ministra spoljnih poslova izlazak Britanije bi bio dramatičan za Uniju, za šeficu švedske diplomatije čak i mogući početak raspada. Stručnjaci u Srbiji ocenjuju da bi odlazak druge po snazi ekonomije bio veliki udarac za Brisel koji bi uticao i na dinamiku daljeg proširenja.
Izbeglička kriza, pretnje terorista, sukobi s Rusijom, globalna ekonomska kriza već duže vreme iskušavaju evropsko jedinstvo. Najnovije na spisku izazova – referendum na ostrvu.
"Istorija nas je naučila da smo uvek bili poraženi kada smo bili podeljeni, a da smo pobeđivali ujedinjeni. Bez Ujedinjenog Kraljevstva, Evropa će biti značajno slabija. To je očigledno. Isto je tako očigledno da će Ujedinjeno Kraljevstvo izvan Unije takođe biti značajno oslabljeno", rekao je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk.
Zato bi, ocenjuju upućeni, dodatno ojačali evroskeptici i desni populisti u ostalim državama članicama.
"Mi morao da konstatujemo da je jedno istraživanje pokazalo da 51 odsto građana EU nije zadovoljno Unijom. U takvom jednom ambijentu izlazak Britanije upravo može da pomeri proces i da pokrene te nove procese dezintegracija koji će ozbiljno naneti veliku štetu Uniji", upozorava spoljnopolitički komentator Boško Jakšić.
Štete bi bilo, ali ne i domino efekta, veruje nekadašnji ambasador Srbije u Londonu prof. Dejan Popović.
"Ekonomski, politički interesi, bezbednosni rizici, određena bojazan od ruske intervencije u istočnoj Evropi – to su sve faktori koji su u igri i koji upućuju na određeno jačanje savezništva", rekao je Popović.
Ukoliko Britanci odluče da napuste Uniju, London će sa svim državama članicama pregovarati o ulovima razlaza.
"Taj proces mora da traje minimum dve godine a da bi proces usaglašavanja svih mogućih dogovora oko britanskog izlaska iz Unije mogao da traje do sedam godina kao što upozoravaju u EK. Onda bi mogli da pretpostavimo da će to biti jedan od prioriteta koji će dodatno potisnuti pitanje proširenja u drugi, odnosno treći ili četvrti plan", ističe Jakšić.
Popović ukazuje na političku dimenziju Bregzita. "Zapadni Balkan bi ostao u jednom vakuum prostoru koji bi onda neke druge sile poput Turske i Rusije mogle da popunjavaju što nije u interesu vodećih evropskih zemalja, tako da ja mislim da će taj proces, iako sporo, biti nastavljen", rekao je Popović.
Referendum u Velikoj Britaniji održava se u četvrtak. Sudeći prema istraživanjima javnog mnjenja, ishod je neizvestan, jer se pristalice i protivnici izlaska, ovih dana, smenjuju u vođstvu od nekoliko procenata.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 3
Pošalji komentar