Senokos - selo sraslo sa planinom

Zbog svog polažaja u Dimitrovgradu najveću šansu vide u razvoju tranzitnog i seoskog turizma. Najveći broj gostiju dolazi iz Bugarske, zadržavaju se dva do tri dana, uglavnom dolaze vikendom i žele da uživaju, prvenstveno u prirodi. Turistima je, posebno Vojvođanima, najintereantnije, skoro nepristupačno selo Senokos.

Na putu do Senokosa, jednog od najzabačenijih staroplaninskih sela, gotovo da nema saobraćaja i ljudi. Samo priroda, mir i tišina. Ovo je i jedino selo obuhvaćeno master planom za izgradnju žičara, ski staza i hotelskih kompleksa.

27135594
27135594 Pripremila Ana Božović

U celom selu ima oko pedeset mesta za smeštaj turista - dvadesetak u nedavno rekonstruisanom Zadružnom domu i tridesetak u etno kućama.

"Uslovi su bili da moraš da imaš projekat po kome radiš. Koliko smeštaja prijaviš toliko moraš da imaš. Ništa nismo smeli da rušimo samo da obnovimo. Mi smo ispunili sve uslove", kaže Estof Vasilka, vlasnica etno kuće.

Gosti dolaze iz svih krajeva Srbije, najviše iz Vojvodine. Sezona traje od maja do oktobra, jer zimi, zbog nedostatka dodatnih sadržaja, nema gotovo nikoga.

"Stalnih posetilaca ima jako malo. Oni čuju, vide na sajtovima ili od prijatelja za nas, ali se žale na lošu infrastrukturu. Infrastruktura je najvažnija da bi gosti dolazili, sve ostalo možemo da nadoknadimo", kaže Vasko Todorov, sekretar Mesne zajednice Senokos.

Nekada selo sa preko petnaest hiljada ovaca, poznato i po izradi kačkavalja, danas polako izumire. Od 150 kuća, sačuvano je samo šezdeset.

Za Senokos kažu da je selo sraslo sa planinom. Danas u njemu žive samo 22 stanovnika - srpske i bugarske nacionalnosti. Ono po čemu je posebno interesantno je što predstavlja najistočniju tačku naše zemlje.

Broj komentara 1

Pošalji komentar
(utorak, 19.apr.2016 21:41)
anonymous

Lepo

Interesantna prica o kraju koji izumire. Spoj raja i pakla rekao bih ili lepe prirode i arhitekture i pustosi koja se oseca na svakom koraku.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
sreda, 02. april 2025.
16° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom