Novinari Rojtersa na slobodi nakon 500 dana

Nakon više od 500 dana u zatvoru u Mjanmaru zbog kršenja Zakona o službenoj tajni, dva novinara "Rojtersa" puštena su na slobodu.

Reporteri Va Lone (33) i Kjau Sou O (29) osuđeni su u septembru, u Mjanmaru, na sedam godina zatvora u slučaju koji je podstakao pitanja o napretku te zemlje prema demokratiji i izazvao uznemiravanje diplomata i zagovornika ljudskih prava.

36070792 Новинар Ројтерса Novinar Rojtersa

Novinari su oslobođeni amnestijom predsednika Vin Minta, koji je prošlog meseca pomilovao hiljade drugih zatvorenika u masovnim amnestijama.

U Mjanmaru je uobičajeno da vlasti oslobađaju zatvorenike širom zemlje u vreme tradicionalne Nove godine, koja je počela 17. aprila.

Rojters je istakao da dvojica novinara nisu počinila nikakav zločin, i pozvao na njihovo oslobađanje.

Iz zatvora Inseind, Va Lone je izašao sa osmehom i podignutim palcem, zahvalivši se svima za međunarodne napore za njihovu slobodu.

"Srećan sam i uzbuđen što vidim porodicu i kolege. Jedva čekam da odem u moju redakciju", rekao je Va Lone.

Kjau Sou O je nasmejan mahao novinarima.

Pre njihovog hapšenja, u decembru 2017. godine, radili su na istrazi ubistva 10 muškaraca i dečaka Rohindža muslimana od strane snaga bezbednosti i budističkih civila u zapadnoj državi Mjanmara, Rakajn, tokom vojnih akcija koje su počele u avgustu 2017. godine.

Usled operacije više od 730.000 Rohindža pobeglo je u Bangladeš, prema procenama UN.

Izveštaj koji su dvojica novinara napisala, sa svedočenjima počinilaca, svedoka i porodica žrtava, dobio je Pulicerovu nagradu za međunarodno izveštavanje u maju.

Reakcije na oslobađanje novinara 

Glavni i odgovorni urednik Rojtersa Stefen J. Adler pozdravio je vest.

"Izuzetno smo zadovoljni što je Mjanmar objavio naše hrabre reportere, Va Lonea i Kav Soe Oa. Od njihovog hapšenja pre 511 dana, oni su postali simboli slobode medija širom sveta. Pozdravljamo njihov povratak", rekao je Adler.

Generalni sekretar UN Antonio Guteres oduševljen je njihovim puštanjem na slobodu.

Ujedinjene nacije u Mjanmaru ovaj postupak vide kao znak vladine posvećenosti tranzicije ka demokratiji.

Američka ambasada takođe je izrazila zadovoljsto što su se dvojica novinara vratila svojim porodicama.

Vrhovni sud Mjanmara odbacio je konačan apel novinara u aprilu.

Oni su podneli peticije pred Vrhovnim sudom zemlje, navodeći dokaze o istrazi i dokaze o zločinu, nakon što je Viši sud u Jangonu odbio njihovu raniju žalbu u januaru.

Supruge novinara su u aprilu napisale pismo vladi u kojem se zalažu za pomilovanje, međutim, dobile su odgovore da su njihovi muževi učinili lošu stvar.

Novinare Rojtersa iz zatvora dočekali su predstavnici Rojtersa i lord Ara Darzija, britanski stručnjak za zdravstvenu zaštitu koji je služio kao član savetodavne grupe u Mjanmarskoj vladi i savetnik za reforme u državi Rakhine.

"Ovaj ishod pokazuje da dijalog funkcioniše, čak i u najtežim okolnostima", rekao je Darzi.

Razgovori o pomilovanju za Va Lonea i Kav Soe Oa uključivali su vladu Mjanmara, Rojters, Ujedinjene nacije i predstavnike drugih vlada, navodi Darzi.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
nedelja, 06. april 2025.
5° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom