U Lučanima zasađeno oko 2.000 sadnica drveća

U Lučanima je zasađeno oko 2.000 sadnica drveća, koje će zameniti bolesna i isečena stabla. Sadnju lišćara i četinara sprovelo je Javno preduzeće Srbijašume u saradnji sa Upravom Ministarstva poljoprivrede za šume, lokalnom samoupravom i Ministarstvom pravde, Upravom za izvršenje zavodskih sankcija.

Na prostoru od oko jednog hektara u Lučanima, osušena stabla i proređene drvorede zameniće mlade šume. A u njima divlje trešnje, smrče, hrastovi i borovi.

29708695
29708695 Pripremili: Silvija Pašajlić i Nikifor Vuković

"Ovde smo opredelili četiri lišćarske vrste i jednu četinarsku pošto je po strategiji razvoja šumarstva. Znači, predlog da se forsiraju autohtone vrste dvreća gde god je to moguće", kaže Zvonimir Baković, rukovodilac Odeljenja za gajenje šuma, JP Srbijašume.

Više od 1.500 stabala starih i do 40 godina posečeno je, ali će centar Lučana ponovo krasiti zelene površine, uz gradske stepenice, simbole tog grada.

"Ove staze ćemo takođe izbetonirati, uraditi behaton, osvetljenje, klupe za starije ljude da se malo i odmore i uživaju u ovom zelelnilu što će biti posađeno i za godinu to će biti pluća Lučana", kaže Zoran Krljančević, opština Lučani.

U akciji sadnje stabala u maloj i velikoj koloniji u Lučanima učestvovali su i volonteri.

"Trudimo se da značimo što više u ovim akcijama da pomognemo koliko možemo i da damo sve od sebe da ulepšamo naš grad", kaže Ivan Radić, volonter, Lučani u srcu.

Sušenje šuma poslednjih godina rasprostranjen je problem širom Evrope. Stručnjaci ističu da treba raditi na prevenciji i adekvatnom gajenju šuma, koje su višestruko korisne za ljude.

"Od zaštite od erozije, zaštite od bujičnih delovanja, negativnih, unapređenja cele životne sredine a sutra i proizvodnje drveta i zapošljavanja ljudi koji ostvaruju prihod na tom drvetu", kaže Saša Stamatović, v.d. direktora Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Lučane će krasiti oko 2.000 novih, zdravih stabala, ali i mini hortikulturni park u centru grada, dar Ministarstva poljoprivrede i Srbijašuma.

rts.cacak@rts.rs
+381 32 227 551

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
petak, 04. april 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom