"Tajne" poternice u službi zastrašivanja ili procesuiranja?

Pitanje koje je ovih dana ponovo otvoreno posle informacije o postojanju 57 naloga specijalnog tužilaštva u Prištini za hapšenje je da li su takozvane tajne poternice za osumnjičenima za ratne zločine u službi zastrašivanja "druge strane" u sukobima ili u interesu procesuiranja.

Iako postojanje takozvanih "tajnih" optužnica i poternica u slučajevima ratnih zločina stvara neku vrstu atmosfere straha, svakako zastrašuje potencijalne osumnjičene, a često stvara i političke tenzije, pravosudni organi insistiraju da se imena osoba za kojima su poternice na snazi ne objavljuju javno u skladu sa zakonima i interesima istrage.

Izvor iz sprskog pravosuđa u izjavi za Tanjug objašnjava da tajne optužnice zapravo ni ne postoje ni u jednoj državi, već da su "tajne" samo istrage, jer njihovu tajnost propisuje zakon.

Istraga je tajna po samom zakonu, jer ako bi se njeni detalji saopštavali javnosti ona bi izgubila smisao, a, kada su u pitanju ratni zločini, u većini slučajeva te istrage bi dobile i političku konotaciju, navodi Tanjugov izvor.

Poternica raspisana u fazi takve istrage je tajna sama po sebi, jer bi objavljivanjem imena osobe sa poternice, taj nalog za hapšenje izgubio relevantnost.

"U tom slučaju sumnjičeni sigurno ne bi rizikovao da bude uhapšen",ocenjuje Tanjugov izvor.

Takozvane "tajne" poternice, što u Srbiji, što u državama bivše Jugoslavije, raspisane su za osumnjičenima protiv kojih je istraga u toku, kao i za licima protiv kojih je istraga u prekidu, a koja će biti nastavljena nakon privođenja osumnjičenih, kao što je, na primer, slučaj istrage protiv Ramuša Haradinaja.

Poslednje saopštenje kosovskog tužilaštva koje je zatražilo raspisivanje 57 naloga za hapšenje Srba, izazvalo je veliku pažnju javnosti, kako u Beogradu, tako i u Prištini, a stručnjanci i političari okarakterisali su taj potez kao pokušaj zastrašivanja Srba.

Advokat Nebojša Vlajić smatra, kako je rekao za Tanjug, da su te informacije uperene na zastrašivanje srpske zajednice na Kosovu i raseljene Srbe.

I ministar u srpskoj vladi Aleksandar Vulin smatra da su nalozi za hapšenje Srba pokušaj da se Srbi zastraše i da im se svakodnevni život učini još težim, "kao i da se Vladi Srbije oteža sprovođenje Briselskog sporazuma i ona okrivi za ono što Priština neće da sprovede uplašene da bi sporazum mogao da pomogne Srbima na KiM".

Što se tiče poternica koje su Srbija i Hrtvarska svojevremeno raspisale za državljanima druge države, one su mahom rešene bilateralnim sporazumima između nadležnih tužilaštava o ustupanju predmeta i dokaza, tako da je njihov broj sveden na minimum, napomenuo je Tanjugov izvor.

One su, inače, godinama opterećivale odnose dve zemlje, a raseljene Srbe, koji bi se vratili u svoje kuće, držali u neizvesnosti i strahu od hapšenja, iako sigurno nisu svi bili osumnjičeni.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
sreda, 02. april 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom