Šabački đaci čuvaju uspomenu na pretke stradale u Velikom ratu

U Velikom ratu, Šabac je ostao bez polovine stanovnika. Da se junaštvo i žrtve ne zaborave, uoči Dana primirja, učenici OŠ "Jevrem Obrenović" delili su sugrađanima natalijine ramonde i plakate sa kratkim lekcijama iz istorije koje su sami pisali.

Milosav Gojković iz Bele Crkve imao je samo 21 godinu kada je počeo Prvi svetski rat. Uspomenu na njega sa ponosom čuva čukununuka Jana.

"Pošto je preživeo Prvi svetski rat, albansku golgotu i Solunski front, imao je Albansku spomenicu i bio je član Udruženja posednika Alabanske spomenice", priča Jana Gojković. "Ja sam veoma ponosna na njega."

Cvet natalijina ramonda i kada se osuši, posle zalivanja, ponovo oživi.

"Simbol stradanja u Prvom svetskom ratu je natalijina ramonda", kaže Anastasija Isailović,  "ima crveno-zelenu tračicu isto kao sa albanske spomenice."

Učenica Mina Andrić kaže da su napravili više od 1.100 ramondi, jer toliko ima učenika u njihovoj školi.

Srbija je u Velikom ratu izgubila trećinu stanovništva. Kući se vratio tek svaki svaki drugi vojnik.

Nađa Ilić kaže da su njeni drugovi i ona želeli da im iskažu zahvalnost: "Tu smo da im uputimo jedno veliko hvala, jer da njih tada nije bilo, ne bi bilo ni nas."

"Godinama u našoj školi učimo decu da cene svoje pretke, da poštuju istoriju jer će na taj način naučiti da poštuju i sebe, da poštuju druge kulture, i da budu svesni koliko je to važno", ističe nastavnica istorije Jelena Jevrić.

Samo u toku dvanaestodnevne okupacije 1914. godine, poginulo je više od 3.000 Šapčana. Za herojski otpor i stradanja Šabac je dobio tri ordena. 

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
sreda, 23. april 2025.
15° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom