Извор: РТС

Енглези се још једном провукли, пенали кобни по Швајцарску

Фудбалери Енглеске су се пласирали у полуфинале Европског првенства у Немачкој, пошто су након резултата 1:1 и бољег извођења једанаестераца (5:3) победили Швајцарску у Диселдорфу.

Од првог минута четвртфиналног дуела Енглеске и Швајцарске деловало је да су навијачи на "Диселдорфској арени" осуђени на дуго вече које ће се завршити извођењем једанаестераца. И заиста, после 120 минута прилично незанимљивог и зихерашког фудбала на семафору је писало 1:1, па је траљав шут Мануела Аканђија у првој серији, који је Пикфорд лако зауставио, одлучио да ће Енглеска у полуфинале Европског првенства.

Провукли су се Енглези након још једне неубедљиве партије у Немачкој, али неће много марити за утисак и статистику у којој пише да су први шут у оквир Зомеровог гола упутили у 80. минуту утакмице.

Тешко је речима описати како је дуел у Диселдорфу изгледао до 75. минута. "Права првенствена" - то је еуфемизам за овакве утакмице, а тачан придев - досадна. И једни и други су на терен истрчали са огромном дозом опреза, без намере да се упусте у било какав ризик и одлучније крену ка голу противника.

Играло се споро и тромо, углавном на средини игралишта, са много додавања којима се не прави апсолутно никаква предност - ја теби, ти мени. Енглези јесу били нешто опаснији и конкретнији, нарочито по десном боку, где је шпартао Сака, али за првих 45 минута фудбала није било једног јединог шута у оквир гола.

Какав-такав опасан напад организовали су Енглези у самом финишу првог полувремена, када је Сака пробио по десном боку све до петерца и проследио лопту до Мејнуа, али је Гранит Џака у последњи час блокирао његов ударац из непосредне близине гола.

И друга половина утакмице почела је по истом сценарију, али су онда Швајцарци "присвојили" лопту. Константно су били на противничкој половини, много офанзивнији од Енглеза, који су се бранили у ниском блоку испред Пикфорда и чекали прилику за брз контранапад. Нису је дочекали.

Емболо је имао две изгледне шансе, али се нешто офанзивнија и храбрија игра није исплатила све до 75. минута, када су Швајцарци награђени, а Енглези кажњени за кукавички приступ. Ндоје је са десног бока упутио прецизан центаршут по земљи и пронашао Емболоа, који се спретно снашао у петерцу и сместио лопту у мрежу. Помогла му је и катастрофална реакција Стонса, који је лако могао да пресече додавање, али му је лопта прошла испод ноге и стигла до нападача Швајцарске.

Како често и бива у фудбалу, после 75 минута успаванке, резултат се променио два пута у пет минута. Сака је спасао Енглезе пораза и елиминације са шампионата Европе. Све је брзоноги играч Арсенала урадио сам у 80. минуту. Повукао је лопту са десног бока у средину и изузетно прецизно шутирао са ивице казненог простора у даљи угао. Лопта је лизнула стативу и завршила у голу. Превише времена и простора су му дали Швајцарци.

Након изједначења ни једни ни други нису журили јер је ризик био превелик, али је дубоко у надокнади времена срећа још једном била савезник енглеских фудбалера. Шер је одлично центрирао са десног бока, а Емболо није видео да му је Ндоје иза леђа, па је покушао из тешке позиције и практично скинуо лопту са главе саиграча којем би било много лакше да савлада Пикфорда.

Остало је 1:1 након истека 90. минута и кратке надокнаде, није се ништа променило ни у продужецима, а онда су изабраници Гарета Саутгејта били мирнији и прецизнији са беле тачке. Кажу да се спортска срећа брзо троши, али Енглези се на резерви довукоше до полуфинала. Играће 10. јула у Дортмунду против бољег из дуела Холандије и Турске.

Одважни и добро организовани Швајцарци оставили су позитиван утисак у суседној Немачкој, али мораће да сачекају наредну прилику и нови покушај да први пут у историји изборе пласман међу четири најбоље репрезентације Старог континента.

Енглеска је у полуфиналу!

5:3 - погађа Арнолд, Енглеска је у полуфиналу!

4:3 - Амдуни оставља Швајцарце у игри

4:2 - Тони је узео кратак залет и погодио

3:2 - погодио је Пикфорд страну, али је ударац Шаћирија био снажан и прецизан

3:1 - Сака прецизан, Енглези и даље у предности

2:1 - Шер погађа за Швајцарску

2:0 - Белингем је преварио Зомера и дуплирао предност Енглеске

1:0 - Пикфорд брани јако лош ударац Аканђија!

1:0 - Палмер прецизан, води Енглеска

Енглези ће први шутирати...

КРАЈ - 1:1, победника ће одлучити пенали

Од самог почетка утакмице изгледало је да су навијачи у Диселдорфу вечерас осуђени на пенале. Тако ће и бити...

120' Један минут дели нас од пенала...

118' Двострука промена у тиму Швајцарске (1:1)

Ебишер и Фројлер су изашли из игре, а меч ће наставити Сијеро и Амдуни

117' Шаћири погодио рашље из корнера (1:1)

Покушао је Шаћири право из корнера да изненади Пикфорда. Погодио је место где се спајају статива и пречка.

115' Фоден је завршио меч (1:1)

Фил Фоден је окончао меч против Швајцарске, а у наставку играће Трент Александер Арнолд.

Да ли сте знали?

Гранит Џака и Џердан Шаћири, обојица албанског порекла, фудбалери су са највише наступа за репрезентацију Швајцарске. Џака је обукао швајцарски дрес 129, а Шаћири 124 пута. За обојицу дуел са Енглеском има посебан значај.

Џака је дебитовао за национални тим 4. јуна 2011. године у ремију са Енглезима (2:2), које је тада са клупе предводио Фабио Капело, док је Шаћири свој дебитантски гол у црвеном швајцарском дресу постигао такође против Енглеске, али 7. септембра 2010. Није спречио пораз - 3:1.

Обе утакмице су одигране у оквиру квалификација за Европско првенство 2012. Енглези су као лидери у групи обезбедили пласман на Евро, али Швајцарци нису.

Гранит Џака

109' Измене у оба тима (1:1)

Емболо може на туширање, у игри је Шаћири. Мења и Саутгејт - на терену је Ајван Тони уместо Кејна. Завршио је нападач Енглеске након једног дуела у покретним фрижидерима код клупе и ухватио се за ногу. Делује да нема више снаге.

106' Почео је други продужетак...

Енглези су у нападу...

Крај првог продужетка - 1:1

Очекивано, опрезни су били и једни и други у првом продужетку. Није било интезитета и динамике, мада је Рајс одлично шутирао из велике даљине у 95. минуту. То је била и једина права прилика да се резултат промени.

102' Гужва пред голом Швајцарске (1:1)

Велика гужва пред голом Швајцарске. Белингем је покушао у два наврата, први пут је блокиран његов шут, а онда је морао и Зомер да реагује. Много противничких играча је било око фудбалера Енглеске, није имао простора за снажнији ударац.

98' Мења Јакин (1:1)

Закарија ће уписати прве минуте на шампионату Европе. Заменио је Ндојеа.

95' Рајс као из топа (1:1)

Као из топа је шутирао Рајс из велике даљине, али је Сомер био спреман. Направио је ефектну параду и "извадио" лопту из гола.

91' Почео је први продужетак...

Швајцарци су други пут данас кренули са центра...

Крај - 1:1, следе продужеци

Много среће су имали Енглези у финишу утакмице, лако је Швајцарска могла до победе дубоко у надокнади времена. Шер је одлично центрирао са десног бока, а Емболо није видео да му је Ндоје иза леђа, па је покушао из тешке позиције и практично скинуо лопту са главе саиграча којем би било много лакше да савлада Пикфорда.

90' Играће се још три минута у Диселдорфу...

Не журе сада ни једни ни други, ризик је велик.

85' Жути картон за Видмера (1:1)

80' ГООООЛ - Сака за 1:1

Ништа се није догодило до 75. минута у Диселдорфу, а онда - два гола у пет минута. Сака је све сам урадио. Повукао је лопту са десног бока у средину и изузетно прецизно шутирао са ивице казненог простора у даљи угао. Лопта је лизнула стативу и завршила у голу. Превише времена и простора су му дали Швајцарци.

78' Трострука измена у тиму Енглеске (1:0)

Мејну, Конса и Трипије су изашли, а уместо њих играће Лук Шо, Кол Палмер и Еберечи Езе.

75' ГООООООЛ - 1:0 за Швајцарску

Награђени су Швајцарци за нешто храбрију игру у другом полувремену или тачније речено - кажњени су Енглези за кукавичлук. Ндоје је са десног бока упутио прецизан центаршут по земљи и пронашао Емболоа, који се спретно снашао у петерцу и сместио лопту у мрежу. Стонс је катастрофално реаговао. Могао је да пресече додавање, али му је лопта прошла испод ноге и стигла до нападача Швајцарске.

70' Швајцарци притискају у другом полувремену (0:0)

Швајцарци су у другом полувремену "присвојили" лопту. Константно су на противничкој половини, много офанзивнији од Енглеза, који се бране у ниском блоку испред Пикфорда. Делује да чекају прилику за контранапад.

Жреб је често Енглеску и Швајцарску слао у исту групу у квалификацијама за велика такмичења, али ретко су им се путеви укрштали на завршним турнирима првенстава Европе и света - само три пута.

Једном на Мундијалу 1954, чији је домаћин била Швајцарска (2:0 за Енглеску), затим на Европском првенству 1996, када су Енглези играли пред својим навијачима на "Вемблију" (1:1) и последњи пут на Евру 2004. у Португалији (3:0 за Енглеску).

67' Кејн "пожутео" (0:0)

Неопрезни Хари Кејн је ударио руком Аканђија и зарадио жути картон.

64' Две измене у швајцарском тиму (0:0)

Из игре су изашли Ридер и Варгас, на терену су Зубер и Видмер.

57' Емболо још једном у главној улози (0:0)

Емболо мучи Енглезе. Родригез је одлично центрирао, а Емболо шутира главом, али је Конса био довољно близу да га омете и блокира.

Tanjug/AP Photo/Andreea Alexandru

Енглези из Бристола гледају меч...

EPA-EFE/JON ROWLEY

Швајцарци прате утакмицу у Луцерну...

51' Први шут у оквир гола - Емболо "додао" Пикфорду (0:0)

Емболо се добро заградио у шеснаестерцу и добио од Фројлера лопту у право време, али јако млако шутирао. У сваком случају, први пут је Пикфорд морао да се сагне, а у статистику је уписан први шут у оквир гола.

46' Почело је друго полувреме...

Швајцарци су закотрљали лопту са центра. Није било измена, исти фудбалери су истрчали на терен.

Крај првог полувремена - 0:0

"Права првенствена", то је еуфемизам за овакве утакмице, а прави придев - досадна. Опрезни су и плашљиви били и једни и други у првом полувремену, без намере да ризикују и залећу се у офанзиву. Енглези јесу били нешто опаснији, нарочито по десном боку, где је шпартао Сака, али за 45 минута фудбала није било шутева у оквир гола. Делује да ће само тренутак инспирације или један врхунски потез одлучити победника и полуфиналисту Европског првенства.

45' Џака блокирао Мејнуа (0:0)

Коначно опасан напад Енглеза. Сака је пробио по десном боку све до петерца, проследио је лопту до Мејнуа, али је Гранит Џака у последњи час блокирао његов ударац из непосредне близине гола.

Швајцарци су први и последњи пут победили Енглеску (2:1) давне 1981. године у квалификацијама за Светско првенство у Шпанији. Након тога су се десет пута нашли на истом терену (рачунајући и три пријатељске утакмице). Енглези су седам пута били бољи, а три дуела су завршена без победника.

Последњи такмичарски меч одиграли су у јуну 2019. у португалском Гимараису, где су се борили за треће место у Лиги нација. Након 120 минута фудбала без погодака, Енглеска је славила на пенале.

Детаљ из дуела у Гимараису 2019.

40' Ништа ново у Диселдорфу (0:0)

И даље се ништа вредно пажње није догодило у Диселдорфу. Углавном је лопта на средини терена, али не успевају ни једни ни други да организују квалитетан напад. Игра се споро, тромо и са много додавања којима се не добија апсолутно ништа - ја теби, ти мени.

32' Жути картон за Шера (0:0)

Шер је оборио Белингема и први данас зарадио жути картон.

30' Пола сата успаванке (0:0)

Није лако гледати овакав фудбал након јучерашњег дуела Немачке и Шпаније. Прилично незанимљиво у првих пола сата, без једне једине праве шансе на оба краја терена. Ни једни ни други још увек нису у статистику уписали шут у оквир гола. Енглези имају нешто већи посед лопте, у неколико наврата су пробили по десном боку, али далеко је то било од праве опасности по голмана Зомера.

EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

20' Покушаји са дистанце без резултата (0:0)

Покушали су и једни и други са дистанце. Деклан Рајс је шутирао са 18 метара, али је изблокиран - лопта није ни дошла до гола Швајцарске. Само неколико минута касније ударац са дистанце је тестирао и Мејно, али ни његов шут није прошао кроз густ блок.

10' Мирно на почетку утакмице (0:0)

Опрезни су и једни и други на почетку утакмице, није у првих десет минута било прилике да се резултат промени, мада су Швајцарци у неколико наврата стигли до шеснаестерца и запретили центаршутевима, од којих су се Енглези успешно одбранили.

5' Швајцарски навијачи бриљирају са транспарентима...

"Ваш краљ гледа Вимблдон, наш га је освојио осам пута", написали су навијачи Швајцарске на парчету картона.

1' Почела је утакмица...

Први напад у Диселдорфу имају фудбалери Енглеске, који данас играју у белој опреми

"Боже, чувај краља", певају Енглези из свег гласа...

EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Швајцарци могу да певају химну на четири језика...

"Швајцарски псалм" је национална химна Швајцарске. С обзиром да Швајцарска име четири службена језика, текст првобитне немачке песме преведен је на остала три службена језик - француски, италијански и реторомански.

EPA-EFE/ANNA SZILAGYI

Све је спремно за спектакл...

Фудбалери обе репрезентације изашли су на терен "Диселдорфске арене". Трибине су испуњене до последњег места, све је спремно за прави фудбалски спектакл, али тек након интонирања химни Енглеске и Швајцарске...

Краљевска подршка за Енглезе...

На трибинама стадиона у Диселдорфу је и принц Вилијам, у друштву председника Уефе Александра Чеферина и председнице Швајцарске Виоле Ахмерд.

На загревању су и Енглези...

Швајцарски фудбалери се разгибавају...

Од топлог пива зна да заболи глава

...можда је Швајцарцима боље да се не шале

Духовита провокација швајцарских навијача...

"Боже, чувај сир", уместо "Боже, чувај краља"...

Мурат Јакин у улози вође навијача...

Док се фудбалери обе репрезентације припремају за утакмицу, селектор Швајцарске Мурат Јакин изашао је на терен и загрејао атмосферу међу швајцарским навијачима на трибинама "Диселдорфске арене".

Подршка за енглеске фудбалере из Даунинг стрита

Дом британског премијера у чувеном Даунинг стриту, који је пре неколико дана добио новог станара, украшен је енглеским заставама у част фудбалске репрезентације.

Прошетали су се и Швајцарци...

Енглези "опипавају" терен у Диселдорфу...

Прва постава Енглеске

Прва постава Швајцарске

Поглед на "Диселдорфску арену"...

Пиштаљка у рукама Италијана Орсата

Главни арбитар меча у Диселдорфу биће Италијан Данијеле Орсато. На терену ће му помагати сународници Ћиро Карбоне и Алесандро Ђаљатини, док је Уефа за четвртог судију одредила Немца Данијела Зиберта. У ВАР соби ће седети Италијани Масимилијано Ирати и Паоло Валери, као и Немац Бастијан Данкерт.

Данијеле Орсато

Енглези само једном изгубили од Швајцарске

Швајцарци међу најефикаснијим екипама на Евру

Са седам голова у Немачкој, Швајцарци су међу најефикаснијим селекцијама на Европском првенству. Чешће су прецизни били само Шпанци и Немци са по 11 голова. Још занимљивије - свих седам постигли су различити играчи.

Швајцарци у Немачкој често имају повода за славље

Швајцарски сат одзвонио Италијанима

Такмичење у незгодној групи А Швајцарци су започели победом над Мађарском (3:1), у другом колу су узели бод против жилаве Шкотске (1:1), док им је у последњој рунди тријумф над Немачком, којим би обезбедили прво место у групи, измакао тек у другом минуту надокнаде времена, када је Никлас Филкруг спасао домаћина и поравнао резултат на 1:1.

Могла су два испуштена бода скупо да коштају репрезентацију Швајцарске, пошто је са другог места, уместо на неснађену Данску, морала у осмини финала на Италију - браниоца титуле шампиона Европе. Прихватили су неустрашиви изабраници Мурата Јакина тај изазов изузетно хладнокрвно и головима Фројлера и Варгаса послали "азуре" кући.

Швајцарци - много више од атракције

Постављена на чврсте ноге стабилног система, као и све у држави сатова и чоколаде, фудбалска репрезентације Швајцарске ретко је у 21. веку разочарала, али није много пута ни одушевила. Углавном присутна на великим такмичењима, умела је да прође групу, али ретко када и прву рунду нокаут фазе.

Искорак су Швајцарци направили на претходном Европском првенству, непланирано одиграном 2021, када су су их тек у четвртфиналу зауставили Шпанци, и то након извођења једанаестераца. Ове године у Немачкој поновили су свој најбољи резултат, и то у стилу који улива велико самопоуздање и веру да први пут у историји могу на сам врх европског фудбала.

Покушаће репрезентација Швајцарске вечерас у Диселдорфу и себи и другима да докаже да није само блесак, изненађење и атракција, већ национални тим који је из такмичења у такмичење за бар по једну степеницу ближи самом врху.

Белингемове маказице као спас у последњи час

Као првопласирана у групи Ц, Енглеска је награђена (макар на папиру) лакшим противником у осмини финала. Ипак, све је, само не лако, било Енглезима у дуелу са храбром, одважном и беспрекорно организованом Словачком, коју је један минут на "Арени Шалке" делио од победе, историјског резултата и пласмана у четвртфинале.

Поново енглески фудбалери нису одушевили игром, на тренутке су у одбрани деловали као скуп аматера и већ су једном ногом били у авиону за Острво, пре него што их је у петом минуту надокнаде времена спасао Џуд Белингем прелепим маказицама. Провукли су се у продужетке, а чим је почео први Хари Кејн је дотукао индиспониране Словаке за коначних 2:1 и пласман у четвртфинале Евра.

Ако спортска срећа заиста може да се потроши, код Енглеза је већ на резерви и за велике амбиције, са каквима су свакако дошли у Немачку, требаће им неупоредиво бољи фудбал.

Енглези отаљали посао у групи Ц

Вицешампион са Европског првенства пре три године словио је пред почетак турнира у Немачкој можда и за највећег фаворита да коначно освоји наслов најбољег на Старом континенту. Међутим, не први пут, Енглези су разочарали нимало убедљивом и јаловом игром у групној фази.

Постигли су само два гола и били саучесници у неславном рекорду - на шест утакмица у групи Ц виђено је свега седам голова, што се десило само још једном на првенствима Европе откако је 1980. уведена групна фаза. Ипак, отаљали су посао и са четири освојена бода освојили прво место у групи Ц.

Гол Џуда Белингема за рано вођство био је довољан у првој рунди за победу над Србијом (1:0) Против Данске (1:1) и Словеније (0:0) нису Енглези могли да извуку више од бода. На време су преко Харија Кејна повели и у дуелу са Данцима, али је Јулманд изједначио далекометним хицем у Пикфордом доњи десни угао. Са Словенијом су потписали пакт о ненападању и у леру се довукли до нокаут фазе.

Након што је угостио такмичаре Песме за Евровизију и био место на којем је оборен светски рекорд по броју навијача на једној рукометној утакмици, дошло је време да мултифункционални стадион у Диселдорфу први пут буде поприште великог фудбалског такмичења. Капацитет "Диселдорфске арене" за мечеве Европског првенства је 47.000 људи.

Изградња модерног дома фудбалера Фортуне почела је 2002. и трајала две године. Нови објекат је подигнут на месту некадашњег "Рајнстадиона", у близини реке Рајне.

Стадион има покретни кров и грејни систем, па је током целе године комфоран и мултифункционалан објекат који осим фудбалских утакмица може да буде домаћин многих других догађаја.

Енглеска и Швајцарска играју вечерас у Диселдорфу, граду на Рајни који је престоница покрајине Северна Рајна-Вестфалија и културно чвориште Рурске области. Због развијене модне индустрије зову га "мали Париз", а у њему живи трећа најбројнија јапанска заједница у Европи, која има свој кварт - "мали Токио".

У Диселдорфу је све близу и на дохват руке, као што се и можете очекивати од града који у имену има немачку реч за село - dorf. Међутим, данашњи Диселдорф је далеко од села - он је права европска метропола позната по својим фестивалима.