petak, 11.04.2025, 16:42 -> 17:37
Izvor: RTS
Autor: Goran Jovičić
Pančevo: Mraz oštetio trešnju u cvetu
Već drugi put, za kratko vreme, mraz je pričinio znatnu štetu voću. Stručnjaci iz Instituta Tamiš u Pančevu kažu da se šteta može samo ublažiti, jer je teško boriti se sa ovakvim vremenskim prilikama u aprilu.
Đorđe Kutanjac iz Pančeva ušao je u svoj voćnjak koji se prostire na 4,5 hektara da bi se uverio u kakvom stanju je 12.000 stabala trešnje posle jakog mraza. Već na prvi pogled uočljiva su brojna oštećenja cveta, posebno stabala koji se nalaze u prvim redovima voćnjaka.
“Vidimo da imamo štetu na voću i do 50 odsto sigurno, a to zavisi od sorte.Ove koje su krenule ranije da cvetaju više su stradale, a ove ostale ćemo proveriti narednih dana, jer mraz je tek prošao i trebaće 4-5 dana da se sve slegne i da vidimo šta će tačno biti”, kaže Đorđe Kutanjac, proizvođač voća iz Pančeva.
Stručnjaci iz Instituta Tamiš kažu da postoje određene preventivne mere koje se mogu preduzeti da bi se šteta od mraza bar umanjila.
“Postoje mere koji ma se ovo može prepuprediti, a to su antifrost sistemi, zadimljavanje koje se ne preporučuje zbog štetnosti po okolinu, a mogu se primeniti i neka sredstva pre mraza kao što su amino kiseline i potrebno je te tretmane ponoviti i nakon mraza. Ipak kad su temperature preko minus šest stepeni i kad je još i vetrovito nema mnogo pomoći, jer nema leka, može samo šteta da se ublaži”, kaže Ksenija Vukićević, master inženjer voćarstva Instituta Tamiš-Pančevo.
“U narednom periodu bilo bi dobro da se vreme poboljša i da bude toplije. Mi ćemo uneti košnice sa pčelama u voćnjak, a donećemo i nekoliko bumbara i videćemo šta se može spasiti”, navodi Đorđe Kutanjac, proizvođač voća iz Pančeva.
Voćari će sad uprkos šteti koju će pretrpeti morati da ulože u redovni tretman voća, jer od toga zavisi kakav će rod imati naredne godine, a ove nema sumnje da će trešnje imati višu cenu nego lane, jer će i prinos biti prepolovljen.
Komentari