Međunarodna izložba "Stanovanje" u Nišu

Kakvi stanovi i kuće se grade kod nas, a kakve su tendencije u arhitekturi u svetu - može da se vidi na drugoj međunarodnoj izložbi Stanovanje koju organizuje Građevinsko- arhitektonski fakultet u Nišu.

Stručnjaci kažu da se u praksi sve više poštuje struka i da ideje naših autora ne zaostaju za svetom.

Minimalizam koji dominira u svetu i kod nas prihvatljiv je i za kuće i za kolektivno stanovanje. Stručnjaci kažu da vidljive razlike u idejama nema.

"Moram samo da konstatutjem, nije kurtuazno, da se te razlike kojih je neminovno bilo, sve manje osećaju", kaže akademik Branislav Mitrović, Arhitektonski fakultet Beograd.

Među 96 radova iz celog sveta našli su se i brojni već realizovani projekti domaćih autora.

Jedna od zgrada niških projektanata prikazana na izložbi sagrađena je prošle godine, a arhitekte kažu da se poslednjih godina mišljenje struke sve više poštuje.

"Ljudi vrlo pogrešno rade tako što izmu baš sve na svoju ruku, vrlo često, menja se ali ne tako dobro i ne tako brzo, jer ne shvataju da kroz ruku arhitekte, kroz njegovo stvaralaštvo mogu da se ostvare", kaže prof. dr Aleksandar Keković, organizator izložbe.

Iako je u današnje vreme gotovo sve, pa i tenedencije u arhitekturi, dostupno na internetu, ovakva izložba mnogo znači naročito studentima.

"Izloženost silnim informacijama i različitim primerima nekako nas je olenjila, pa ih ne pratimo dovoljno, čini mi se da je ovo dobar informator šta se događa sev u svetu", kaže Milan Brzaković, student doktorskih studija.

"Mogu da primetim da je ovo godine u dosta većem obimu, i nadam se da će se tradicija nastaviti, jer nama studentima to znači", kaže Nikoleta Stevanović, student 4. godine GAF-a.

Međunarodna izložba Stanovanje, inače bijenalnog karaktera, otvorena je do 29. novembra u Paviljonu u niškoj tvrđavi.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 22. april 2025.
18° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom