Извор: РТС

Пораз Србије у првом мечу на Европском првенству, Енглеска боља за гол

Фудбалери Енглеске су савладали Србију 1:0 у првом колу групе Ц на Европском првенству. Стрелац гола био је Џуд Белингем.

Србија је поразом започела такмичење на Европском првенству. Енглеска је под Гатером Саутгејтом четврти пут тријумфално започела велике турнире.

Добра игра на обе стране, а само један гол био је пресудан да Енглези освоје три бода. Џуд Белингем, млади фудбалер успео је да реши дуел у 13. минуту игре. Акцију су Енглезима омогућили Филип Костић и Страхиња Павловић, лошом поставком на десној страни терена. Букајо Сака је одличним продором успео да надмури чуваре и потом је додао лопту до Белингема који није био ваљано маркиран од дефанзиваца Србије.

Утисак је да се од Енглеза више очекивало у овој утакмици, међутим, Србија није успела чак ни на моменте незаинтересоване противнике да притисне у шеснаестерац и да касније дође до гол прилике. Ипак, на крају је најбитнија победа и она се једино рачуна. Све остало остаје у домену калкулација.

Вероватно су љубитељи фудбала очекивали велики број голова, пре свега због одличних нападача на обе стране. Србија је поклекла пред притиском и није успела да узврати у истој мери до краја меча. Прво полувреме из угла Србије било је помало конфузно, пре свега у вези између одбране и везног реда, а последично и напада. Душан Влаховић и Александар Митровић нису успели да се ослобађају лопте и касније противрчавањима да усмеравају кретњу противницима.

Везни фудбалери Енглеске били су непремостива препрека, у првом реду Деклан Рајс и Белингем. Рајс је затварао простор између задње линије и везног реда, а Белингем је био нешто офанзивнији.

Србија је приказала два лица, резервисана у првом полувремену, разиграна и креативаа у другом полувремену. Дисциплина је била на висини задатка у оба правца, али је недостајао потез, тренутак или додавање које би претворило шансу у погодак. Упркос резултату, "орлови" би требало да буду задовољни оним што су показали у првој утакмици на турниру.

Џуд Белингем је изабран за играча утакмице.

Данска и Словенија су одиграле нерешено.

Србија ће наредни дуел играти против Словеније, 20. јуна у Минхену од 15.00, а Данска и Енглеска ће играти истог дана у 18.00 у Франкфурту.

Прво коло:
16. јун: Словенија - Данска 1:1 (Штутгарт)
16. јун: Србија - Енглеска 0:1 (Гелзенкирхен)

Табела:
1. Енглеска 1:0 0
2. Данска 1:1 0
3. Словенија 1 1:1 0
4. Србија 0 0:1 -1

Крај утакмице, Србија - Енглеска 0:1

Завршена је утакмице између Србије и Енглеске.

90' Играће се још четири минута

Србија има још четири минута времена да постигне гол и изједначи против Енглеза. За толико је главни судија Данијеле Орсато продужио меч. 

89' Ударац Сергеја из очаја - 0:1

Покушао је Сергеј Милинковић Савић са дистанце да постигне гол, али је лошта отишла далеко од гола Енглеске.

Жути картон за Пиксија - 0:1

Селектор Србије Драган Стојковић добио је жути картон због протеста код четвртог судије.

Фото: EPA-EFE

86' Белингем уз звиждуке испраћен до клупе - 0:1

Стрелац јединог гола на мечу испраћен је звиждуцима до клупе за резервне играче, играће Коби Мејно.

Фото: EPA-EFE

83' Нова шанса за Србију после корнера

После ударца Влаховића, Србија је добила корнер, који је извео капитен Душан Тадић. Након гужве у шеснаестерцу на одбијену лопту је натрчао Вељко Бирманчевић, али је његов ударац изблокиран. 

82' Одличан шут Влаховића, али добра интервенција и Пикфорда - 0:1

Влаховић је из окрета изненадио ударцем и своје саиграче, а што је важније и Пикфорда, међутим искусни голман је одлично интервенисао.

Нападач Србије тражи подршку од навијача.

Фото: EPA-EFE

77' Кејна неће гол, али хоће пречка - 0:1

Џерод Боуен је неком од првих продора направио одличан дриблинг и варку шута, а потом центрирао са десне стране - лопта је дошла до Кејна чији је ударац главом одбранио Рајковић, лопта је потом окрзнула пречку. Добро се све покончало за тим селектора Стојковића.

Ово је била прилика коју сваки центарфор прижељкује, али и реализује. Лоша интервенција Кејна.

Фото: EPA-EFE

76' Сака се није ни ознојио, а већ излази - 0:1

Букајо Сака је завршио меч, играће Џерод Боуен.

Вјетровић: Изненадиле ме Пиксијеве измене, много енергије у наставку

Мирослав Вјетровић у анализи за РТС истиче да је Србија у наставку утакмице изашла са већом енергијом и самопоуздањем.

"Енглези су се збунили", истиче Вјетровић, кога су изненадиле поједине измене селектора Стојковића.

"Тадић и Јовић су ушли, наравно да за њих има простора у овој екипи, али смо имали јако добар период. Ја још не бих мењао, али је ово било најбољи део наше игре", закључује Вјетровић. 

75' Жути картон за Тадића - 0:1

Душан Тадић је добио жути картон због прекршаја над Фоденом.

74' Живковић завршио меч - 0:1

Вељко Бирманчевић ће играти до краја и покушаје индивидуалним акцијама да сломи отпор ривала у дефанзиви.

Конор Галагер – несуђени шкотски репрезентативац

Везиста Челсија и Енглеске Конор Галагер шкотског је порекла и много пре него што је постао репрезентативац "Гордог албиона", у млађим категоријама нудио се Шкотској, која га је одбила као вишак.

"Нисам био довољно добар за национални тим Енглеске, па ме је отац послао на тренинг камп Шкотске, али су ме одбили и рекли да нисам довољно добар. Имао сам 15 или 16 година", каже Галагер. 

Годину дана потом постао је члан Енглеске за играче млађе од 17 година. Ово му је пети наступ за сениорски тим. 

Фото: EPA-EFE

70' Ту је гол, али се мора доћи до њега - 0:1

Енглези одлично покривају простор, а уз то имају и правовремене реакције. Србија је у другом полувремену одлична у офанзиви, али јој недостаје мало да изједначи резултат.

69' Прва измена код Енглеза

Герет Саутгејт прави прву измену. На терену је везиста Челсија Галагер, а са терена је изашао Трент Александар Арнолд, који је са позиције бека премештен у везни ред. 

64' Постоји жеља код играча Србије, али не и шансе - 0:1

Играчи Србије су у другом полувремену веома офанзивни, делује да играчи имају велику жељу за голом. То подржавају и навијачи са трибина, али не постоји шанса за поготком. Акције се окончавају испред шеснаестерца Енглеске.

Кајл Вокер други најстарији Енглез на ЕП

Бек Манчестер ситија Кајл Вокер је са 34 године и 19 дана други најстарији играч Енглеске који је наступио на Европском првенству. 

Стјуарт Пирс је са 34 године и 63 дана и даље на првом месту. 

Фото: EPA-EFE

61' Две измене у Србији

На терен улазе Душан Тадић уместо Саше Лукића и Лука Јовић уместо Александра Митровића. 

Митровић је видно незадовољан због измене. Предао је капитенску траку Тадићу, првом капитену. 

Фото: EPA-EFE

59' Митровић на земљи, играчи Србије траже пенал - 0:1

Александар Митровић је после акције Србије у којој је Филип Младеновић направио продор по левој страни и потом протурио лопту на петерац до нападача "орлова" пао и потом остао на земљи.

Судија Орсато је категорички одбио могућност да досуди пенал.

Спрема се промена у редовима Србије.

Фото: EPA-EFE

57' Енглеска кад год уозбиљи игру може до гола - 0:1

Игра се одвија као у боксерском рингу, али с једне стране је такмичар у супертешкој, а други боксује у полутешкој... Енглеска чим уозбиљи игру, односно чим консолидује задњу линију лако формира нападе и приморава играче Србије на повлачење и несмотрену кретњу.

52' Србија преузела иницијативу - 0:1

Енглези су се повукли, не нападају, већ чекају нападе Србије којих у другом полувремену има у сваком минуту игре. Енглеска не успева с лакоћом као у првом делу меча да дође до шеснаестерца.

Фото: ЕПА

49' Отворенија игра у другом полувремену - 0:1

Србија је заиграла отвореније у другом полувремену, добра органзација игре у одбрани, али опет везни ред каска у преносу лопте с једне на другу страну. Митровић најборбенији.

Оно што је занимљиво јесте да је Хари Кејн био потпуно изван игре у првом делу меча, међутим Енглска је показала сав раскош у коме ако једног играча затворите, други ће доћи до прилике.

Растрчани Белингем – 56 контаката са лоптом по целом терену

Осим што је постигао гол, и био играч над којим је направљено највише прекршаја, Џуд Белингем је имао највише контаката са лоптом на мечу – 56, од чега 53 између два шеснаестерца. Два пута је био у шеснаестерцу Србије, што је било довољно за погодак. 

Фото: EPA-EFE

45' Почело је друго полувреме, Србија - Енглеска 0:1

Фудбалери Србије траже изједначење, а Енглези имају победнички резултат. Одлучујућих 45 минута је пред фудбалерима на "Шалке арени".

Србији је потребан луксуз, као и Бобу

Фудбалерима Србије је потребан луксуз како би кроз кризни период прошли неоштећени, као Боб у "Врућем ветру".

Луксуз могу створити кратким пасовима и контрапресингом, с тим што ће бити потребан висок ниво интензитета.

Измена у тиму Србије на почетку другог полувремена

Прва измена за Србију у другом полувремену. Иван Илић је ушао уместо Немање Гудеља. 

Велики тест за Илића, у којег селектор Драган Стојковић има велико поверење. 

Енглези славе на полувремену

Фото: ЕПА

Србија лоша у првом полувремену

Рутински је Енглеска дошла до предности од једног гола у првом полувремену.

У првих 20 минута Србија је била у потпуности подређен ривал и није успела да кроз посед дође до озбиљније прилике.

Након тога се Енглеска повукла и прилично дисциплиновано бранила, чекајући прилику да из контре припрети.

Показали су "орлови" у неколико наврата да су спосбни да пренесу лопту са једне стране на другу и припрете убацивањима са стране, али озбиљније прилике, осим оне Митровићеве и 20. минута није било.

Крај првог полувремена, Србија – Енглеска 0:1

Завршено је прво полувреме утакмице Србија - Енглеска. Џуд Белингем је био једини стрелац у првом делу меча. У 13. минуту је постигао гол после одличне акције по десној страни у којој је Сака преварио Костића и Павловића.

Селектор Енглеске Гарет Саутгеј сигурно да може бити задовољан игром свог тима који је од почетка кренуо веома офанзивно и наметнуо ритам који Србија није могла да испрати. Рајс, Белингем и Сака били су неухватљиви за играче Србије.

Филип Костић је у финишу првог полувремена у сузама напустио игру, а уместо њега је ушао Филип Младеновић.

Србија је била веома лоша у везном реду, пре свега због велике потрошње играча у дефанзиви и потом у транзиционој игри која истини за вољу није ни функционисала. 

Митровић и Влаховић су били потпуно потиснути у нападу, али постоји простор за поготком, јер Енглези сем добре кретње, не делују и агресивно.

45+2' Лепа акција Србије - 0:1

Добра акција Србије у којој су играчи Енглеске испали из игре. Лопта је на десној страни дошла до Саше Лукића који је центрирао, али је лоше примљена у шеснаестерцу противника.

45' Два минута зауставног времена

Главни судија на мечу Данијеле Орсато продужио је прво полувреме за два минута. 

43' Костић у сузама напушта терен - 0:1

Филип Костић је у сузама напустио терен, а уместо њега ће играти Филип Младеновић.

Фото: EPA-EFE

42' Судијска пауза на утакмици - 0.1

Судија Орсато је доделио паузу фудбалерима.

41' Костић на трави - 0:1

Филип Костић је остао на земљи, излгеда да ће селектор Србије бити приморан на промену. Филип Младеновић је отишао на загревање.

Фото: EPA-EFE

40' Белингем најчешће фаулиран играч на утакмици

Гудељ је направрио прекршај над Белингемом, чиме је стрелац јединог гола за сада најчешће фаулиран фудбалер на терену. 

