Obnovljena Ružića česma u Užicu
Užice je nekada imalo više od stotinu česama koje su bogatiji građani gradili kao svoj spomen u varoši. Većina je u međuvremenu nestala, a jednoj od njih nedavno je vraćen stari izgled. Reč je o Ružića česmi, zadužbini Dobroslava i Olge Ružić iz 1894. godine. Obnavljanje česme podsetilo je i na znamenitu ličnost srpske istorije, prosvete i kulture.
Iz Ružića istočnika ponovo teče voda, baš kao i pre 124 godine kada je sagrađen. Na obnovljenoj česmi prvi je žeđ ugasio unuk graditelja Dobroslava i Olge Ružić, koji nosi dedino ime pokrenuvši porodična sećanja.
"Svaki put kad smo prolazili porodica i ja, uvek nam je obavezna stanica bila da svratimo, dođemo, pridjemo do česme i otpijemo koji gutljaj", kaže unuk Dobroslav Ružić.
Sećanje na pisca, profesora i direktora realke, koji se školovao u Evropi još živi među hroničarima tadašnje varoši u koju se na službu išlo najčešće po kazni.
"On je bio profesor par ekselans i u Užicu jedan od najznačajnijih kulturnih radnika jer je u sferama življenja Užica bilo i dobrih intelektualaca u prirodnim i društvenim naukama a on je bio poseban", navodi istoričar Milorad Iskrin.
Ružić je kasnije bio ministar prosvete, savetnik, bibliotekar i prijatelj kralja Petra Prvog, predsednik Srpske književne zadruge i odbora za gradnju crkve na Oplencu. U velikom ratu sačuvao je i naš najstariji ćirilički rukopis.
"Prilikom transporta i odstupanja 1915. godine on je u jednom sanduku našao zatureno Miroslavljevo jevanđelje i time ga sačuvao", objašnjava pisac biografije Slobodan Ristović.
Ružiće je život odveo na razne strane. Ćerka Vida bila je žena i najveća podrška Miloša Crnjanskog, sin poznati fudbaler. Zgode iz užičke varoši ostale su zapisane u "Đerdanu" a sećanje na porodicu čuva njihova česma, jedna od desetak preostalih u gradu.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar