Škole se ponovo otvaraju u Mosulu posle tri godine okupacije ID
Desetine hiljada dece u iračkom gradovima ostali su bez roditelja i kuće. Najveći deo njih nikada nije išao u školu, jer je poslednje tri godine taj grad bio u rukama Islamske države. Škole se ponovo otvaraju, a deca školskog uzrasta se pripremaju za polaganje testova.
Obrazovanje je ključno u zaustavljanju širenja ideologije Islamske države. Moraju da se se otvaraju škole u kojima će deca učiti da je ideologija Islamske države pogrešna, tvrde irački zvaničnici.
Škole u Mosulu su tokom trogodišnje okupacije Islamske države bile zatvorene. Nastavnici kažu da će obnova obrazovnog sistema, u razorenom Mosulu, predstavljati ogroman zadatak.
Povratak dece u školu je prioritet jer bi se time zaustavilo sektaško nasilje i smanjili siromaštvo i neznanje, kažu predstavnici Ujedinjenih nacija. Od 400 škola, 320 je ponovo otvoreno. Ipak, neka deca i dalje rade, ne idu u školu. Jedan od njih je 12-godišnji Falah koji ima četvoro mlađe braće.
"Nisam išao u školu, jer je Islamska država obučavala decu za borbe i slala ih da se bore. Nijedan od moje braće nije išao u školu", kaže Falah.
Huzaif je bio učenik petog razreda, kada je njegov grad okupirala Islamska država. Novi nastavnici-militanti predavali su matematiku koristeći metke, puške i bombe.
"Kroz predavanja i širenje korisnih ideja, ohrabrujemo učenike da nastave školovanje. Ministarstvo obrazovanja treba da uloži više napora i da pomogne i podrži učenike kako bi zaboravili ranija iskustva i pripremili ih za nova saznanja", ističe nastavnik istorije Vad Hamid.
Nema zvaničnih podataka koliko dece je napustilo školovanje niti koliko dece ima dece. Ipak, škole u istočnom Mosulu rade od januara i do sada je upisano 350.000 učenika. To je više nego pre četiri godine kada ih je bilo upola manje.
Ali, posle škole, mnogi od njih rade, kako bi prehranili porodice. Sakupljaju i recikliraju smeće, prodaju voće ili povrće ili popravljau bicikle i mopede. Tek, da prežive i zarade za hranu.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar