Извор: РТС

Холандија је у полуфиналу првенства Европе, турска бајка је завршена

Фудбалери Холандије победили су Турску 2:1 у четвртфиналу Европског првенства. Холанђани ће у полуфиналу Евра играти против Енглеске.

Фудбалери Холандије су саваладали екипу Турске 2:1 у четвртфиналу првенства Европе. Следећи ривал Холанђанима биће селекција Енгелске са којом ће се борити за финале Евра 2024.

Холандија одржава наду да може да понови резултат из 1988. године када је била првак Европе. Победа против Турске се савршено уклапа у тај наратив. Преокрет против Турске уследио је после храбре и концентрисане игре.

Турска је имала резултат за пролаз међу четири најбоље репрезентације Старог континента све до 70. минута. Међутим, утакмица траје 20 минута више. Пад у игри Турске резултовао је примљеним головима и окончањем сна о понављању успеха из 2008. године - полуфинале.

Таман када се приближавао последњи део меча, Холандија је кренула веома брзо ка голу ривала и произвела је завршну обраду акција која је недостајала у првом полувремену. Ово је другачија победа Холанђана од било које друге на овом шампионату, јер је уследила после преокрета. Екипа Роналда Кумана је показала висок ниво одлучности и луцидности.

Турска је до предности стигла у 35. минуту, а највећи жал навијачима и играчима биће сигурно слободан ударац Арде Гулера у 56. минуту када је погодио стативу. То је заиста била прекретница на путу Турске до полуфинала. Млада и страствена екипа Винченца Монтеле сусрела се са искусном холандском екипом која је два пута постигла гол у другом полувремену и за само шест минута стигла до преокрета и полуфинала. Стефан де Фрај и Коди Гакпо били су стрелци за тим Холандије у 70. и 76. минуту меча.

Драматична берлинска ноћ окончана је победом Холандије и пласманом у пето полуфинале на првенствима Европе од укупно 11 учешћа.

Четвртфинални мечеви одиграни 6. јула:

48: Енглеска - Швајцарска 1:1(5:3п) (Диселдорф)
47: Холандија - Турска 2:1 (Берлин)

Крај меча, Холандија - Турска 2:1

Холандија је у полуфиналу Европског првенства.

90+6' Црвени картон за Јилдирима - 2:1

Нападач Турске Јилдирим на клупи за резерве је добио црвени картон.

90+3' Тосун је добио жути картон - 2:1

Тосун је због приговора судији Турпану добио жути картон. Спорна је била ситуација код фаула Чалханоглуа над Дамфрисом.

Жути картон је добио и Винченцо Монтела.

90+1' Напетост не престаје, Вербруген одржава постојећи резултат - 2:1

Имали су још једну прилику фудбалери Турске, али је Вербруген, голаман Холандије спречио изједначење. Тосун је био најближи лопти и упутио је ударац право у чувара мреже Холандије.

90' Још пет минута игре до краја меча - 2:1

Турпан је доделио пет минута зауставног времена.

90' Нападају Турци, али је времена све мање - 2:1

Турска је преузела иницијативу и неретко су сви играчи сем голамана на половини Холандије. Време неумитно тече и све га је мање, али се Турци не предају.

89' Ајхан је напустио игру - 2:1

Ајхан је изашао, а играће Киличсој.

87' Још једна двострука промена у тиму Холандије - 2:1

Депај и Симонс су изашли из игре, а наступиће Фримпонг и Зиркезе.

85' Холанђани не дозвољавају Турцима гол - 2:1

Велики притисак Турака, али су Холанђани били изузетно прибрани и одбранили су свој гол. Нема ништа од изједначења. Ван де Вен је маестрално блокирао ударац ривала.

81' Акајдин на носилима - 2:1

Стрелац првог гола на мечу Самет Акајдин је на носилима изашао из игре, због повреде коју је задобио. Уместо њега играће Тосун, а меч је завршен и за Мулдура уместо кога ће играти Зеки Челик.