Српски репрезентативац добио је жути картон. 

Фабио Капело на трибинама у Гелзенкирхену

Фото: ЕПА/FRIEDEMANN VOGEL

39' Жути картон за Гудеља - 0:1

Судија Орсато је казнио Немању Гудеља због несмотреног старта над Белингемом на средини терена.

35' Србија примирила игру - 0:1

Србија је примирила игру и делује као да преузима примат на терену, Енглези су се вратили на свој део терена.

31' Везни ред Србије не постоји, играју дефанзиву - 0:1

Везни ред Србије лоше функционише, поготово приликом транзиционе игре. Играчи се много троше у праћењу противничке игре и не могу да направе више од два ваљана додавања. Линијски играчи, Костић и Живковић су готово неприметни у досадашњем делу меча. Влаховић је најистуренији, али до сада није успео ниједном да примири лопту када је имао ривала на леђима.

Богдановић: Белингем је добро надуван

25' Транзициона игра изазавана грешком Влаховића - 0:1

Маестралан пас Влаховића, али за играче Енглеске. Нападач Србије је несхватљиво покушао да направи додавање кроз средину терена, с десне на леву страну, али су лопту пресекли ривали и потом је Вокер истрчао контранапад, али је имао лош баланс при шуту, те је Рајковић могао да одахне.

24' Варнице на терену између Белингема и Костића - 0:1

Филип Костић је после изгубљене лопте имао близак сусрет са Белингемом који га је ударио, без претходне провокације или било какве реакције.

21' Митровић без размишљања поред стативе

Велику шансу пропустила је Србија, након грешке штопера Енглеске Гуеија. Живковић је пресекао пас, проследио лопту до Митровића, који је без размишљања тукао поред гола Пикфорда. Најбоља шанса за Србију до сада.

20' Србија не може да повежа више од два додавања - 0:1

Фудбалери Србије играју веома лоше у нападу, не могу да повежу више од два додавања у транзицији.

Фото: ЕПА

17' Опет иницијатива на страни Енглеза - 0:1

Фудбалери Србије нису успели да након примљеног гола направе иницијативу, односно притисак над противницима... Уместо тога, Енглези су наставили са мирном игром и теренском иницијативом.

Џуд Белингем – искусни 20-годишњак

Енглеска је повела голом 20-годишњег Џуда Белнигемa, врло једноставно и без муке. Играч који је формално везњак већ је постао један од најбољих у Реалу, где је oсвојио титулу и Лигу шампиона. 

За Енглеску је наступио на три велика такмичења – ЕП 2021, Светском првенству 2022. и на тренутном шампионату. 

Са 20 година и 352 дана, у мечу са Србијом, постао је најмлађи играч који је наступио на два Европска првенства. Други на листи је Џамал Мусијала. 

Важан фактор био је и у Борусији из Дортмунда, због чега су Мадриђани морали да издвоје 103 милиона евра за његов трансфер. 

Иако најбоље функционише као плејмејкер, Саутгејт га користи и повученије, што се вечерас, за сада, не види.

Раније је носио 22 на дресу, што симболише збир позиција које може да покрива – четири, осам и 10. 

Фото: ЕПА

13' ГОЛ! Белингем донео вођство Енглезима - 0:1

Лоша реакција играча Србије у дефанзиви, пролазак Саке иза леђа Филипу Костићу по десном боку, а онда га је Павловић сачекао, међутим без успеха, лопта је дошла до Белингема који је ударцем главом затресао мрежу Србије.

Србија за сада у подређеном положају

Покушала је Србија кроз пас да организује напад, али је притисак Енглеза онемогућио везњаке "орлова" да се отворе и добију лопту у неколико наврата.

Влаховић и Митровић често ротирају места, пре свега у дефанзиви, како би Митровић имао прилику да одахне.

Србија је у ниском блоку и на почетку делује да ће своју шансу морати да чека из контре, или преко дугих лопти.

Фото: EPA-EFE

Уместо "високог ризика"

Меч Србије и Енглеске у Гелзенкирхену је означен као "високоризичан" због навијача.

Док је атмосфера око терена и у граду фестивалска, супротно очекивањима, фудбалери су се потрудили да ризик у игри сведу на минимум. 

10' Србија дубоко на својој половини, али није угрожен гол - 0:0

Обично када се један тим брани, а други када напада, дешава се да је гол у опасности, међутим Србија игра стабилно, паметно с правовременим изласцима и реакцијом у делу између шеснаестерца и центра игралишта.

Енглези бивају нервозни, због немогућности проласка без лопте иза леђа српским фудбалерима. Добро су затворене бочне линије. 

У тиму Србије не функционише транзициона игра, односно преношење лопте с једне на другу половину терена.

8' Игра Енглеске од ноге до ноге - 0:0

Енглези су сигурни у примопредаји лопте, али им планове ремете крилни играчи Србије са удвајањима. Игра Енглеза се одвојила углавном преко десне стране на којој делује Букајо Сака, играч Арсенала кога одлику одличан дриблин и веома добра кретња.

5' Све иде по плану, али чијем - 0:0

Са трибина стадиона чује "Ајмо, ајде, сви у напад", упркос томе играчи Србије и даље играју дефанзивно. С друге стране Енглези су веома сигурни с лоптом у ногама и одигравају кратке пасове. Саша Лукић у уводним минутима маестралан на средини терена, одлично затвара простор између Фодена и Кејна играча који уз Белингема чине офанизвну карику тима.

3' Србија дефанзивно отворила меч - 0:0

Фудбалери Србије су се одлучили да чекају играче Енглеске на својој половини. Добро су постављени изабраници селктора Стојковића и синхронизовано прате покушаје противничких напада.

Почео је меч...

Фудбалери Енглеске су извели почетни ударац.

Фото: EPA-EFE

Поздрављање фудбалера, а онда и почетак

Фудбалери Србије кренули су у сусрет играчима Енглеске. После поздрављања уследиће почетак дуела.

Интонирање химни...

Част да први чују химну имали су фудбалери Енглеске, а уследиће химна Републике Србије "Боже правде".

Само буди ту и само буди ти – најава Александра Стојановића

Фудбалери излазе на терен...

Фудбалери Србије и Енглеске, предвођени капитенима Митровићем и Кејном управо излазе на терен стадиона "Шалке арена".

Завршено је загревање, играчи ускоро на терену

Загревање фудбалера је завршено пре неких десетак минута, а ускоро се очекује излазак фудбалера на терен.

Директор А репрезентације у разговору са Албијанићем и Страјинићем

Српски тенисер Новак Ђоковић послао је поруку подршке фудбалерима Србије уочи меча првог кола групе Ц на Европском првенству у Немачкој.

Ђоковићева порука подршке "орловима" емитована је на видео биму у "Шалке арени" у Гелзенкирхену пошто је званични спикер прочитао састав Србије.

Навијачи Србије на трибинама овацијама су поздравили поруку Ђоковића.

Фото: ЕПА/Georgi Licovski

Енглези на трибинама с националним, али и клупским обележјима

Неко би рекао да је свих ових година репрезентацију Енглеске коштало фудбалско нејединство. Навијачи носе национална, али и клупска обележја.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Александар Стојановић са терена "Шалке арене"

Кејн већ рекордер

Хари Кејн за пола сата постаће екордер Енглеске по броју одиграних утакмица на великим такмичењима. Сусрет са Србијом му је 23.

Саутгејт о Арнолду на задњем везном: Донеће нам лопте које иначе не бисмо имали

Селектор Енглеске Герет Саутгејт објаснио је за енглеске медије зашто је Трент Александар Арнолд, иначе десни бек Ливерпула, премештен на задњег везног.

"Донеће нам пасове који иначе не бисмо имали. Распон његових додавања је невероватан. Морамо да играмо најбоље што можемо у оба правца, са Трентом имамо то", образложио је Саутгејт.

Чује се "Марш на Дрину" – трибине у српским бојама и симболима

Навијачи Србије на стадиону чекају први меч на Европском првенству против Енглеске. На стадиону нема "правог пива", али има правог навијања. Вијоре се српске тробојке, амблеми, а и понека "шајкача". 

Стадионом се ори "Марш на Дрину".

Навијачи Енглеске за сада тиши. 

Фото: Танјуг

Загревање фудбалера...

Фудбалери Србије су на загревању, након чега ће уследити одлазак у свлачионицу и потом излазак на терен како би одиграли дуел против Енглеза.

Први тим Енглеске за дуел против Србије

Стартних 11 Србије – Рајковић на голу, Тадић на клупи

Први реми на првенству, Данска - Словенија 1:1

Репрезентације Данске и Словеније одиграле су нерешено 1:1 у првој утакмици групе Ц. Кристијан Ериксен и Ерик Јанжа су били стрелци.

У досадашњем делу шампионата Европе ово је први реми.

Орсато опроштајну турнеју почиње против Србије

Меч првог кола групе Ц судиће четворица Италијана и један Словак. Италијански арбитар Данијеле Орсато одређен је за главног арбитра меча између Србије и Енглеске. 

Помоћници Орсату на терену биће земљаци Ћиро Карбоне и Алесандро Ђалатини. Четврти судија биће Словак Иван Кружлиак, док ће у ВАР соби седети још један Италијан, Масимилијано Ирати.

Орсату је Европско првенство последње велико такмичење на ком ће судити пред одлазак у пензију, а полуфинални меч Лиге шампиона измеђи Пари Сен Жермена и Борусије из Дортмунда у мају му је била последња европска клупска утакмица на којој је делио правду.

Орсато са помоћницима управо проверава техничку исправност ВАР телевизора и стање мреже на головима.

EPA-EFE/MICHELE MARAVIGLIA

Само капитени причају, колико ће пута "oрлови" прекршити (ново) УЕФА правилo

Капитени Србије и Енглеске Душан Тадић (Александар Митровић) и Хари Кејн имаће задужење да смире и ућуткају све своје саиграче када покушају да се обрате главном судији Данијелеу Орсату и помоћницима. 

Ово је наставак акције УЕФА-е у циљу да се смањи број жалби играча на судије на самом терену и покушај утицања на коначну одлуку. 

Представници репрезентација обавештени су да ексклузивно право обраћања судијама припада само капитенима, сви остали су у ризику да добију жути картон.

"Судије у просеку доносе између 200 и 250 одлука по мечу. Једна на сваке 22 секунде. Многе од њих  се врше под невероватним притиском незадовољних играча, иако се свака одлука пажљиво испитује и пролази кроз више људских и технолошких провера. Ако би сваку од одлука објашњавали сваком играчу на терену, то би трајало читаву вечност", образлаже УЕФА. 

Уколико је капитен репрезентације голман, идеја је да задужи саиграча који ће га одмењивати у "расправама" са арбитрима. 

Ипак, након три дана такмичења, чини се да акција није спроведена у дело, очигледно су честе придике фудбалера без обзира да ли око надлактице имају траку. 

Фото: ЕПА
Опширније Краће

Овације за фудбалере Србије

Играче Србије публика је свесрдно уз овације и аплаузе дочекала на терену стадиона у Гелзенкирхену. Вељко Бирманчевић је изуо папуче.

Tanjug/AP Photo/Frank Augstein

Звиждуци за Енглезе на терену

Велики број навијача Србије је присутан на трибинама стадиона "Шалке арена". Фудбалери Енглеске су уз звиждуке испраћени на терену где су изашли како би проверили услове.

EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Срби стигли на стадион

Аутобус са репрезентативцима Србије стигао је на паркинг "Шалке арене". Још мање од сат и по од почетка меча. 

Трент као задњи везни – Рој Кин гунђа, Саутгејт се чешља

Герет Саутгејт померио је Трента Александер-Арнолда са десног бека на позицију задњег везног, а легендарни фудбалер и увек незадовољни коментатор Рој Кин сматра да ће играч Ливерпула на тој позицији бити "растргнут на комаде у јачим утакмицама". 

"Морате да имате баланс у тиму, и Енглеска има четири или пет играча које би сваки тим пожелео, али Трентова позиција је слаба тачка. У групи ће бити у реду, али кад крене нокаут фаза биће раскомадан", каже Кин. 

Саутгејт са Арнолодом у везном реду планира да боље искористи његове прецизне пасове и тако побољша проток лопте ка брзим крилима.

Ипак, на тој позицији је одиграо свега пет утакмица и после једне је признао да се не осећа пријатно: "Простор је скучен, не добијам довољно лопти и простора". 

Опширније Краће

Стижу Енглези...

Обезбеђење испред стадиона се ускомешало када им је јављено да аутобус са Енглезима улази на паркинг комплекса "Шалке арена".

Енглези крузирају по Гелзенкирхену

Аутобус са репрезентативцима и шлановима стручног штаба Енглеске полако, али сигурно се приближава стадиону на коме ће играти меч против Србије.

Где Србија може да тражи шансу против Енглеза?

Постоје опречна мишљења стручњака о Саутгејтовом систему игре, али и знању. Многи му замерају што у тиму има одличне идивуалце с којима није до сада освојио трофеј. С друге стране, они који га подржавају истичу да је много младих играча прикључио А селекцији.

Међутим, наравно да постоје слабости у игри Енглеске под Саутгејтом, а оне могу доћи из непретенциозне навале, адекватног брањења празног простора и агресивне дефанзиве. Услед чега би се прилике фигуративно речено саме отварале.

Везни ред непремостив, одбрана чврста, па, како?

Игра у којој би Србија стварала вишак на малом простору била би извесно фатална по гол Енглеске. И то у зачетку напада, дакле око центра игралишта. Онда би енглески крилни играчи били принуђени да улазе у средиште терена, а то би отварало могућност игре иза њихових леђа…

Трипије десном на Живковићеву леву ногу

Леви бек Енглеске Кијеран Трипије ће се суочити са Андријом Живковићем по десној страни терена. Живковић (доминантна лева нога) бити у директном окршају са Трипијеом (доминантна десна нога) и извесно ће лажњацима покушавати да направи продужени продор, а потом и центаршут.

Фото: ЕПА/MAX SLOVENCIK
Опширније Краће

Енглеска фаворит – брзи у нападу, ровити у одбрани

Енглеска је фаворит пре меча у то нема сумње. Међутим, из угла Србије ова утакмица би могла да буде угоднија од осталих у групи Ц због нападачког стила игре ривала.

Србија такође негује офанзивну игру, а на највећем испиту ће бити везни ред "Орлова" који мора да испрати кретњу Џуда Белингема и Фила Фодена у првом реду, а потом и Деклана Рајса.

Енглеска је под Гаретом Саутгејтом играла три велика турнира, два Мундијала 2018. и 2022. године, као и Евро 2021. Сва теи турнира је почињала победама. Као што је везни ред Србије под упитником, тако је и енглеска одбрана ровита, пре свих Џон Стоунс. 

Фото: ЕПА/Maciej Kulczynski
Опширније Краће

Енглези упорни и лоши на старту

Енглеска ће играти 39. утакмицу на европским првенствима, што је највећи број мечева, рачунајући екипе које никада нису освојиле континентални шампионат.

Противници Србије су 2021. године тријумфално започели такмичење, против Хрватске 1:0, али на претходних девет почетних утакмица на ЕП нису успели да упишу победу на старту турнира.

Уклета "Шалке арена" – Срби памте дебакл против Аргентине, Енглези пенале са Португалцима

Навијачи Енглеске и Србије (у заједници са Црном Гором) не памте по добром "Шалке арену" у Гелзенкирхену. 

На Светском првенству у Немачкој 2006. године, Енглези су напустили турнир након што их је Португалија елиминисала у четвртфиналу, после пенала. 

Србија је на истом турниру и стадиону поражена у групној фази од Аргентине, резултатом 6:0.

Џо Харт: Ми смо фаворити, можемо сваког да сломимо на много начина

Бивши голман енглеске репрезентације Џо Харт наводи да су Енглези фаворити у мечу са Србијом и да имају заиста "узбудљив тим".

"Постоји много начина на које можемо да сломимо противнике. Имамо и машину за голове, Харија Кејна – имамо много разлога да будемо оптимисти", каже Харт.

Навијачи Србије очекују победу

Како Би-Би-Си види Пиксијеву Србију

Британски Би-Би-Си издвојио је пет играча који би могли да представљају опасност за Енглеску. 

Пошто је један од издвојених српских фудбалера голман, може се уочити и како Би-Би-Си предвиђа ток меча који почиње у 21.00. 

На листи Би-Би-Си-ја налазе се Вања Милинковић Савић, Никола Миленковић, Лазар Самарџић, Душан Тадић и Александар Митровић. 

Накнадно је на листу уврштен и Страхиња Павловић.

Срби у Енглеској – наслов за читаву епоху

Душан Тадић је провео четири сезоне у Саутемптону и за то време уписао је 24 гола на 162 утакмице. Ђорђе Петровић, голман Србије је реалтивно нов у Премијер лиги. Одиграо је једну сезону у Челсију, а његови саиграчи Кол Палмер и Конор Галагер су део тима Енглеске.

Од играча који су наступали или су и даље у најјачем националном такмичењу у тиму Србије су: Петровић, Саша Лукић, Вања Милинковић Савић, Милош Вељковић, Иван Илић, Тадић и Митровић.

Мере безбедности на високом нивоу у Гелзенкирхен

Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

Јувентус пожелео срећу Влаховићу, Костићу и Србији

Јувентус је у објави на Твитеру пожелео срећу Душану Влаховићу, Филипу Костићу и Фудбалском савезу Србије пред утакмицу са Енглеском.

 

Пикси мора да се претвори у Гвардиолу

Пеп Гвардиола је једном приликом изјавио како је дефанзивна игра камен темељац свих победа. Не чуди, јер у модерном фудбалу играчи из задње линије диригују кретњу везних, а последично и нападача. Екипе које је до сада тренирао Гвардиола, практиковале су контрапресинг како би разбиле противничке нападе и започеле свој. У том контексту, Србији ће против Енглеске у циљу тријумфа бити потребан адекватан контрапресинг.

Шта је контрапресинг?

Постоје различита тумачења и исто тако практиковања у овом стилу игре, те се разликује примера ради Клопов од Гвардиолиног, али оно што је уопштено најважнија одлика јесте високи пресинг целог тима када неко од играча изгуби лопту.

Примера ради, Гвардиолино правило шест секунди односи се на трансформацију играча из напада у одбрану, али агресивну, ону у којој ће свим играчима фокус бити исти, напад на лопту коју треба вратити у свој посед, готово по сваку цену. То значи да играчи морају бити апсолутно свесни околности у којима се налазе, морају приказати висок интензитет игре током целог меча и препознати кретњу ривала.

Фото: Танјуг/Matthias Schrader
Опширније Краће

Пиво (ни)је проблем

Немачке власти, у низу неснађених реакција на потенцијално насиље навијача Енглеске и Србије забранилe су конзумацију високо алкохолних пива са више од 4,8 одсто алкохола на стадиону. 

Дозвољена су максимално два пива, блажа, светлија и са воћним укусима до 2,5 одсто алкохола.

Као да између стадиона и привремених резиденција навијача не постоји прегршт кафића и супермаркета.

Фудбалски савез Енглеске је тражио комплетну забрану продаје алкохола у граду, а немачка полиција је наводно саветовала навијаче да уместо алкохола за опуштање користе канабис.

Фото: Танјуг/Немања Јовановић

Док ишчекујемо сусрет Србије и Енглеске, фудбалери Словеније и Данске играју у Штутгарту прву утакмицу у групи Ц. Директан пренос је на Првом програму РТС-а, а резултат и најважнија дешавања на терену можете пратити на нашем порталу. 

Србији је потребна стимулација, сензација... провокација

Популарни Боб у серији "Врућ ветар" каже да права љубав прашта, то љубитељи фудбала у Србији одлично знају, јер су се много пута до сада дешавала разочарања у национални тим.

Сигурно је да навијачи у Србији од репрезентације у дуелу против Енглеске желе да виде стимулацију, сензацију, али и провокацију. Једноставно жељу какву су до сада видели у утакмици квалификација за Мундијал у Катару против Португалије.

Криза идентитета или мирољубиво навијање

Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

Голови главом и ваздушни дуели предност Србије

Србија је у квалификацијама за ЕП постигла 15 голова, а од тога су играчи дали пет погодака главом. Ваздушна игра је највећа предност "орлова". Изабраници селектора Стојковића су најопаснији после прекид игре, али и из игре преко крилних нападача, што отвара могућност за центаршутеве и потом сјајну прилику да се постигне погодак главом.

Шифра "Панама" – савез немачке полиције и Енглеза против "српских хулигана"

Немачка полиција, према изворима енглеских медија, саопштила је да је узвик "Панама" шифра коју би енглески навијачи требало да наглас изговоре уколико се осећају угрожено због српских колега. 

Такође, и организатори су обучени да, у случају процене да не постоји могућност деескалације сукоба,  активирају аларм у виду шифре "Панама".

Полиција, ватрогасци и градске власти одмах би требало да реагују одмах по активирању система, пише Телеграф.

Проклетство Харија Кејна, нека траје још мало

Хари Кејн прешао је 2023. године из Тотенхема у Бајерн из Минхена. Баварци су тек освојили 11. Бундеслигу у низу, а редовни трофеји пристизали су и из немачких куп и суперкуп такмичења. Са друге стране, Кејн, са својих 30 година, још увек није подигао ниједан значајан трофеј у клупско-репрезентативној каријери.

Прелазак у Бајерн деловао је као сигурна опклада да ће пред Европско првенство и бивши голгетер Тотенхема освојити неко такмичење. 

Међутим, годину дана касније, иако је високи нападач постигао 36 голова у Бундселиги, и освојио Златну копачку, појавили су се Бајер из Леверкузена и Ћави Алонсо. Томас Тухел и Баварци су одустали од Бундеслиге и све су карте бацили на Лигу шампиона, где је Реал Мадрид у полуфиналу био непремостива препрека.

Ипак, Енглези чврсто верују да је ЕП шанса за први трофеј. На индивидуалном плану, ниједан нападач није имао бољу сезону, а "Горди Албион" први пут уочи великог турнира има Златну копачку у својим редовима. Изазов за српски тим, без обзира да ли ће Пикси да се одлучи за тројицу, четворицу или петорицу дефанзиваца.

Фото: ЕПА/Tolga Akmen

Mitro's on fire – да ли би Енглеска могла да буде престрављена

Изостанак Харија Мегвајера са списка енглеских путника на Евро 2024. године дочекан је са радошћу међу навијачама "Орлова". Као неко ко је често осуђен да буде већи противник саиграчима од ривала, Мегвајер је неретко је на мети критика и део је бруталних шала на друштвеним мрежама.

Ипак, изостанак високог и корпулентног штопера Манчестер јунајтеда могао би да буде већи плус за напад Србије, будући да је у стартних 11 највероватније Марк Гуеи. Централни бек Кристал паласа 12 центиметара је нижи од Мегвајера и седам од Митровића.

Тако, Митрогол добија више смисла у казненом простору, са знатно бољим осећајем у ваздушним дуелима у односу на Гуеија.

Фото: ЕПА/Georgi Licovski

Пивом и кобасицама против гужви око стадиона

Немачке власти навијаче Србије и Енглеске који неће успети да уђу на стадион у Гелзенкирхену преусмераваће у навијачку зону на оближњем хиподрому.

Организатори их маме са понудом од 80.000 литара пива, 40.000 флаша безалкохолног пића, 7,5 тона чипса и 32.000 кобасица.

Група албанских навијача напала је присталице Србије у близини центра Гелзенкирхена, преносе поједини немачки и британски медији.

Према првобитним информацијама, тврдило се да је дошло до физичког сукоба Срба са Енглезима, али Скај спорт истиче да су у инциденту учествовали само албански и српски навијачи.

Митровић против Кејна – судар нападача Србије и Енглеске

Ударне игле Србије извесно су Александар Митровић и Хари Кејн. 

Митровић је играо за Њукасл и Фулам. За "Свраке" је постигао 17 голова на 72 меча, а у Фуламу је оставио дубљи траг - 111 голова на 206 утакмица.

Нападач Србије имао је одличну голгетерску сезону у Ал Хилалу, у не тако одличној лиги Саудијске Арабије, надмашивши учинак појединих суперстарова који су током претходног лета стигли у Залив, у склопу саудијске фудбалске револуције. Титула, куп и 28 погодака на 28 утакмица.

Кејн ће играти 23. утакмицу на великим турнирима и 12. на европским првенствима, што је рекорд у тиму Енглеске. У претходној сезони постигао је 36 голова за Бајерн из Минхена у Бундселиги.

 

Најмање 30.000 Енглеза и више од 10.000 Срба регистровано је у Гелзенкирхену.

Полиција Немачке означила је сусрет Енглеске и Србије као утакмицу "високог ризика" због историје насиља навијачких група. Енглески медији страхују од "српских хулигана" и најавили су "500 српских хулигана спремних да изазову инциденте". 

Чини се, ипак, да навијачи "ордог Албиона" имају много богатију историју насиља.

Почело је као "енглеска болест" на острвским стадионима током шездесетих, а кулминирало на бриселском "Хејселу", када су хулигани Ливерпула кренули на навијаче Јувентуса.

Тада је погинуло 39 људи, махом Италијана, укључујући и двоје малолетника. Енглески клубови су на пет година избачени из европских такмичења.

Српске навијачке групе можда су највише запамтили Ђеновљани.

Меч између Италије и Србије није ни одигран због дивљања гостујућих хулигана на стадиону и у граду. Касније је регистрован 3:0 у корист домаћина.

Фото: ЕПА/FOCKE STRANGMANN
Опширније Краће

Српски тактови и коло у центру Гелзенкирхена

Српска културна уметничка друштва из Гелзенкирхена извела су неколико народних игара у центру Гелзенкирхена, а убрзо су им се придружили и навијачи Србије. 

Фото: Танјуг/Немања Јовановић

Срби "заузели" Гелзенкирхен

Навијачи Србије пристижу у Гелзенкирхен и већ су "заузели" центар града, где чекају први меч на Европском првенству после 24 године против Енглеске.

Из Европске фудбалске уније (УЕФА) су раздвојили "фан зоне" два национална тима, а према ранијим најавама ово је једина утакмица на којој се служи само безалкохолно пиво.

Навијачи Србије дошли су из целе земље, ту су заставе и транспаренти из Београда, Крагујевца, Новог Сада, наравно из Републике Српске, највише из Бањалуке и Бијељине, али ту је и велики број српских исељеника из Немачке, Холандије, Аустрије и других околних земаља.

Добро расположење и оптимизам не квари ни киша која пада.

Фото: Танјуг/Немања Јовановић

Пиксијева нападачка тактика

Табор Србије који с клупе предводи селектор Стојковић најчешће наступа у формацији с три играча у задњој линији, потом два бочна која по потреби играју у нападу или дефанзиви, три на средини терена и два фудбалера у навали.

Претња Србије у нападу је недвосмислена, међутим, истини за вољу постоји мањкавост у дефанзиви. На Светском шампионату у Катару Србија је примила осам голова у групној фази. У квалификационом периоду за Евро на само две утакмице није примила гол.

Нема сумње да ће Србија полагати наду у Александра Митровића који ће покушати да продужити сјајну форму. Директни чувари извесно је да ће му бити Џон Стоунс и Марк Гуеи који су за пар центиметара нижи од њега.

Поред најбољег стрелца Србије у историји биће и Душан Влаховић, фудбалер великог потенцијала. После две и по сезоне у Серији А за тим Јувентуса је постигао 33 гола на 75 мечева. Влаховић је у кризи, односно паду форме, те ће управо на првом мечу против Енглеске тражити прилику да поврати голгетерски ритам.

Саутгејтов прилагодљив систем против Пиксијеве нападачке тактике

Саутгејта одликује прилагодљив систем игре, у зависности од противника селектор Енглеске поставља формацију. Најчешће користи 4–3–3, 4–2–3–1, 3–4–3 и 3–5–2. Све оне указују на изразит нападачки стил којим руководи Џуд Белингем, а у дело акције спроводи Хари Кејн.

Саутгејт је заслужан и за промоцију играча из омладинских селекција Енглеске у сениорски тим. Ту предњаче Фил Фоден, Букајо Сака, Коби Мејно, Кол Палмер...

Фудбалери Енглеске су до првенства Европе у Немачкој стигли без пораза, као првопласирани тим у групи Ц, испред Италије, Украјине, Северне Македоније и Малте. Уписали су шест тријумфа и два ремија са Украјином и Северном Македонијом. Најбољи играч тима у квалификација био је капитен Хари Кејн са осам голова и две асистенције. Букајо Сака је уписао четири поготка и три асистенције.

У припремном периоду савладали су Босну и Херцеговину, резултатом 3:0, а онда су у последњој провери пред одлазак у Немачку поражени на Вемблију од Исланда - 1:0.

Енглеска је 1996. године била домаћин Европског првенства у фудбалу, а навијачи су направили песму "Football’s coming home" - "Фудбал се враћа кући". Снове "Гордог Албиона" тада су срушили Немци у полуфиналу, а 25 година касније уз исте стихове - Италијани у финалу. У Немачкој, Енглези ће играти 11. пут за прву европску титулу у историји тима.

Уколико се погледају претходни резултати, утисак је да док тихо тече Темза, фудбал упорно бежи од куће, јер значајне титуле још од Мундијала 1966. године нема на полицама витрина Фудбалског савеза Енглеске. Овога пута, Енглези су пред великим изазовом, морају да оправдају очекивања навијача из земље, али и стучне елаборације које наговштавају учешће у завршници такмичења.

Фудбалска репрезентација Србије ће дебитовати на Европском првенству. Почетничка срећа не тражи само храбре, већ и одмерене. Србија може до елиминационе фазе, а за тај подвиг, тим селектора Драгана Стојковића мораће да игра тимски, јер појединачни квалитет играча који прави разлику на терену у екипи Србије једноставно не постоји.

Александар Митровић био је најбољи стреалац тима у квалификацијама са пет голова, а успео је да упише и једну асистенцију.

Подсетимо, "орлови" Драгана Стојковића изборили су пласман на континентално првенство као други из квалификационе групе Г, иза Мађарске и испред Црне Горе, Литваније и Бугарске. После потврде учешћа на првенству и уочи почетка такмичења утисак је да је квалификациона група била изузетно лака у поређењу са другим. Против тимова, изузимајући Мађарску, који нису дуго направили значајан искорак, исход је морао да буде бољи од 14 бодова и само четири тријумфа.

Србија је припреме за Евро окончала половичним успехом, победом против Шведске, резултатом 3:0 у Стокхолму и поразом од Аустрије у Бечу - 2:1.

Делује да су Србија и Енглеска, уз све различитости у игри и историји, из године у годину на новом почетку. Енглези траже титулу, деценијама уназад, а Србија искорак из групне у елиминациону фазу. И у томе је једина разлика.

ДНК сачињен од победа

У низу великих победа, које, између осталог, чине и ДНК једне фудбалске нације, Југославија је успела да тријумфује против Енглеске и на Европском првенству 1968. године.

Југославија је победила са 1:0 и ускратила светским шампионима предвођеним Сером Алфијем Ремзијем прилику да додају европски дијамант у своју фудбалску круну.

Тренер Југославије Рајко Митић је пре полуфинала тврдио да предводи бољи тим од оног у коме је играо педесетих година. Противници су му веровали, а наслов у Сандеј тајмсу уочи дуела: "Енглеска стрепи од пораза" се обистинио и то голом Драгана Џајића у 85. минуту полуфиналног сусрета у Фиренци.

Чарлтон у вртлогу београдске трилогије

Боби Чарлтон је три пута, у раздобљу од осам година, играо у Београду, али ниједном није успео да тријумфује. У дресу Манчестер јунајтеда одиграо је нерешено против Црвене звезде (3:3), коју је предводио Шекуларац, а доживео је и два пораза од Партизана и поменути од Југославије.

Чарлтон је са Јунајтедом био је енглески и европски шампион, а у дресу Енглеске постао је првак света. Поред тога добио је "Златну лопту" те, за Енглезе златне 1966. године.

Рапсодија у плавом за други најубедљивији пораз у историји Енглеске

Један од најсветлијих тренутака у историји југословенског фудбала догодио се 11. маја 1958. године. Репрезентација Југославије остварила је један од највећих тријумфа у историји, а први и тада још увек релативно нови семафор "лампаш" на стадиону ЈНА приказао је на крају резултат 5:0.

Домаћи медији извештавали су о величанственој победи, истичући да је виђена демонстрација фудбалског мајсторства и тактичке надмоћи југословенског тима, под патронатом селектора Александра Тирнанића. Голове су постигли Милош Милутиновић, Тодор Веселиновић и три пута Александар Петаковић, док је Драгослав Шекуларац дриблинзима и префињеном техником био нерешива укштеница енглеским дефанзивцима.

Новинар Политике Љубиша Вукадиновић је након меча, алудирајући на игру и резултат југословенских репрезентативаца, известио да је на стадиону ЈНА виђена "рапсодија у плавом".

Само је "непобедива" Мађарска (Грочиш, Бурзански, Лантош, Божик, Лоран, Закаријаш, Будај, Кочиш, Хидегкути, Пушкаш, Цибор, то су ти Мађари педес'четврте године... ако ћемо да причамо о фудбалу!? Али то није тема сада...) тих година успела да више резултатски понизи Енглезе савладавши их резултатом 6:3 у "утакмици века" у Лондону, а потом 7:1 у Будимпешти, годину касније.

Међусобни сусрети селекција Србије и Енглеске

Србија, односно њена претходница Југославија и Енглеска имају дуги низ величанствених међусобних сусрета. Утакмице Југославије и Енглеске носиле су посебну тежину и страст која је надилазила спортско ривалство.

Репрезентација која је бранила боје Југославије, Србије и Црне Горе или Србије одиграла је 15 утакмица против Енглеске, остварила је четири победечетири ремија и шест пораза.

Први званични сусрет између Југославије и Енглеске на стадиону БСК-а у Београду, пред око 30.000 људи, одигран је 1939. године. Репрезентација Југославије, предвођена селектором Бошком Симоновићем савладала је традиционално снажну Енглеску - 2:1. Међутим, тек након Другог светског рата утакмице су почеле да добијају виши интензитет и значај.

Српски репрезентативци као Битлси

Мултифункционални објекат у Гелзенкирхену, који има покретни кров и терен на извлачење, биће током Европског првенства у Немачкој поприште четири утакмице, а прву ће одиграти репрезентације Србије и Енглеске пред 50.000 навијача.

Како јој име и каже, "Арена Шалке" је дом фудбалера Шалкеа 04. Од 2005, када су права продата немачкој пивари "Велтинс", носи назив "Велтинсова арена", али ће током Европског првенства, због правила Уефе, вратити изворно име.

Поред бројних фудбалских мечева и концерата, на "Арени Шалке" су организовани боксерски мечеви, мото-трке, утакмице Светског првенства у хокеју на леду, амерички фудбал, такмичења у пикаду...

Што се међународног фудбала тиче, у Гелзенкирхену је одиграно пет утакмица Мундијала 2006, међу којима једно четвртфинале. Управо на овом месту репрезентација Србије и Црне Горе доживела је понижавајући пораз од Аргентине – 6:0.

Током Европског првенства стадион у Гелзенкирхену ће моћи да прими 50.000 гледалаца и биће поприште четири утакмице.

Распоред утакмица на "Арени Шалке":
16. јун: Србија – Енглеска 21.00 (Група Ц)
20. јун: Шпанија – Италија 21.00 (Група Б)
26. јун: Грузија – Португалија 21.00 (Група Ф)
30. јун: 1Ц – 3Д/3Е/3Ф 18.00 (осмина финала)

Фото: pixabay

Гелзенкирхен се налази у покрајини Северна Рајна-Вестфалија, а у њему по подацима Евростата живи нешто више од 260.000 становника. Град је трговачко средиште региона и велики рударски центар, по чему је и најпознатији.

Од почетка 21. века Гелзенкирхен постаје узор за остале европске градове у домену екологије, употребе соларне енергије и заштите животне средине. Власти се залажу за очување природних ресурса. У граду се налази и један од најпознатијих и најпосећенијих зоолошких вртова у земљи.

Међу навијачима и фудбалским поклоницима, Гелзенкирхен је најпознатији као дом фудбалера Шалкеа 04.

Мост у парку Северњача у Гелзенкирхену
Фото: pixabay

Почетак надметања у групи Ц

У групи Ц смештени су Србија, Словенија, Данска и Енглеска.

Прво коло:
16. јун: Словенија - Данска (18.00, Штутгарт)
16. јун: Србија - Енглеска (21.00, Гелзенкирхен)

Пласман обезедио Sofascore
Читај ми!