„Bog haosa“ na ivici supernove

Dvojne zvezde u sistemu udaljenom 8.000 svetlosnih godina od Zemlje, odmah pored sazvežđa Škorpija, na ivici su binarne supernove, koja bi mogla da proizvede prvu eksploziju gama zraka na Mlečnom putu.

Australijski naučnici na Univerzitetu u Sidneju otkrili su par retkih, starih i nestabilnih zvezda na ivici supernove. Kada se to desi, utvrdili su da postoje dobre šanse da proizvedu nešto još neobičnije i ređe – eksploziju gama zraka.

34486071

Koliko su ti događaji nasilni i haotični najbolje ilustruje činjenica kolika se energija oslobađa – eksplozija gama zraka daje više energije u deset sekundi nego što naše Sunce oslobodi u deset milijardi godina.

Gamazračne eksplozije su jedni od najsilnijih događaja u svemiru. Sistem sa pomenutim dvojnim zvezdama nazvan je Apep, po egipatskom bogu haosa.

„Ovo je prvi takav sistem otkriven u našoj galaksiji. Nismo ni pretpostavljali da bismo tako nešto mogli da pronađemo u našem dvorištu“, rekao je astronom Džozef Kalingam sa holandskog Instituta za radio-astronomiju.

Dve zvezde u pomenutom sistemu poznate su kao zvezde Vulf-Rajet. One su izuzetno vruće, svetle i stare i obično imaju 25 puta veću masu od Sunca.

Pomenuti par u sistemu Apep gubi masu izuzetnom brzinom, hrleći prema svom kraju. Zato što ova faza supermasivnih zvezda ne traje dugo, zvezde Vulf-Rajet su prilično retke, pošto znamo za tek stotinak u čitavom Mlečnom putu, koji ima procenjenih 100 milijardi zvezda.

Zbog toga je sistem sa dvojnim zvezdama tipa Vulf-Rajet izuzetno otkriće.

Broj komentara 9

Pošalji komentar
(četvrtak, 22.nov.2018 18:56)
kONFUCIJE

陰陽 / 阴阳

Bilo je krajnje vreme da ukapirate odakle smo stigli, a za one koji ne znaju,pa to je Yin Yang !?
Ostaje i dalje tajna, odaklu su bre Srbi dofurali? Nebeski narod, nigde neba nema !?

(četvrtak, 22.nov.2018 14:51)
Igi

Lele :)))

8000 svetlosnih godina udaljeno, a kaze”... Nismo ni pretpostavljali da bismo tako nešto mogli da pronađemo u našem DVORIŠTU“

(četvrtak, 22.nov.2018 13:20)
anonymous

Otkriće

Nečega što danas možda ne postoji pa kakvo je to otkriće kada kasnmo 8000 godina..Eto šta mi učimo u knjigama nepostojeća naučna dostignuća koja nicem ne služe.

(četvrtak, 22.nov.2018 13:12)
anonymous

neverni Toma

@Gde to piše; to što ti ne veruješ to je tvoj problem. postoje vernici i nevernici.

(četvrtak, 22.nov.2018 12:18)
anonymous

gama zraci i ljudi

Pa mi ljudska bica smo inace gamad-virusi na Zemlji koji unistavaju Zemlju i ostale Zemljine stanovnike (sto je dokazano) pa nam i trebaju gama zraci da nas ptamane da bi Zemlja mogla funkcionisati prirodnim i normalnim putem.

(četvrtak, 22.nov.2018 11:33)
borko

A sta ce biti s nama?

Niste jos samo rekli sta ce biti s nama kad nas pogodi to gama zracenje?

(četvrtak, 22.nov.2018 08:15)
anonymous

Cekaj malo

Udaljene su 8000 svjrtlosnih godina. Znaci ono sto mi sad vidimo desilo se prije 8000 godina. I onda kazemo da se nalaze na ivici?
Zivot nije naucnofantasticni film.

(četvrtak, 22.nov.2018 00:49)
soko

koff

treba ulagati vise novca u istrazivanje svemira ima mnogo interesantnih dogadjaja koji se desavaju u nasem univerzumu...

(četvrtak, 22.nov.2018 00:42)
anonymous

Gde to piše

Ja to vama ništa ne verujem jer su to sve pretpostavkine pretpostavke pretpostavka. Kao neko može da vidi nešto što je toliko udaljeno da svetlosti treba 80 godina da dođe tamo a mi kao vidimo i znamo šta je a onaj avion još nisu pronašli a pao pre 3 godine kažu duboko ima par kilometara.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
nedelja, 06. april 2025.
7° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom