Beogradska tvrđava u izboru za najugroženije spomenike Evrope

Beogradska tvrđava sa okruženjem na listi je 14 lokaliteta kulturnog nasleđa Evrope koji su u užem izboru za Program "Sedam najugroženijih" 2020, objavile su Evropa Nostra i Institut Evropske investicione banke, koje sprovode taj program.

U saopštenju stručnog panela Evrope nostre i Instituta Evropske investicione banke ocenjuje se da bi sprovođenje, kako kažu, štetnog projekta izgradnje žičare (gondole) Kalemegdan –Ušće drastično ugrozilo integritet i autentičnost Beogradske tvrđave, lokaliteta koji je ne samo simbol Beograda, već spomenik od izuzetnog značaja za Srbiju.

37847807 Зиндан капија као део Београдске тврђаве (илустрација) Zindan kapija kao deo Beogradske tvrđave (ilustracija)

Beogradska tvrđava sa okruženjem je, kako se navodi u saopštenju stručnog panela, dragulj kulturnog nasleđa čitave Evrope, jer svedoči o brojnim civilizacijama koje su naseljavale prostore Balkana od neolitskog perioda do danas, i čuva svedočanstva o Keltima, Rimskom carstvu, Vizantijskom carstvu, kao i Ugarskoj, Bugarskoj i srpskoj srednjovekovnoj državi, Osmanskom carstvu i Austrougarskoj monarhiji.

Napominje se da je Beogradska tvrđava sa antičkom Singidunumom nalazi se na Tentativnoj listi za upis na Uneskovu listu svetske baštine u okviru naveće panevropske nominacije u istoriji - nominacije Granice Rimskog carstva.

Ističe se da je park Kalemegdan, koji se nalazi na tvrđavi, omiljeno je mesto za šetnju Beograđana, a njegova izvanredna pozicija pruža prelepe vizure na ušće Save u Dunav.

Nominator za Beogradsku tvrđavu sa okruženjem je Evropa nostra Srbija. Delegacija stručnjaka Evrope nostre već je boravila u Beogradu kako bi iz prve ruke analizirala projekat gradnje žičare i opasnost projekta po Beogradsku tvrđavu, nakon čega je sastavila izveštaj.

Pored Beogradske tvrđave sa okruženjem, među 14 lokaliteta za program Sedam najugroženijih među ostalima su stadion Plečnikov u Ljubljani, Zombijerki elektrana u poljskom gradu Bitom, depo madridskog metroa Kvatro Kaminos, zamak Samecano u Toskani, manastir Koranašat u Jermeniji itd.

U saopštenju se dodaje da su organizacije civilnog društva i javne institucije koje su članice mreže Evrope nostre širom Evrope, podnosile nominacije ugroženih lokaliteta u svojim državama do avgusta ove godine.

Navodi se da je savetodavni stručni panel sastavljen od 15 međunarodnih stručnjaka, odabrao najugroženije spomenike kulture na osnovu njihovog istorijskog značaja i kulturnih vrednosti, kao i hitnosti njihove ugroženosti.

Finalna lista "Sedam najugroženijih" lokaliteta biće objavljena u martu 2020. godine.

Program "Sedam najugroženijih" je jedini program posvećen borbi za ugroženo nasleđe na tlu Evrope, pokrenut 2013, sa ciljem da doprinese očuvanju vrednog evropskog nasleđa koje je trenutno ugroženo nebrigom, nedostatkom sredstava, vremenskim i drugim nepogodama ili neadekvatnim investicionim projektima. 

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
četvrtak, 03. april 2025.
9° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom