Извор: Танјуг

Бројни састанци председника Србије у Њујорку; Вучић: Нисам оптимистичан поводом резолуције о Сребреници, настављамо да се боримо

Председник Србије Александар Вучић састао се са представницима држава чланица из Азијско-пацифичке групе у седишту Уједињених нација у Њујорку. Уследили су састанци са генералним секретаром УН Антониом Гутересом, са специјалном саветницом УН за спречавање геноцида, сталним представником Бразила у УН, као и са сталним представником Кине. Вучић поручује да није оптимистичан поводом резолуције о Сребреници, али да се борба наставља. Ово је попут борбе Давида и Голијата, велики број земаља биће "против" и "уздржан", каже Вучић и истиче да консензуса неће бити.

Вучић са сталним представником Сједињених Мексичких држава при УН

Председник Србије Александар Вучић састао се са сталним представником Сједињених Мексичких Држава при УН Хектором Васконселосом у згради Уједињених нација у Њујорку.

Представника Сједињених Мексичких Држава је, како каже, информисао о чињеницама и позицији Србије поводом наметања нацрта резолуције о Сребреници на дневни ред Генералне скупштине УН, као и о несагледивим последицама кршења процедура и основних постулата на којима се заснивају УН.

“Указао сам и на суштинске проблеме и штету коју ће гласање, изнуђено на овакав начин, оставити када је реч о поверењу и јединству народа и земља у свету, а на првом месту на стабилност и суживот људи на Западном Балкану“, навео је Вучић на Инстаграму.

Како каже, поновио је да ће Србија искористити свако политичко и дипломатско средство, као и свој углед у УН, како би се супротставила притисцима, уценама и бесмисленим оптужбама и сачувала свој образ, али и кредибилитет УН.

Вучић после сусрета са председавајућим ГС УН-а: Спонзори Резолуције не желе било какво одлагање

Председник Александар Вучић објавио је на Инстаграм профилу "buducnostsrbijeav" да му је председавајући 78. Генералној скупштини УН-а Денисом Френсис пренео да је Немачка убедљиво најангажованија по питању усвајања Резолуције о Сребреници.

Како се истиче у објави, спонзори Резолуције не желе било какво одлагање гласања.

Јасно је да су нам остале само последње припреме да се боримо за част и образ Србије. Никога од предлагача није брига ни за Дејтонски споразум који газе, није их брига ни за стабилност у нашем региону, једино што желе је колективна казна за српски народ. Поруку смо разумели и борићемо се до краја, нагласио је Вучић.

Вучић са подсекретаром УН за спречавање геноцида

Председник Србије Александар Вучић састао се са подсекретаром УН и специјалнoм саветницом за спречавање геноцида Алис Ваириму Ндериту у згради Уједињених нација.

Вучић и Алис Ваириму Ндериту разговарали су о, како се наводи на председниковом Инстаграм налогу, опасном и озбиљном ревизионизму начела која су уграђена у саме темеље Уједињених нација.

“Нагласио сам да би усвајањем резолуције ‘Међународни дан сећања и обележавања геноцида у Сребреници‘ дошло до релативизације самог појма геноцида, као најстрашнијег вида планског и систематског затирања народа и етничких група, чему је човечанство, нажалост, сведочило неколико пута у новијој историји“, навео је Вучић.

Према његовим речима, изразио је забринутост да би усвајање те резолуције могло да доведе до даљих сукоба у будућности и указао на потребу да се сви заједно, под окриљем Уједињених нација, заложе да правда буде задовољена на начин који промовише мир и помирење.

Извештај Бојане Млађеновић из Њујорка (19.30)

Вучић са представником Кине у УН

Председник Србије Александар Вучић састао се и са сталним представником Народне Републике Кине при УН Жангом Ђуном у Њујорку.

Вучић је, како наводи, у садржајном и пријатељском разговору поновио да је Србија, иако мала земља, озбиљно приступила питању ратних злочина почињених на територији бивше Југославије и да је на свеобухватан начин показала да ниједан злочин не сме остати некажњен, уз искрени пијетет према жртвама.

