Investicije temelj dugoročnog razvoja

Jedini način da Srbija obezbedi dugoročni razvoj je rast investicija u privredu, izjavio predsednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin. Vlada mora da ima politiku inteligentnih reformi, umesto populističkog načina razmišljanja, istakao Đuričin.

Predsednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin je rekao da je jedini način da Srbija obezbedi dugoročni razvoj rast investicija u privredu, kako bi se učešće izvoza u bruto domaćem proizvodu povećalo sa sadašnjih 18 na najmanje 50 procenata, što je "primereno veličini države kao što je Srbija".

Đuričin je rekao za Tanjug da je u vodećim ekonomijama u dva kvartala uzastopno ove godine zabeležan skroman privredni rast, komentarišući najnoviji izveštaj Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, u kome se ukazuje na usporavanje ekonomske aktivnosti u najrazvijenijim delovima sveta i tvrdi da je novi talas recesije malo verovatan.

Zemlje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj(OECD) su ostavarile u prva dva kvartala rast od ukupno 1,5 odsto, što je nedovoljno da bi se nadoknadili gubici koji su zabeleženi tokom 2009. godine, kada je izgubljeno četiri do pet procenata BDP-a, naglašava čelnik SES-a i dodaje slična situacija i u Srbiji, samo na mnogo nižem nivou aktivnosti.

"Mi takođe imamo, sukcesivno u dva kvartala, pozitivne stope privrednog rasta i procena je da će rast u Srbiji biti, za 2010. godinu, negde oko 1,5 procenata", naveo je Đuričin i podsetio da treba imati u vidu da je Srbija u 2009. izgubila četiri procenta BDP-a, tako da rast od 1,5 odsto u 2010. kratkoročno ne može da nadomesti pad privredne aktivnosti u 2009. godini.

Đuričin: Neodrživ sistem

Đuričin je rekao da je uloga Vlade Srbije u ovoj situaciji je ogromna, jer su političari uvek "za kraktoročna rešenja i to je po prirodi njihovog posla i po definiciji politike, a biznismeni su srednjoročno ili investiciono orjentisani". Đuričin smatra da vlada mora biti dugoročno usmerena na strukturne reforme.

Predsednik SES-a, međutim, tvrdi da je sadašnji ekonomski model vlade za oporavak privrede neodrživ iz najmanje dva razloga.

"Jedan razlog je rast rizika eksterne nelikvidnosti, jer mi imamo deficit budžeta i deficit bilansa tekućih plaćanja. Imamo nekonkurentnu privredu, koja ima 18 procenata učešća izvoza u BDP-u, a druge zemlje ove veličine imaju najmanje 50 procenata", naveo je Đuričin.

S druge strane, smatra Đuričin, ovaj model je neodrživ iz političkih razloga, zbog toga što obezbeđuje veću potrošnju od proizvodnje, tako da ova generacija troši budućnost narednih generacija.

Prema tome, Vlada mora da ima jednu politiku inteligentnih reformi, umesto populističkog načina razmišljanja i stavljanja u prvi plan preraspodele", kaže Đuričin.

Vlada mora da napravi vezu i sa politikom i sa privredom, tako da poveća investicije i to u vitalne sektore: elektroprivredu i telekomunikacije, logistiku i vojni sektor, zatim, u prehrambenu industriju, selektivne delove poljoprivrede i infrastrukturu, i to ne samo fizičku, već i socijalnu infrastrukturu, obrazovanje i socijalnu zaštitu.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
četvrtak, 10. april 2025.
6° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom