CEDEM: Crnogorci podeljeni po pitanju Podgoričke skupštine

Podgorička skupština jedan je od događaja koji duboko dele crnogorsko društvo, podaci su najnovijeg istraživanja javnog mnjenja koje je sproveo Centar za demokratiju i ljudska prava iz Crne Gore, a čiji su rezultati danas predstavljeni, prenosi podgorički portal CdM.

Gotovo podjednak procenat građana Crne Gore ima kako pozitivno, tako i negativno mišljenje o Podgoričkoj skupštini, ukazuju podaci Centra za demokratiju i ljudska prava iz Crne Gore (CEDEM).

Da je Podgorička skupština bila "tragičan događaj kojim je Crna Gora izgubila svoju nezavisnost" smatra 32 odsto ispitanika.

Sličan postotak smatra da je "taj događaj veliki i pozitivan za Crnu Goru", koja je tada odlučila da se prisajedini Srbiji, i to 30 odsto građana.

Takođe, značajan broj – 38 odsto – nije upoznato ili nema stav o tom pitanju.

"Stavovi građana o Podgoričkoj skupštini i dalje jasno ukazuju na snažne i duboke podele koje postoje u crnogorskom društvu", navela je direktorka CEDEM-a Milena Bešić.

Podgorička skupština iz 1918. godine odlučila je da se Crna Gora ujedini sa Srbijom, da bi kasnije bila formirana zajednička država svih južnih Slovena, Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, koja je potom preimenovana u Kraljevinu Jugoslaviju.

Broj komentara 8

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
sreda, 23. april 2025.
20° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom