Čišćenje reka i priobalja u okolini Kruševca

Kako bi se preduprede poplave i umanje štete, Odeljenje za ekologiju Gradske uprave u Kruševcu pokrenulo je projekat čišćenja reka i vodotokova druge kategorije . Do kraja novembra predviđeno je da radnici Javnog komunalnog preduzeća Kruševac očiste tri najkritičnije lokacije - u Majdevu , Kaoniku i Koševima.

U rečnom koritu i priobalju gume, plastični i metalni otpad. Nemila slika duž celog toka Ribarske reke, ali i mnogih drugih u kruševačkom kraju.


34274464
34274464 Pripremili: Vesna Kezović Miljković i Dejan Janković

„Naš nemar. To smo mi, na žalost. U toj reci sam se kao dete kupao, vodu sa nje pio a sada je sve drugačije.Smeće i hemikalije", kaže Branislav Jakovljević iz Kaonika.

„Svi bacaju đubre u reku. I ja sam dok nisu postavili kontejnere po selu. Ali mnogi to i dalje rade. Prošle godine sam sa njive sam izbacio četiri prikolice plastike i drveća posle poplava," priča Rajko Atanasković iz Kaonika.

Na oko pitoma, Ribarska reka s obilnijim padavinama i topljenjem snega brzo nadođe, a zbog nagomilanog smeća i rastinja ne otiče pa objekte u priobalju, puteve i njive, meštani kažu plavi i po tri puta godišnje.

„Plavi godinama. Sve na jednom istom mestu provaljuje. Ne smemo da sejemo pšenicu sačekamo kad bude proleće pa da vidimo. Ako nije izlila reka, onda da nešto zasejemo inače u jesen ne smemo ništa", tvrdi MILORAD ILIĆ iz Kaonika.

Po nalogu Gradske uprave radnici JKP Kruševac u ataru sela Kaonik čiste 150m rečnog korita. Nakon granja i rastinja, biće uklanjeno ambalažno i kućno smeće.

„Negde oko 60 kubika je do sada nakupljeno tog otpada. Nakon te faze pristupa se fazi mašinskog čišćenja korita reke. Pretpostavljamo da će negde oko 550 kubika tog materijala biti očišćeno na ovom prostoru Ribarske reke", potvrđuje Snežana Radojković, vd dir. JKP „Kruševac". 

„Preventivno delujemo, praktično da omogućimo protok vode i da smanjimo mogućnost da dođe do plavljenja. Da li će to biti bolje u narednom periodu zavisi od građana. Zato na njih apelujem da ne bacaju otpad u potoke i reke jer to je najgori mogući način odlaganja smeća. Prosto bolje je da ga bace na sred puta, lakše ćemo ga pokupiti", kaže Olivera Drenovac , pomoćnica gradonačelnice za ekologiju, održivi razvoj i energetiku.

Za čišćenje 1.000m rečnog toka Rasine u Majdevu, Ribarske reke u Kaoniku i kanala za odvod bujičnih voda u selu Koševi iz budžetskog fonda za ekologiju Grada Kruševca opredeljeno je 3.600.000 dinara.



Broj komentara 1

Pošalji komentar
(utorak, 30.okt.2018 12:15)
Neca Pereca

Da ove ljude prirodne nepogode

nisu naterale da ociste korita reke, nikad ih ne bi ocistili.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
četvrtak, 03. april 2025.
13° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom