utorak, 15.12.2020, 07:32 -> 23:12
Izvor: RTS, Tanjug
Mali obrazložio više zakonskih predloga
Ministar finansija Siniša Mali obrazložio je set poreskih i finansijskih zakona, među kojima su izmene Zakona o porezu na dohodak građana. Poreska će dobijati podatke o računima u realnom vremenu, izjavio je Mali. Isplata obeštećenja do 1.000 evra do 31. marta 2022, a isplata korisnicima restitucije 2022. godine.
Mali je objasnio da se ključna izmena odnosi na povećanje neoporezivog iznosa zarade sa 16.300 dinara na 18.300 dinara mesečno, čime se obezbeđuje smanjenje fiskalnog opterećenja prihoda koje fizička lica ostvare po osnovu rada.
Mali je rekao da je u cilju podsticanja zapošljavanja predloženo produženje važenja postojećih olakšica za zapošljavanje novih lica koje su propisane u vidu prava na povraćaj dela plaćenog poreza po osnovu zarade novozaposlenog lica od 65 do 75 odsto, u zavisnosti od broja novozaposlenih, sa 31. decembra 2020. na 31. decembar 2021. godine.
Ministar je poslanicima predstavio i izmene i dopune Zakona o porezu na dodatu vrednost, izmene i dopune Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, izmene Zakona o tržištu kapitala, izmene i dopune Zakona o javnoj svojini.
Isplata korisnicima restitucije 2022. godine
Izmenama i dopunama Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju utvrđuje se dinamika i tehnika emitovanja obveznica, radi isplate korisnika restitucije kojima pripada obeštećenje, izjavio je ministar finansija Siniša Mali u parlamentu.
"Ukoliko iznos obeštećenja ne prelazi 1.000 evra, po korisniku obeštećenja, ovim predlogom zakona se omogućava isplata isključivo u novcu, isplatom celokupnog iznosa, i to 31. marta naredne godine pod uslovom da su do 30. juna tekuće godine dobili pravosnažno rešenje", objasnio je ministar obrazlažući predložene izmene zakona.
On je dodao da je predviđeno da se obeštećenje u vidu državnih obveznica Srbije vrši emitovanjem obveznica, jednom godišnje za iznos obeštećenja koji utvrđuje Agencija na osnovu donetih rešenja o obeštećenju koja su postala pravnosnažna do 30. juna tekuće godine.
Osnovne elemente obveznica, utvrdiće Vlada Odlukom o emisiji, na predlog Ministarstva finansija do 30. septembra tekuće godine, a na osnovu svih rešenja o obeštećenju koja su postala pravnosnažna od 1. jula prethodne godine zaključno sa 30. junom tekuće godine.
"Predlogom zakona o fiskalizaciji uslovi za suzbijanje sive ekonomije"
Siniša Mali je izjavio da se Predlogom zakona o fiskalizaciji stvaraju uslovi za suzbijanje sive ekonomije efikasnije kontrole i bolje naplate poreza.
Predloženo je da primena zakona počne 1. januara 2022. godine.
Ministar je u Skupštini Srbije rekao da se predloženi model fiskalizacije zasniva na onlajn režimu koji omogućava dostavljanje podataka o izdatim fiskalnim računima Poreskoj upravi u realnom vremenu u trenutku prometa na malo.
To će, prema njegovim rečima, osigurati da se svaki promet dobara i usluga na malo, evidentira preko elektronskog fiskalnog uređaja.
"Na ovaj način stvaraju se uslovi Poreskoj upravi za efikasno praćenje i kontrolu poreskih obveznika kod kojih postoji rizik od izbegavanja plaćanja poreza, kao i povećanje broja poreskih kontrola u samom sedištu poreskog organa, čime se smanjuje potreba za terenskim kontrolama", rekao je Mali.
Kaže da se zakonom predlaže proširenje obuhvata fiskalizacije na sve obveznike poreza na prihode od samostalne delatnosti i sve obveznike poreza na dobit pravnih lica, koji vrše promet na malo, s tim da je izuzetno moguće pojedine delatnosti izuzeti od obaveze evidentiranja prometa na malo u posebno opravdanim slučajevima.
"S obzirom na to da novi model fiskalizacije može stvoriti troškove privredi, koji bi bili jednokratne prirode, država je preuzela najveći deo tereta na sebe, te je u usvojenom budžetu za narednu godinu izdvojeno 3 milijarde dinara za subvencije privrednicima", rekao je Mali.
Predlogom zakona se smanjuju troškovi poslovanja na duži rok, ukida nepotrebno administriranje i stvara bolji poslovni ambijent, naglasio je ministar.
"Uključenje privrednika u tržište digitalne imovine"
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da Predlog zakona o digitalnoj imovini treba da doprinese pozicioniranju Srbije kao lidera u jugoistočnoj Evropi u digitalizaciji finansijskih tehnologija.
Mali je u Skupštini Srbije, obrazlažući predloženo rešenje, rekao da je glavni cilj zakona otvaranje većih mogućnosti poslovanja privrednika, te da će zahvaljujući njemu privrednici lakše finansirati svoje inovativne ideje.
Kako je objasnio, otvara se mogućnost za unapređenje likvidnosti privrednika i njihovo uključenje u tržište digitalne imovine.
"Digitalna imovina, koja se ponekad naziva i kripto-imovina ili virtualna imovina, u ovom predlogu zakona je definisana kao digitalni zapis vrednosti koji se može digitalno kupovati, prodavati, razmenjivati ili prenositi i koji se može koristiti kao sredstvo razmene ili u svrhu ulaganja", rekao je Mali.
On je podsetio da je najpoznatiji predstavnik digitalne imovine u svetu bitkoin, a najčešća tehnologija na kojoj se digitalna imovina kreira je blokčejn tehnologija.
Mali je naveo da će donošenjem novog zakona, privrednici imati na raspolaganju više inovativnih mogućnosti za razvoj svog poslovanja, kao što je izdavanje investicionih tokena u cilju prikupljanja kapitala ili pokretanja platformi za razmenu digitalne imovine.
Tokom rasprave o Predlogu zakona o digitalnoj imovini, poslanica SPAS-a Marina Raguš rekla je da joj je drago što Srbija uvodi korišćenje kriptovaluta, a na pitanje o razlici između gastarbajtera i frilensera, ministar finansija Siniša Mali joj je odgovorio da je razlika u tome što frilenseri nisu u radnom odnosu
Komentari