Otpuštena porodilja u firmi pod stečajem

Po otvaranju stečaja u paraćinskoj "Staklari" među 230 "prekobrojnih" radnika našle su se tri trudnice i porodilje. Privilegovanih kategorija nema, potvrdio je stečajni upravnik, jer su prava predviđena Zakonom o radu, kako potvrđuju i pravnici, ukinuta Zakonom o stečaju.

Diplomirani ekonomista Danijela Brdarac ima dvogodišnje dete i bebu od četiri meseca. U trenutku otvaranja stečaja sredinom septembra bila je na porodiljskom bolovanju, a da je na spisku za otkaz saznala je od prijatelja i kolega iz Fabrike.

31287374
31287374 Pripremili: Radovan Jovanović i Ivica Milosavljević

"Osećam se poniženo i mislim da država, iako deklarativno vodi brigu o ženama, majkama, porodiljama, u praksi naš primer pokazuje upravo suprotno", kaže Danijela Brdarac, porodilja.

Danijela se pismom obratila raznim institucijama u zemlji, uključujući i našu redakciju. Od stečajnog upravnika Staklare dobila je odgovor da se prijavi na Biro i tu ostvaruje svoja prava. Nacionalnoj službi za zapošljavanje do sada se obratilo 190, sada već bivših, radnika Staklare i svi oni imaju pravo na novčanu nadoknadu.

"Dužina isplatnog perioda novčane naknade po zakonu o zapošljavanju je od tri do 12 meseci. Novčana naknada za radnike Fabrike stakla je u zavisnosti od prosečne zarade zadnjih godinu dana, ali ne može da bude manja od minimalne novčane naknade koja je za septembar bila oko 15 hiljada, ni da bude veća od 180 odsto znači 30 hiljada", kaže Milena Nikolić, Nacionalna služba za zapošljavanje.

Stečajni upravnik Saša Jovanović u telefonskom razgovoru potvrdio  nam je da zna za problem tri otpuštene trudnice i porodilje i da zakon ne poznaje tu kategoriju kao posebnu ili privilegovanu. I pravnici se slažu s ovim.

"Zakon o stečaju je specijalan zakon u odnosu na Zakon o radu, tako da su prava koja su predviđena Zakonom o radu derogirana, ukinuta Zakonom o stečaju", kaže Momčilo Jovanović, advokat.

U Staklari je ostalo oko šest stotina radnika. Fabrika radi iako je u stečaju, plate onih koji su ostali da rade po ugovoru smanjene su za 10 do 30 odsto i iznose od 30.000 do 60.000 dinara, u zavisnosti od radnog mesta.




 

Broj komentara 1

Pošalji komentar
(sreda, 01.nov.2017 14:59)
anonymous

Baš lepo!

Pa posle lijemo krokodilske suze što nestajemo tempom od oko 30000 godišnje!

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
četvrtak, 03. april 2025.
12° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom