Čitaj mi!

Kolike su cene namirnica u Austriji

Posetili smo bečke samoposluge da proverimo koliko koštaju osnovne životne namirnice i da li su priče o astronomskim poskupljenjima u Evropi stvarnost ili bajka.

Inflacija u Austriji uticala je na cene osnovnih životnih namirnica, a prema statističkim podacima koje prenosi sajt thelocal.at, čak i najjeftiniji proizvodi i kozmetika iz poznatih lanaca supermarketa poskupeli su značajno u poslednjih godinu dana.

48968858 Цене намирница у Аустрији Cene namirnica u Austriji

Ovaj sajt navodi da su u diskontnim supermarketima Hofer, od septembra 2021. do septembra ove godine, ovi proizvodi poskupeli za 37,5 procenata, a slična je situacija i u supermarketima Peni, Lidl i Bila, dok Interšpar beleži nešto manji porast cena od 27 odsto.

48968902 Цене дуготрајног млека у Хоферу  Cene dugotrajnog mleka u Hoferu

Šta to, međutim, znači kada zađete među rafove i kakve su cene u poređenju sa onima u Srbiji, pokušali smo da utvrdimo u Beču.

48968945 Цене краткотрајног млека Cene kratkotrajnog mleka

U Hoferu, Bili i Šparu litar dugotrajnog mleka možete da kupite za 1 do 1,10 evra, dok je sveže mleko nešto skuplje – od 1,30 evra.

Cene kilograma brašna su oko 0,85 evra, a litar ulja je 2,20 do 3,50 evra.

48968955 Цене уља Cene ulja

Deset jaja košta oko 2,5 evra.

Ekstradevičansko maslinovo ulje i dalje možete kupiti po ceni od pet evra za flašu od 750 ml, što je u Srbiji gotovo nezamislivo.

48969105 Цене брашна Cene brašna

Nismo primetili ni neke bitne promene u cenama čokolada i slatkiša u odnosu na period pre godinu ili dve. Najjeftinija čokolada od sto grama i dalje se može kupiti za svega 60 centi.
Ni priče o nestašicama "ne piju vodu", jer su rafovi uglavnom puni svega.

48969176 Чоколаде и слаткиши Čokolade i slatkiši

Naši sagovornici koji žive u Austriji ipak kažu da im novčanici i te kako osete promene i da za sve što su ranije kupovali sada izdvajaju više novca. Skuplja je električna energija, benzin, stanarine.

Prema podacima iz avgusta ove godine, inflacija u Austriji je bila 9,3 odsto, dok je potrošačka korpa skuplja za 16 procenata u odnosu na isti period prošle godine.

Sredinom septembra održani su i protesti širom zemlje zbog porasta troškova života, iako je vlada ove godine uložila šest milijardi evra u ublažavanje posledica energetske krize prouzrokovane ratom u Ukrajini.

ponedeljak, 07. april 2025.
3° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom