уторак, 23.04.2024,
17:30 -> 19:16
Вучић: Притисци све већи, највише помаже углед Србије
Председник Србије Александар Вучић у Њујорку наставља дипломатску активност. Са представницима држава чланица Уједињених нација (УН) из Афричке групе је разговарао о нацрту резолуције "Међународни дан сећања и обележавања геноцида у Сребреници". У обраћању домаћим медијима рекао је да су притисци све већи, а да ће српском ставу највише помоћи углед наше земље.
"Боримо се за КиМ у немогућим условима"
Председник Србије каже да је питање Косова за већи део западне хемисфере решено још пре 25 година, и зато не разумем неке у Србији који не схватају да бијемо туђе битке и боримо се у немогућим условима.
Коментаришући злоупотребу косовске делегавије на седници Савета безбедности УН Вучић је рекао да је то био покушај замке за нашу земљу.
"Видели сте јуче какву су нам намештаљку направили.
То је шокантно што су радили, па су морали да лажу за те жене. Заиста вам је жао када видите жене силоване, доведени сте у ужасну позицију, али вам нико никада није рекао да је могуће да доводите жртве било ког сукоба. Могли смо читаву ону салу да испунимо жртвама албанског терора", рекао је Вучић.
Додао је да су Албанци били страшно весели јер су успели да их уведу, због чега је било кашњења на почетку.
"Ја сам се питао ко су људи који улазе па их није протокол одмах пустио, а онда смо схватили да су они то договорили и са Американцима и са Словенцима и Швајцарцима и свима осталима. Али показали смо како једна мала земља уме да се бори за свој интегритет против најснажнијих земаља. Јер су правда и истина и по том питању на нашој страни", рекао је Вучић.
"Подносиоци резолуције имаће у нама озбиљног противника"
Вучић је рекао да ће оне земље које буду подносиле резолуцију о Сребреници у Уједињеним нацијама, уз више моћи и новца него што може да се замисли, имати озбиљног противника у "малој земљи" која се дрзнула да брани истину.
Председник Србије је поновио да је Србија показала да жали због тог трагичних догађаја из Сребренице и да се залаже да се починиоци злочина казне, али да се не слаже да се на народ ставља печат.
"Немојте да доносите колективну пресуду, то неће допринети учвршћивању мира, већ додатним поделама. Е сад, за нас у Србији, ако би неко рекао нисте ни поменути, па нисмо, али сви знамо у чему ја реч. И сви знамо како ће се то злупотребљавати у будућности. Друга наша обавеза је да бранимо интегритет српског народа, не вређајући притом никога другог и не чинећи ништа лоше против било кога другога", рекао је Вучић.
Вучић: Притисци све већи, углед Србије највише помаже
Председник Србије Александар Вучић рекао је за медије у Њујорку да сваки дан око поноћи праве анализе о тренутном стању када је реч о гласању о резолуцији о Сребреници.
Истиче да су притисци су све већи, да је једна земља била тврдо притив, а да сад кажу да не смеју да буду против, већ да ће бити уздржани.
Нама је важно да се види да је више њих било против или уздржано, него за и то нам је важно из моралних разлога, рекао је председник Вучић и напоменуо да би гласање значајно ишло у нашу корист да је реч о Косову и Метохији.
На питање каква се помоћ очекује од Русије и НР Кине, Вучић је рекао да је представник Русије Василиј Небензја рекао да ће помоћи, а да га сутра очекује састанак са представником НР Кине.
Ми смо захвални свима који нам помажу, али углед Србије помаже највише, поручио је Вучић.
Вучић са чланицама УН из Латинске Америке и са Кариба
Председник Србије Александар Вучић састао се у Њујорку и са представницима држава чланица Уједињених нација (УН) из латино-америчке и карипске групе, како би са њима разговарао о нацрту резолуције о Сребреници.
Он је указао на све опасности које "једнострана и изнуђена резолуција" о Сребреници може да донесе региону, међународном правном поретку и самој Светској организацији.
Вучић је на Инстаграм налогу "будућностсрбијеав" навео да је на састанку у седишту УН у Њујорку информисао представнике Латино-америчке и карипске групе у УН о свим чињеницама и далекосежним последицама доношења те резолуције.
"Уместо нових подела и нестабилности, свима нам је потребан конструктиван дијалог, међусобно поштовање, поверење и разумевање како бисмо радили заједно на стабилности, економском развоју и бољем животу свих наших народа", написао је Вучић.
Додао је да је током састанка нагласио да Србија остаје посвећена Повељи УН, донетим резолуцијама и међународном јавном праву, за које верује да су основни принципи боље сутрашњице, као и да је за повратак мира у свету потребно вратити већу улогу УН.
Вучић са чланицама УН из Афричке групе о нацрту резолуције о Сребреници
Председник Србије Александар Вучић састао се са представницима држава чланица Уједињених нација (УН) из Афричке групе и разговарао са њима о нацрту резолуције "Међународни дан сећања и обележавања геноцида у Сребреници", описујући им позицију Србије у вези са нацртом том документа.
Председник Александар Вучић је на свом налогу на Инстаграму навео да је саговорницима рекао да Србија континуирано и доследно осуђује злочин у Сребреници и подсетио их је да је 2010. године у Народној скупштини Србије усвојена декларација којом се злочин осуђује.
"Усвајање оваквог нацрта резолуције довело би до дестабилизације региона, неповерења у УН, продубило јаз међу народима и створило нове тензије на Западном Балкану", нагласио је Вучић.
Вучић је захвалио представницима држава чланица УН из Афричке групе на традиционалном пријатељству и поштовању територијалног интегритета Републике Србије и нагласио да се наша земља, као наследник Југославије и оснивача Покрета несврстаних, поноси наслеђем, али и јачањем веза са слободарским државама афричког континента, које, као и Србија, у УН виде гаранта мира и правног поретка у свету.
Опширније
Краће
На јучерашњој седници Савета безбедности Уједињених нација разматран је редовни шестомесечни извештај о раду Унмика на Косову и Метохији, а Србију је заступао председник Србије Александар Вучић.
Председник Вучић је рекао да је прошло 11 година од потписивања Бриселског споразума, а да ЗСО још није формирана. Власти у Приштини стварају неподношљиве услове за живот Срба и других неалбанаца, указао је Вучић и затражио моментално пуштање на слободу свих политичких затвореника.
Председник Вучић у Њујорку наставља дипломатску активност.
У Мисији Србије формиран је штаб и планирани су разговори са 120 званичника, осим о Косову и Метохији и о још једној теми - нацрту резолуције о геноциду у Сребреници о којој би државе требало да се изјасне почетком маја.
Вучић ће о овим темама говорити у Дневнику РТС-а у 19.30.