subota, 05.04.2025, 20:26 -> 20:34
Izvor: RTS
Tramp ponovo zapretio: Ukoliko Evropa "udari" na američki burbon, carine na evropska vina 200 odsto
Stupila je na snagu Trampova uredba o carini od 10 odsto, a od 9. aprila stižu i dodante za više od 60 zemalja. Neke su već odgovorile kontracarinama, a protekla nedelja već je ocenjena kao najgora na američkim berzama od 2020. godine.

Dok berze u Londonu, Frankfurtu i Njujorku beleže gubitke, a Kina i druge zemlje za nekoliko dana najavljuju primenu kontramera, Tramp tvrdi da je Kina mnogo teže pogođena američkim carinama od 54 odsto, nego Amerika najavljenim kineskim od 34 odsto.
"Oni i druge nacije, loše su se ponašale prema nama. Bili smo glupa i bespomoćna 'vreća za udaranje', ali ne više. Poslovi se vraćaju u SAD. I mi ćemo pobediti, neće biti lako, ali će krajnji rezultat biti istorijski", poručuje Tramp uz parolu "Učinićemo Ameriku opet velikom".
Analitičari govore da je Tramp pokrenuo "ekonomski Armagedon", da bi odluka mogla da vrati tehnološku industiju i berze 10 godina unazad. Kina se žalila Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
Den Ivs, predstavnik kompanije "Wedbush Securities", tvrdi da su Trampove tarife najbolja stvar koja se ikada dogodila Kini.
"Kineska tehnologija će napredovati. Američka tehnologija je ta koja je sputana. Mislim da je to najgora greška politike u poslednjih 100 godina", naveo je Ivs.
Kritike od Tokija preko Berlina, Pariza do Otave
Mnoge japanske kompanije, posebno iz automobilskog sektora, suočiće se sa krizom, a neke i propasti.
Glavni ekonomista "Infinity LLC" Hidetoši Taširo tvrdi da će tarifna politika SAD samo doliti ulje na vatru.
"U vreme visokih cena, život građana u SAD će postati još teži. Štaviše, pod uticajem ovakve globalne trgovinske politike, izvozna politika će nestati. Ova tarifna politika je potpuno nerazumna za razvoj globalne ekonomije, pa i za razvoj same ekonomije SAD", izjavio je Taširo.
Francuske vinogradare i oko 70 hiljada zaposlenih, brine da li će i oni biti žrtve novih mera jer 97 odsto proizvodnje, vredne oko tri milijarde evra, izvoze.
Tramp je već zapretio carinama od 200 odsto na evropska vina i žestoka pića ako Evropa 'udari' na američki burbon dodatnim carinama.
"Ovo je kao da nam bacite hladnu vodu u lice. To je udarac za celu našu ekonomiju, jer su Sjedinjene Američke Države naše najveće tržište", kaže predsednik Biroa proizvođača konjaka Florent Morion.
Grcima su SAD najpre odredile carinu od 17 odsto na breskve, a sada su 37 procenata. Tu nema pobednika, kažu u Atini.
"Poljoprivreda čini trećinu našeg izvoza. Najviše su pogođene masline jer ih najviše izvozimo u Ameriku. Pogođeni su i mlečni proizvodi, medju kojima i feta-sir, breskve, vino i med", govori predsednik Svegrčkog udruženja izvoznika Alkivijadis Kalampokis.
Svetski mediji navode da vlade od Tokija preko Berlina, Pariza do Otave - oštro kritikuju visoke carine.
Prenose prognoze stručnjaka da će tarife verovatno uticati na smanjenje proizvodnje, rast cena i rasplamsavanje globalnog trgovinskog rata.
Komentari