Izložba političkih plakata u Pirotu
Povodom 61. godišnjice Istorijskog arhiva u Pirotu, priređena je izložba političkih plakata iz perioda od 1990. do 2000. godine. Ova izložba predstavlja svedočenje o vremenu kada se tek uspostavljao višestranački sistem u Srbiji.
Plakati sa kojih vrcaju poruke, lica koja treba da uliju poverenje biračima, islustracije kao metafora jednog vremena. Rađanje višestranačja sa sobom je nosilo jednu do tada neuobičajenu političku energiju.
"To je jedan turbulentan, veoma buran period u istoriji, naše države, našeg društva, našeg naroda, pa samim tim i Pirota. Manje više i dan danas to su iste poruke, to su isti univerzalni principi slobode, jednakosti, ravnopravnosti, demokratije, bolji život, bolja budućnost", kaže Miljan Manić, autor izložbe.
"Želimo da podsetimo naše sugrađane na to kako smo se borili, zašto smo se borili, šta je sada i da oni sami izvuku neku poruku. Gledajući ove motive, poruke i slogane, da li se nešto promenilo u odnosu na taj neki period pre 25 ili skoro 30 godina", kaže Ivana Kostadinović, direktorka Istorijskog arhiva.
Da nam je to vreme
još uvek blisko, svedoči gužva u galeriji
"Čedomir Krstić". Među posetiocima
i akteri tadašnjih događaja.
"Tada je bio rat, takozvano plakatiranje. U pet do dvanaest kad izborna ćutnja počinje, svi su se trudili da oblepe grad svojim plakatima. Toga više nema zato što više niko ne poštuje taj džentlmenski sporazum", kaže Miloš Colić.
"Bilo je mnogo romantičnih momenata, kojih sada u ovim političkim uslovima nema. Mislim, da smo sa onim entuzijazmom mogli da postignemo nešto više nego što smo postigli", kaže Tomislav G. Panajotović.
Rat
plakatima se danas uglavnom preselio
na društvene mreže. A, ovi sačuvani u
Istorijskom arhivu Pirota, jesu svedoci
perioda kada se kalila demokratija.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar