ponedeljak, 09.03.2020, 13:01 -> 13:13
Izvor: RTS, britannica.com, space.com
Uvek nasmejan uprkos traumatičnom detinjstvu, Jurij Gagarin – prvi čovek u svemiru
Jurij Aleksejevič Gagarin, rođen je 9. marta 1934. godine blizu Gžatska, Rusija, SSSR (danas Gagarin, Rusija). Poznat u celom svetu kao prvi čovek koji je obleteo Zemlju, za letenje se posebno zainteresovao kao dečak, pošto je posmatrao prinudno sletanje aviona u blizini njegovog doma.
Budući kosmonaut, bio je treće od četvoro dece u porodici tesara koji je radio u zadružnom gazdinstvu.
Tokom Drugog svetskog rata, nacisti su, u selu u kojem je živela Jurijeva porodica, zlostavljali njegovog mlađeg brata, oca i majku. Cela porodica je proterana iz svog doma a stariji brat Valentin i sestra Zoja poslati su u Poljsku kao radna snaga i nikada se nisu vratili.
Mladi Jurij, završio je trgovačku srednju školu u Saratovu. Kao tinejdžer, bio je svedok prinudnog sletanja jednog ruskog borbenog aviona u blizini njegove kuće. Kada mu je kasnije ukazala šansa da se pridruži letačkom klubu, s nestrpljenjem je krenuo na kurs letenja i imao prvi let 1955. godine.
Po završetku kursa, upisao se u kadetsku školu sovjetskog ratnog vazduhoplovstva u Orenburgu, gde je diplomirao 1957. godine.
Više od 200 pilota lovačkih snaga Ruske vojske izabrani su za kandidate za kosmonaute. Takvi piloti smatrani su optimalnim, jer su tokom testova i proba bili izloženi silama ubrzanja i procesima izbacivanja, kao i iskustvima sa stresnim situacijama. Gagarin, tada 27-godišnji poručnik, bio je među odabranim pilotima.
Gagarinova svemirska letelica Vostok 1, lansirana je u devet sati i sedam minuta po moskovskom vremenu 12. aprila 1961. godine. Obišla je Zemlju za 108 minuta.
Svemirska letelica je inače bila opremljena potrebnim zalihama i rezervama za deset dana u slučaju da „nešto ne krene po planu“.
Gagarin je uspeo da ponovo uđe u Zemljinu atmosferu, uspevajući da održi svest, dok je trpeo sile i do osam puta jače od sile gravitacije tokom sletanja.
Ulice, ordenje, slava...
Vostok 1 nije imao motore koji bi usporili njegov ponovni ulazak i nije mogao sigurno da sleti. Otprilike na visini od sedam kilometara, Gagarin se katapultirao iz svemirske letelice i padobranom spustio na Zemlju.
Svemirski let doneo je Juriju svetsku slavu. Odlikovan je Ordenom Lenjina i dodeljena su mu zvanja kao što su Heroj Sovjetskog Saveza i Pilot kosmonaut Sovjetskog Saveza.
Gagarinov let dogodio se u doba kada su se Sjedinjene Države i Sovjetski Savez takmičili za tehnološku nadmoć u svemiru. Sovjetski Savez je već poslao u svemir prvi veštački satelit, Sputnjik, u oktobru 1957. godine.
Širom Sovjetskog saveza, podignuti su spomenici u njegovu čast a i neke ulice ponele su ime Jurija Gagarina.
Posle istorijskog leta, Gagarin više nikada nije leteo u svemir, već je aktivno učestvovao u obuci drugih kosmonauta a obilazio je i druge države tokom organizovanih turneja.
Gagarin je poginuo sa još jednim pilotom u padu dvosednog mlaznog aviona, tokom rutinskog treninga 27. marta 1968. blizu Moskve.
Njegov pepeo je postavljen u niši u zidu Kremlja, a 1968. godine grad Gžatsk je preimenovan u Gagarin.
Deo njegovog svemirskog broda izložen je u muzeju RKK Energija.
Posada Nasinog Apoloa 11, koji je na Mesec sleteo u julu 1969. godine, ostavila je prigodni medaljon sa Gagarinovim imenom. Takođe su ostavili medalje za druge astronaute koji su izgubili život u svemiru ili tokom priprema za svemirske letove.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 3
Pošalji komentarPribatan život
Malo još rasvetlite i njegov privatan život, da ta "nasmejanost" bude sasvim jasna.
Konacno ...
moze svima da bude jasno, da je Coronavirus izmisljen samo da bi se zaustavio Novak Djokovic ... kako nebi premašio Federera. Čisto ko pasulj.
Космонаути
Занимљива ми је потпуна колегијалност међу космонаутима, колико год биле велике патриоте, увек "навијају" једни за друге. Мисија Аполо 11 се изборила да остави медаљу са Гагариновим именом на месецу 1969. године (једва им је било допуштено), док су са друге стране совјетски космонаути и аероинжењери, који су прислушкивали радио комуникацију током првог од седам летова на месец, касније изјавили да су навијали да цела мисија прође без проблема. Штавише, током кризе у Украјини, руски и амерички космонаути су са међународне свемирске станице послали заједнички апел да се сукоб заустави и да они не стоје ни на чијој страни. За сваку похвалу!