77' Двострука промена у тиму Турске - 2:1

Кенан Јилдиз и Салих Озчан су изашли, а играће Керем Артукоглу и Окај Јокуслу.

76' ГООООООООООЛ! КОДИ ГАКПО - 2:1

Против Кодија Гакпа лека нема. Из другог плана је стигао нападач Холандије и успео да затресе мрежу, четврти пут на овом првенству Европе. Гакпо је сада први стрелац на Евру.

73' Двострука промена у Холандији - 1:1

Аке и Рејндерс су напустили терен, Ван де Вен и Верман ће играти у наставку меча.

70' ГОООООООООООООЛ! Холандија је стигла до изједначења - 1:1

Уродили су плодом непрестани напади Холандије. Стефан де Фрај је постигао гол после прекид игре. Депај је извео корнер, али само до Шутена који му је вратио лопту, а нападач је центрирао до стрелца коме није било тешко да затресе мрежу Турске.

66' Све шансе Турске долазе после прекида - 0:1

Већ је напоменуто да су Турци најопаснији из контранапада и после прекид игре. Холандија је имала прилике да се увери у то, два играча су добила жуте картоне, Аке и Ван Дајк после продора турских фудбалера, а Акјадин је постигао водећи и једини гол за сада управо после акције након прекида.

64' Ван Дајк добио жути картон - 0:1

Капитен Холандије је добио жути картон због старта над Јилмазом на десној страни приликом продора.

61' Холандија напада, Турска се брани - 0:1

Непрестани напади Холандије не доносе резултат тиму Роналда Кумана. Турци веома добро затварају празан простор и недозвољавају протрчавања иза леђа. Све делује јако наелектрисано. Публика је на ногама, а Турака је више, сви звижде док Холанђани комбинију испред шеснестерца Турске.

Поглед са трибина на терен

EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF

56' Гулер је погодио стативу из слободног ударца - 0:1

Желео је млади Арда Гулер да изненади голмана Холандије и умало није успео у тој намери, погодио је стативу са 26 метара удаљености. Послао је лопту тик изнад земље.

Ердоган се радовао

EPA-EFE/CLEMENS BILAN

54' Аке добио жути картон - 0:1

Гулер је био у налету ка голу Холандије, али га је фаулирао Натан Аке који је због старта добио жути картон.

50' Холандија има иницијативу, али не и реализацију - 0:1

Холандија је имала реакцију на почетку другог полувремена против Аустрије. Навијачи наранџастих сигурно не желе исти исход. Турска игра заиста импресивно у дефанзиви, само је питање колико Монтелини играчи имају снаге да издрже нападе ривала.

Саиграчи у супротним таборима

Капитен Турске Хакан Чалханоглу и холандски дефанзивци Стефан де Фрај и Дензел Дамфрис били су део Интера који је освојио серију А са Интером у пртеходној сезони. Брајан Броби и Стивен Бергвајн су саиграчи Ахметџана Каплана из Ајакса.

Вајналдум и Зеки Челик били су саиграчи у Роми у сезони 2022/23. Матијас де Лихт и Мерих Демирал су играли у Јувентусу од 2019. до 2021.

Почело је друго полувреме - 0:1

Роналд Куман је направио промену у тиму, изашао је Бергвајн, а ушао је Вут Вегхорст. Овом променом, Холандија жели да буде опаснија у нападу, изашао је везни, а играће нападач.

Крај првог полувремена, Холандија - Турска - 0:1

После агресивног почетка, у коме је изгледало да ће Холандија доћи до вођства, правац игре се променио. Везисти Холандије нису проналазили мало простора за проигравање нападача. Турска је успела да помери фокус игре из дефанзиве у напад. Не рачунајући првих неколико минута, Гакпо и Депај једноставно нису били довољно укључени у игру Холандије.

Може се рећи да су првих 45, односно 47 минута игре били врло фрустрирајући за Холандију.

Тим Винченца Монтеле је око 20. минута успео да се учврсти у борби на средини терена, а онда је почела игра у другом правцу. Учесталији напади и све опаснија офанзива Турске крунисана је голом из прекида. У 35. минуту Самет Акајдин био је прецизна после прелепог додавања Арде Гулера.

Турска је играла градативно, степенасто, преузимала је примат на терену како се први део меча ближио крају и најчешће је претила из контранапада, а гол је стигао када је противник најмање очекивао да то може да се догоди.

Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

45' Још два минута игре у првом полувремену - 0:1

Клемон Турпан је доделио два минута зауставног времена у првом полувремену.

40' Холандија без одговора - 0:1

Селекција Холандије је бриљирала на почетку меча, али је након примљеног гола без праве реакције. Играчи се веома лоше крећу, односно одлично их затварају противнички фудбалери.

35' ГОООООООООЛ! Турска води преко Акајдина - 0:1

Још један гол Турске после прекид игре. Дефанзивац Самет Акајдин је стрелац водећег гола за Турску. Асистент је Арда Гулер, млади фудбалер Реал Мадрида.

Лоша поставка у дефанзиви Холандије кажњена је примљеним голом. Ово је само последица игре селекције Турске која градативном игром прави сјајан резултат. Акајдин је трећи дефанзивац тима који је постигао гол на овом шампионату.

Пре њега прецизни су били Мулдур једном и Демирал два пута.

30' Жути картон за Симонса - 0:0

Ћави Симонс је добио жути картон због неопрезног старта над Мертом Мулдуром.

30' Градативна игра Турске - 0:0

Чини се као да су фудбалери Холандије започели меч с циљем да што пре постигну гол, али у томе их је омела сјајна одбрана Турске. Екипа Винченца Монтеле је сјајно неутралисале све нападе ривала и потом подизала ниво игре, а онда је уследио пад ритма на мечу.

То је део плана Турске, посматрајући све претходне мечеве, може се рећи да увек излазе с јасним циљем, да постигну гол када противник то најмање очекује - из прекида или контранапада.

26' Турска покушава да успори ритам - 0:0

Обе репрезентације су веома опрезне у одбрани. Турска покушава да успори темпо игре и тражи дугим лоптама контру којом би стигли до гола против Холандије.

Даљина, дим и прашина иза Гакпа

Кадиоглу је каријеру почео у Холандији

Ферди Кадиоглу рођен је у Холандији, у Арнхему, играо је у Најменгену 2008. године Дебитовао је за сениоре у августу 2016. и постигао 12 голова на 70 утакмица у свим такмичењима, пре него што је потписао за Фенербахче.

20' Игра од шеснаестерца до шеснаестерца - 0:0

Екипе креирају, али не реализују акције. Игра се одвија од шеснаестерца до шеснестерца, голмани су безбедни, појвише због одличне одбране тимова.

Холандија је стрпљива у креацији акција, док се Турска веома брзо трансформише из дефанзиве у напад. Најубојитије оружје Турске су контранапади и игра из прекида.

11' Брза игра на обе стране - 0:0

Виђен је образац утакмице у уводним минутима, Холандија жели што брже да дође до последње трећине терена на којој се Турска брани. У тим покушајима Турци их спремно чекају, а онда им узвраћају брзом транзиционом игром.

Динамична игра и веома разноврсни напади красе Холандију.

8' Иницијатива на страни Холандије - 0:0

Одлична трансформација игре селекције Холандије. Приликом позиционих напада тројица играча остају у одбрани, док приликом напада ривала тим Роналда Кумана формира линију од пет фудбалера у дефанзиви.

Турска најчешће покушава да пребаци везни ред, лопте углавном иду на Јилдиза, младог играча Јувентуса.

Сасвим је јасно ко ће какву игру форсирати на овом мечу - Турци у транзицији, док ће Холанђани желети што већи посед и иницијативу.

4' Садржајан почетак меча - 0:0

Холанђани су офанзивно отворили дуел против Турака који су поставили дефанзивну формацију. Занимљиви су покушаји Холандије, прво су преко Мемфиса Депаја инсистирали да дођу до шеснаестерца ривала, а потом су са леве стране на којој се налазе Коди Гакпо и Ћави Симонс имали продоре.

Турци су сјајно организовани у одбрани и не допуштају игру између задње линије и везног реда.

1' Почео је меч - 0:0

Први ударац са центра терена на Олимпијском стадиону у Берлину извели су фудбалери Холандије.

Провокације на трибинама

Инотиниране су химне репрезентација

Завршено је интонирање химни Турске и Холандије. Уследиће поздрављање фудбалера, а потом и почетак меча.

Победник ће играти против Енглеске у полуфиналу

Победник овог меча играће полуфинале против Енглеске која је била боља од Швајцарске након пенала.

Гус Хидинк једини Холанђанин на клупи Турске

Некадашњи тренер Фенербахчеа Гус Хидинк једини је Холанђанин који је био селектор Турске, а на тој функцији био је од августа 2010. до новембра 2011.

Ердоган испунио обећање

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган и његова супруга Емине пратиће меч између Холандије и Турске у четвртфиналу Европског првенства у Берлину.

EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

"Упознај се с лоптом. Буди интиман, крајње интиман с њом"

Ервин Куман, некадашњи тренер Фенербахчеа

Старији брат и помоћник селектора Холандије Роналда Кумана, Ервин, био је помоћник бившем репрезентативцу Холандије Филипу Кокуу у Фенербахчеу 2018/19. Након што је Коку напустио клуб, Ервин је био главни тренер тима на девет мечева.

Демирал ван терена, због ултранационалистичких порука

Мерих Демирал неће бити у тиму Турске за меч против Холандије, добио је забрану играња на два меча због ултранационалистичког поздрава након победе у осмини финала над Аустријом. Поздрав који означава "сивог вука" гестикулацијом рукама је наишао на оштре осуде међу фудбалском, али и јавности уопште.

Везисти Оркун Кокчу и Исмаил Јуксек су такође суспендовани, али су се Хакан Чалханоглу и Самет Акајдин вратили у тим након краткотрајних пауза због жутих картона.

Холандија нема повређених или суспендованих играча.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган допутоваће у Берлин како би на Олимпијском стадиону гледао меч измећу Турске и Холандије. Ердоган у немачку престоницу долази усред прилично ватрене расправе о национализму и ксенофобији, коју је покренула контроверзна прослава гола Мериха Демирала у победи против Аустрије.

Фестивал занимљивости

Холандија је на пет од претходних седам великих четвртфинала на великим турнирима успела да буде тријумфална реперезнтација.

Турска ће четврти пут играти четвртфинале неког великог турнира - Евро 2000, Светско првенство 2002. и Евро 2008. На последња два такмичења стигла је до полуфинала.

Турска је добила 18 жутих картона на ово турниру; у историји Европског првенства, само је Чешка 1996. добила више картона на једном турниру - 20 картона, 19 жутих и један црвени.

На Светском првенству 2022. и Евру 2024, једини европски играч са више голова од Кодија Гакпа (6) је Килијан Мбапе (9). Свих шест голова Холанђанин је постигао против различитих тимова.

Турска на жељеном путу

Турска је од деведесетих чест гост првенстава Европе, али ретко су успевали да изађу из групе. Полуфинале из 2008. било је сањарија на почетку турнира, а сада је надохват реалности. Ипак, од највећег успеха и трећег места на Мундијалу у Јапану и Јужној Кореји прошло је 22 године, а турска фудбалска јавност жељна је нових хероја.

Турска је од првог наступа 1996. пропустила само првенства Европе 2004. и 2012. У Белгији и Холандији 2000. прошла је међу осам најбољих, где је поражена од Португалаца 2:0, док је 2016. и 2020. такмичење завршила у групи.

Најбољи резултат је већ поменуто полуфинале 2008, уз чувене преокрете и величанствене завршнице против Швајцарске и Чешке у групи и спектакл са Хрватима у првој рунди елиминационе фазе након чега су прошли после бољег извођења пенала. У финале нису могли да се пласирају, јер су их Немци победили резултатом 3:2.

Холандија 11. пут на континенталном шампионату

Ово је 11. наступ Холандије на првенствима Европе, а најбољи резултат направили су 1988. године када су освојили такмичење. Головима Руда Гулита и Марка ван Бастена, Холандија коју је предводио Ринус Михелс однела тријумф над Совјетским Савезом.

Холанђани су дебитовали 1976. у Југославији, на последњем првенству са само четири учесника. Од тада су само два пута такмичење завршавали у групној фази - 1980. и 2012. године. Даље од четвртфинала нису могли 1996. у Енглеској и 2008. у Аустрији и Швајцарској, а на последњем првенству Европе, непланирано одиграном 2021, разочарали су изненађујућом елиминацијом од Чешке 0:2 већ у осмини финала.

Након што су подигли пехар, чак три пута су фудбалери у препознатљивим наранџастим дресовима испадали у полуфиналима - 1992. у Шведској, 2000. године, када су заједно са Белгијанцима били домаћини и 2004. у Португалији.

Правда на мечу у Турпановим одлукама

Француз Клемон Турпан ће делити правду на терену, а помагаће му сународници Никола Данос и Бенжамен Паж.

Четврти судија је Феликс Цвајер из Немачке, а у ВАР соби ће седети Жером Бризар.

Турпан на првом мечу Евра
EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Међусобни мечеви кроз бројеве

Холандија и Турска су 14 пута одиграле међусобне мечеве. Холандија има шест победа, Турска два мање, док су четири утакмице окончане ремијем.

Први дуел селекције су одиграле давне 1958. године у Амстердаму, а Холандија је била боља са 2:1. Последњи у низу сусрета тимови су одиграли у квалификацијама за Мундијал 2021. године, а Холанђани су били неумољиви са 6:1, разумљиво јер је претходни меч припао Турцима са 4:2.

Предстојећи сусрет Холандије и Турске биће први на великим такмичењима, будући да су сви претходни били игра у оквиру квалификација за неки турнир или су мечеви били пријатељског карактера.

Турска с Чалханоглуом по нови успех

Након успешно реализованог такмичења у групној фази, Турска се суочила са великим притиском против Аустрије и успела је да елиминише благог фаворита. Концентрисаност Турака и ментална снага (и гол у првом минуту) показали су се кључним за пролаз у четвртфинале.

Одбрана Мерта Гунока у Лајпцигу против Аустријанаца у последњем тренутку била је величанствена и сигурно је утицала на тим да подигне ниво очекивања пред сусрет са Холанђанима.

Састав Турске на овом шампионату Европе с клупе предводи Винченцо Монтела, некадашњи разорни италијански нападач. Ипак, на терену главну реч води херој нације Хакан Чалханоглу који је сјајну сезону у Интеру крунисао освајањем титулe. Више је пута истицао да има велику жељу да се оствари и у репрезентацији.

Турска је у досадашњем делу такмичења постигла седам и примила шест голова. Истакли су се Мерих Демирал са два гола, Мерт Мулдур, Чалханоглу, Арда Гулер, Керем Артуркоглу и Ченк Тосун са по једним поготком.

Холандија с Гакпом на делу

Холандија је одлично одговорила на изазов против Румуније у осмини финала, после пораза од Аустрије резултатом 3:2 у последњем мечу групне фазе.

Коди Гакпо је постао један од најбољих стрелаца турнира са три гола на четири меча, док Ћави Симонс на свакој утакмици све бољу игру. Уколико Холанђани током већег дела меча да одрже агресивност, брзу игру и чврсту дефанзиву, рекло би се да ће Турску чекати велики изазов.

На овом шампионату Европе, Холандију са селекторске позиције предводи Роналд Куман. Један је од најпознатијих холандских тренера данашњице и бивши фудбалер који је током веома успешне и трофејне играчке каријере, између осталог, освојио Лигу шампиона са Барселоном 1992, а био је и члан репрезентације која је 1988. постала првак Европе.

У досадашњем делу првенства, Холанђани су постигли седам и примили су четири гола. Поред Кодијевих три погодака, Дони Мален је два пута био прецизан, Вут Вегхорст и Мемфис Депај су по једном постигли гол.

Учинак Турске у мечевима групне фазе и осмине финала

Ни селекција Турске и њени навијачи нису без снова. Налазе се на корак од новог полуфинала, првог после 2008. године. Турци су до четвртфинала стигли као други из групне фазе, а потом су у првој рунди нокаут фазе победили Аустрију.

Прво коло:
18. јун: Турска - Грузија 3:1 (Дортмунд)
Друго коло:
22. јун: Турска - Португалија 0:3 (Дортмунд)
Треће коло:
26. јун: Чешка - Турска 1:2 (Хамбург)
Осмина финала:
2. јул: Аустрија - Турска 1:2 (Лајпциг)

Резултати Холандије на претходним мечевима Евра

Холандија је до осмине финала на првенству Европе стигла као једна од четири најбоље трећепласиране екипе у групној фази. У борби за четвртфинале против Румуније, Холанђани су приказали добру игру чиме су подгрејали наду у понављање успеха из 1988. године.

Прво коло:
16. јун: Пољска - Холандија 1:2 (Хамбург)
Друго коло:
21. јун: Холандија - Француска 0:0 (Лајпциг)
Треће коло:
25. јун: Холандија - Аустрија 2:3 (Берлин)
2. јул: Румунија - Холандија 0:3 (Минхен)

Олимпијски стадион у Берлину је дом фудбалера Херте, а на њему се још од 1985. игра свако финале Купа Немачке.

Стадион је био један од десет домаћина Светског првенства у фудбалу 1974, а на њему је одиграно и финале Мундијала 2006, када је Зинедин Зидан добио чувени црвени картон, а Италија након пенала савладала Француску и освојила титулу шампиона света. Девет година касније, Барселона је у финалу Лиге шампиона у Берлину надиграла Јувентус са 3:1.

Велико финале Евра 2024. биће одиграно 14. јула пред 71.000 навијача.

Берлин је град са више од три и по милиона становника, брзог темпа живота, различитости на сваком кораку и богате и бурне историје, чије ће странице бити допуњене.

Космополитска метропола у срцу Европе која пулсира током целе године спремно је дочекала навијаче на Олимпијском стадиону, али и на булеварима, трговима и под сводовима Бранденбуршке капије, где је срце фан зоне.

Берлин се често назива престоницом техно музике, али не треба заборавити да је главни град Немачке стециште многих култура и поткултура које се међусобно прожимају. Да је тако сведочи чињеница да је међу најпопуларнијим јелима у граду кебаб који се може појести готово на сваком ћошку. Ту је и чувена немачка кобасица са каријем и дебата да ли је измишљена у Берлину или Хамбургу. Како год било, треба је залити квалитетним локалним пивом.

Познати немачки фудбалер и Берлинац Кевин-Принс Боатенг је амбасадор града током Европског првенства.

Последњи пар четвртфинала

Фудбалери Шпаније и Француске играће полуфинале Европског првенства. Шпанија је победила Немачку, док је Француска савладала Португалију.

Још два места остала су за други полуфинални пар, а четири је кандидата. Данашњи дан на Евру отварају Енглеска и Швајцарска, а затварају га Холандија и Турска.