“Нагласио сам да Кина, на челу са председником Си Ђинпингом, улаже свој огроман углед и утицај у глобалној арени по свим питањима у којима принципи Повеље УН представљају основе за равноправан третман свих земаља чланица. У том смислу, замолио сам уваженог саговорника да и овога пута Кина стане на страну правде и подржи позицију Србије“, навео је Вучић на Инстаграму.

Додаје да је посебно захвалио сталном представнику НР Кине на досадашњој подршци његове земље коју пружа Србији у свим међународним форумима, као и на чврстом и непоколебљивом поштовању темељних начела на којима почивају Уједињене нације.

Састанак Вучића и Гутереса у седишту УН

Председник Србије Александар Вучић састао се са генералним секретаром Уједињених нација Антониом Гутересом у седишту УН у Њујорку.

Вучић је са Гутересом разговарао о резолуцији "Међународни дан сећања и обележавања геноцида у Сребреници", посебно у светлу важне улоге коју УН има као један од стубова међународног права.

“Поновио сам да је Србија озбиљна држава која бескомпромисно осуђује сваки злочин почињен у ратним сукобима, управо у складу са начелима и регулама Уједињених нација, које су и дефинисале разлику између злочина геноцида, злочина против хуманости и ратних злочина“, навео је Вучић на Инстаграму.

Пре састанка, Вучић се уписао у Књигу почасних гостију.

"Надам се разговору са представницом САД Линдом Томас Гринфилд"

Вучић је рекао да се у Нујорку чуло да је невероватно да је мала Србија успела да се тако супротстави да сви у УН само о томе говоре, а да су са друге стране све најмоћније и највеће силе света.

"Срећа, овде је реч о једном мирном политичком поступку, ја се надам да ћу имати прилику да разговарам и са америчким сталним представником, то нам је важно и због Косова у будућности и због свега другог", рекао је председник.

Објаснио је да је стална представница САД при УН Линда Томас-Гринфилд чланица колегијума америчког председника Џоа Бајдена и да је то ужи тим "који одлучује о свему", због чега је важно да се са њом успоставе најбољи односи.

Опширније Краће

“Борба Давида и Голијата - велики број земаља ће бити против и уздржан“

Председник је оценио да је Србија добила симпатије многих, што ће допринети даљем развоју билатералних односа са бројним земљама.

"Већ имамо и прилично разумевање земаља које не могу да схвате зашто неко доноси такву резолуцију у овом тренутку и посебно без сагласности народа унутар БиХ и без консултације на регионалном нивоу", рекао је Вучић.

Нагласио је да мисли да огроман број земаља разуме позицију Србије.

"И број земаља који ће бити против и уздржан је велики, велики, упркос свим притисцима, а можете да мислите шта значи мој позив у односу на позиве представника Америке, Немачке, Енглеске, Француске, Канаде, Аустралије, Италије, Турске и свих других земаља", рекао је председник.

На питање да ли је Србија пробудила земље чланице по том питању, председник је рекао да нема сумње у то.

"Имате земље које ће гласати за, само што не заплачу зато што тако морају да гласају јер припадају тој вери, али знају колико то није фер према Србији, то смо овде могли да видимо", рекао је Вучић.

Нагласио је да мисли и да је свима јасно да је то борба Давида и Голијата и питао да ли ико може да покаже било ког часног човека у свету ко би читајући о Давиду и Голијату био на страни Голијата.

Председник је подсетио да нас нико није обавестио да се припрема резолуција и да му је немачка амбасадорка рекла да то траје више од шест месеци.

"Па баш вам хвала, партнери наши, што сте нас обавестили о томе, пошто смо ми то сазнали пре месец дана. Па чекајте, ви сте доносили ту резолуцију више од шест месеци, припремали све, а кључног и најважнијег регионалног партнера нисте позвали телефоном да обавестите о томе, да сазнамо било шта о томе. О каквој инклузивности ми онда говоримо, о чему ми онда говоримо?", упитао је председник.

Вучић је рекао да, када је у питању гласање у Комитету министара Савета Европе, прво треба сачекати резултате, па да тек онда коментарисати исход.

“Неко ће рећи пораз, а ми ћемо рећи да тај пораз свакако није онакав какав су нам наменили. Не осећамо се као поражени", истакао је Вучић.

Опширније Краће

“Припремају нам сличан перформанс као у СБ УН, довешће мајке Сребренице“

Председник Србије Александар Вучић изјавио је у Њујорку да је до сада разговарао са званичницима више од 81 државе.

"То је главна тема у УН. Чули смо да припремају сличан перформанс као и за СБ УН, где ће позвати мајке Сребренице, уобичајени фолклор, али мислим да ће људи у Србији на крају, знајући и разумевајући тежину наше позиције, свакако бити искрено поносни на своју земљу, на њену борбу и љубав коју смо сви заједно, према отаџбини показали. А неко хоће да нас казни због нечега од пре 29 година и то у тренутку када му је потребно да би објаснио своје нечињење и неспособност да реагује по другом питању", казао је Вучић.

Председник је рекао да се у Њујорку много тога догађа и да су данас и јуче имали укупно 81 земљу на брифингу. Што се тиче пријема, ту је реч о скоро 120 земаља.

"Али без пријема 81 земља на нашем тзв. брифингу, у ствари на разговорима. Данас су се јавили и Сирија, и Кина, и Емирати, и чини ми се Мароко и Турска, која је коспонзор, и Северна Кореја. И многи други су се јавили. Разговарао сам и са људима из Индонезије - дакле преко 80 земаља и то је сада постало главна тема УН", рекао је Вучић.

Вучић је додао да иако ће, како се претпоставља, на гласању на седници Генералне скупштине УН о резолуцији о Сребреници бити пуно суздржаних, није реч ни о каквом консензусу.

"Какав консензус, то је далеко од консензуса. Па, Руанда је усвојена без гласа против, без уздржаних, нико није био уздржан, а сада ћете имати десетине земаља које ће да буду или уздржане или против. Просто није иста ситуација, није слична ситуација", рекао је председник одговарајући на питање новинара да ли би велики број суздржаних земаља био сигнал УН да нема консензуса.

Додао је да та одлука Генералне скупштине УН није обавезујући акт, али да је велика морална дисквалификација.

Опширније Краће

"О Словенцима мислим све најбоље, њиховим политичарима нећу да се извиним"

Председник Вучић рекао је да није желео да увреди народ Словеније и да о њима мисли све најбоље, али да њиховим политичарима нема намеру да се извињава јер, како је рекао, воде одвратну политику.

"Ја сам рекао да су Словенци били одвратни, мислећи на седницу Савета безбедности. То је била тема и свакоме је било јасно да се односи на појединца и односи се на њихову политику. Свакако да то није речник који би требало користити, али сам људски рекао шта мислим о њиховој политици", рекао је Вучић у обраћању новинарима. 

Додао је да о Словенцима као народу мисли све најбоље и да има много пријатеља и родбине у Словенији.

"Ако сам било кога увредио, желим да се извиним целокупној јавности Словеније и да истовремено кажем да нећу да се извињавам словеначким политичарима, јер воде одвратну политику према Србији и српском народу", рекао је Вучић.

Додао је да је његова изјава извучена из контекста и таква оцењена као нешто "страшно", али да нарушавање територијалног интегритета Србије није оцењено као "страшно".

"Није страшно што спонзоришу резолуцију о Сребреници против нашег народа, а да нас претходно ни не консултују, не обавесте, не питају. Kористим прилику и да позовем (премијера Словеније) Роберта Голоба и председницу (Словеније Наташу) Пирц Мусар у Београд и Србију. Свакако је потребно још један пут да се извиним, да укажем на то да свакако нисам мислио на Словенце, али да им у лице кажем шта мислим све о њиховој лошој политици према Србији и српском народу", закључио је Вучић.

Опширније Краће

Вучић: Нисам оптимистичан по питању резолуције, настављамо да се боримо

Председник Александар Вучић изјавио је у Њујорку да је током данашњих разговора са земљама азијско-пацифичког региона објаснио све разлоге због чега је Србија против усвајања резолуције о Сребреници и да су многе земље то разумеле и говориле да би требало да се усагласе ставови, али да одлагање не зависи од нас.

"Наставићемо борбу, има резултата али је тешко, мали смо за најмоћније силе, али истину не можете да победите силом и за нас то значи", рекао је Вучић.

Додао је да није оптимистичан по питању тога да ће успети да спречи изгласавање Резолуције о Сребреници, али да га то неће спречити да настави да се бори.

"Знао сам то од почетка, да је то готово немогућа мисија, али то не значи да смете да се не борите. Оно што ви чувате и браните и оно на шта сте се заклели свом народу и грађанима, то је светиња и за нас најважније, а не страх пред силом и снагом оних који су много већи и јачи он нас", рекао је Вучић у изјави новинарима у Њујорку где је присуствовао седници Савета безбедности УН о Косову.

Нагласио је да су са свима разговарали и објаснили ситуацију.

"Ја морам да вам кажем да у свим групама постоји огромна резервисаност према поступку и многи наши пријатељи из исламских земаља, чак и када гласају за, није им драго, јер им је јасно да повређују пријатеља", рекао је Вучић и додао и да су и по том питању много тога урадили и подигли углед Србије.

"Видимо да је на мале земље притисак уочљивији и снажнији. Ми сми мали и није лако да се томе супротставимо. Велики смо посао урадили у УН. Имали смо састанак са представником Бразила, сада са Гутересом, са специјалним саветником УН за питање геноцида, са још пет, шест европских земаља које бар можемо да питамо да не буду против нас", рекао је Вучић новинарима.

После састанка са чланицама из Азијско-пацифичке групе - разговори са бразилским представником

Након што се састао са представницима чланица УН из Азијско-пацифичке групе, председник Србије састао се са сталним представником Бразила и некадашњим председавајућим СБ УН Сержиом Данесеом.

Разговарали су о нацрту резолуције, чије би усвајање, истиче Вучић, довело до несагледивих последица по Западни Балкан, али и међународно право и поредак.

“Замолио сам пријатељски Бразил да нас подржи приликом овог гласања, подржавајући тиме и стабилност, инклузивност и усаглашавање, као и развијање пријатељских односа и сарадње међу народима, што су и принципи на којима почивају саме УН“, навео је Вучић на Инстаграму.

Александар Вучић је са представницима држава чланица из Азијско-пацифичке групе разговарао о нацрту резолуције "Међународни дан сећања и обележавања геноцида у Сребреници".

Председник им је указао на позицију Србије у вези са нацртом тог документа.

Уследио је састанак са сталним представником Савезне Републике Бразил при Уједињеним нацијама Сержиом Франсом Данесеом, као и са сталним представником Кине Жангом Ђуном.

Вучић се данас састао и са генералним секретаром УН Антониом Гутересом и специјалнoм саветницом за спречавање геноцида Алис Ваириму Ндериту у згради Уједињених нација.

Током јучерашњег дана председник Србије разговарао је са представницима држава чланица из Афричке групе, латино-америчке и карипске групе.

Након седнице СБ УН, на којој је разматран редовни шестомесечни извештај о раду Унмика на КиМ, председник је у Њујорку наставио дипломатску активност.

У Мисији Србије формиран је штаб за састанке и разговоре са представницима држава чланица УН о нацрту резолуције о геноциду у Сребреници о којој би државе требало да се изјасне почетком маја, као и о Косову и Метохији.

Читај ми!