nedelja, 09.06.2013, 11:40 -> 11:57
štampajU junu načelna odluka, u decembru datum?
Nemačka vlada namerava da predloži da se na samitu EU krajem juna načelno odluči da otpočnu pristupni pregovor EU sa Srbijom, a tačan datum trebalo bi, u zavisnosti od napretka u sprovođenju sporazuma Beograda i Prištine, da bude utvrđen u decembru, saznaje Beta. Ovaj stav će biti prenet Suzani Grubješić, koja sutra boravi u Nemačkoj.
Na samitu Evropske unije krajem juna nemačka vlada namerava da predloži da se načelno odluči da otpočnu pristupni pregovor EU sa Srbijom.
Dežer: U junu "zeleno svetlo"
Na zasedanju Saveta EU 28. juna Srbija može da očekuje "zeleno svetlo" za početak pregovora, ponovio je u izjavi za Fonet šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer i naglasio da bi, u tom slučaju, odmah mogla da počne priprema pregovaračkog okvira, dok bi formalni datum na jesen odredilo Predsedništvo EU.
"Mislim da Srbija može da očekuje ono što su predložili
visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost
Ketrin Ešton i evropski komesar za proširenje Štefan File -
da se krene ka otpočinjanju pregovora", precizirao je Dežer.
Prema njegovim rečima, to je jasna pozicija koju je Evropska
komisija branila, na osnovu napretka Srbije u procesu
reformi, dijaloga i usvajanju sporazuma Beograda i Prištine,
kao i njihovoj implementaciji, koja počinje da se kreće
napred.
Tačan datum trebalo bi potom, u zavisnosti od napretka u sprovođenju sporazuma Beograda i Prištine, da bude utvrđen u decembru. Ovaj stav će, kako u obaveštenim krugovima u Berlinu saznaje dopisnica Bete, biti prenet i potpredsednici Vlade Srbije zaduženoj za evropske integracije Suzani Grubješić.
Ona će od sutra da razgovora sa predstavnicima nemačkog parlamenta, Bundestaga, i zvaničnicima ministarstva inostranih poslova i savezne vlade u nemačkom glavnom gradu.
Prema tumačenju sagovornika iz većinske vladajuće stranke, Hrišćansko-demokratske unije (CDU), kancelarka Angela Merkel je prošle sedmice, uoči sastanka poslaničke grupe CDU kojem ona nije prisustvovala, obrazložila poslanicima svoj stav.
Ona bi želela da samit u Briselu donese pozitivnu odluku o početku pregovora sa Srbijom. Kancelarka se oseća obaveznom da ne odstupi od svog stava, iz avgusta 2011, kada je prilikom posete Beogradu rekla da otpočinjanja pregovora neće biti dok ne bude postignut sporazum o
raspuštanju paralelnih struktura na severu Kosova.
Sada taj dogovor postoji, ali je za konzervativne poslanike Bundestaga, kako je protumačeno Beti, problem to što je to i dalje slovo na papiru, odnosno što sprovođenje najvažnijih delova dogovora Beograda i Prištine, onih o policijskim i pravosudnim strukturama na severu Kosova, o lokalnim izborima ili o finansiranju, treba da usledi tek od sredine jula do kraja godine.
Zato bi, prema volji većine CDU-CSU, Bundestag trebalo da donese krajem juna "dvostruku odluku" koju, kako ističu sagovornici, podržava i nemačka vlada.
Prema ovoj zamisli, samit EU bi trebalo da donese odluku o načelnom otpočinjanju pregovora sa Srbijom najranije 2014. godine, a konkretan datum bi potom, kažu sagovornici Bete, "trebalo da bude utvrđen u svetlu uspeha sprovođenja sporazuma između Srbije i Kosova".
Time se, kako se kaže, Srbiji neopozivo daje zeleno svetlo za otpočinjanje pregovora, ali se istovremeno Beograd podseća da treba da uradi "domaće zadetke" pre nego što pregovori počnu.
Prema volji nemačke vlade i većine u Bundestagu, ukoliko se plan ostvari do kraja godine, novi samit EU bi onda u decembru mogao da donese odluku o otpočinjenju pregovora u januaru ili februaru 2014.
Ako je za sprovođenje potrebno više vremena, datum bi mogao da bude utvrđen i kasnije.
Time je, kako se smatra u krugovima vlade u Berlinu, pronađen "put kojim se više interesa stavlja pod jednu kapu": interes Srbije da dobije konkretno obećanje, interes niza zemalja EU da se sada bez daljih uslova donese odluka o pregovorima sa Srbijom i interes poslanika nemačke vladajuće stranke koja želi prvo da vidi uspeh u sprovođenju sporazuma pre otpočinjanje pregovora.
U pismu koje je u vezi sa dodeljivanjem datuma Srbiji nemačka vlada uputila Bundestagu krajem maja kaže se da je "nemačka vlada i Evropskoj komisiji i zemljama partnerima jasno stavila do znanja da očekuje delotvorno preplitanje daljeg procesa normalizacije (između Beograda i Prištine) sa pregovaračkim procesom kroz odgovarajuću formulaciju pregovaračkog okvira".
"Pregovarački okvir mora", po mišljenju nemačke vlade, "da obezbedi posebno da napredak u odgovarajućim pregovaračkim poglavljima bude vezan za napredak u procesu normalizacije", piše u pismu predsedniku saveznog parlamenta.
Bundestag bi 27. juna trebalo da raspravlja o mogućem utvrđivanju datuma za otpočinjanje pristupnih pregovora između Srbije i EU.
Samit EU održava se 27. i 28. juna. Savezni parlamentarni izbori u Nemačkoj su 22. septembra. Odgovarajući savezni zakon nalaže nemačkoj vladi da pre donošenje značajnih odluka vezanih za funkcionisanje EU, uključujući i prijem novih članica, konsultuje savezni parlament, Bundestag.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 17
Pošalji komentarNastavcI
i ipak nasa sudbina cita se u nastavcima... stvarno sto je mnogo mnogo je!
U Sosu Smo
posle svega sto je uradjeno ovo je vise nego nizak udarac!
nikad kraja
Oni iz EU kao da istražuju koliko poniženja smo u stanju da podnesemo.
Sa takvim obrazom i bednim karakterom ne zaslužujemo da budemo deo EU.
Evropska Srbija
Tako je bravo ovako misle pravi Srbi pravi Srbi koji hoce bolje sutra!!!Zivim za Evropsku Srbiju!!!
jamuar-decenbar
u junu ce biti nacelna, a u decembru principijelna odluka, da bi vec u iducem januaru mogla da se donese i prava, konacna odluka da se vec koliko u septembru (2014 ili realnije pocetkom 2015) odredi datum. Znaci, sve ide glatko i po planu. U medjuvremenu ce se setiti jos neke sitnice koju su zaboravili kao uslov. Mi dakle dobijamo ZUTO svetlo,pa neka ga tumeci kako kome odgovara...
re: Bilo bi to čudno
A očigledo je tako jer je čak i ovo isčekivanje 28 juna 2013 to usporilo tako da bi bilo dobro kada bi se danas odlučilo da Srbija dobije datum, zar ne?
Srbija
Zivim u evropi i hocu Srbiju u evropu hocuuu hocuuuu i hocuuuuuuuuuu.....svima bi bilo lakse i Srbima u Srbiji i Srbima van Srbije, molim boga Srbija u evropsku uniju.
Trudite se niko vam ne brani
Džaba srljate u EU, ona vas nikada neće primiti
Bilo bi to čudno
Svaka druga opcija izuzev dobijanja datuma 28 juna 2013 bi usporila svaku aktivnost Srbije u vezi sa pristupom Evropskoj uniji tako da to ne odgovara ni Evropskoj uniji a pogotovo ne Njemačkoj koja danas ima najviše koristi od članstva u EU.
Pita se samo.......
koji juni, i koje godine?????.Nista od toga.