Dok pokušava da smanji energetsku zavisnost od Rusije, Evropom se širi nezadovoljstvo zbog cene goriva
Iz Brisela je potvrđeno da sa srpskim vlastima rade na pojašnjenju da li se sankcije o zabrani uvoza nafte odnose i na poslovanje ruskih kompanija u Srbiji. Dok Unija traga za rešenjima da smanji energetsku rusku zavisnost, Evropom se širi nezadovoljstvo zbog skupog goriva, a na berzama vlada nervoza i nestabilnost.
U Španiji je skupo gorivo zaustavilo ribarenje. U Francuskoj su vozači kamiona, taksisti, farmeri i ribari blokirali naftna skladišta – svi traže pomoć države.
U Evropskoj uniji nema saglasnosti za uvođenje energetskih sakcija Rusiji, ali u Briselu su nastavili razgovore o mogućnostima novih dotoka gasa i nafte. Do kraja sedmice najavljuju dogovor koji će svim članicama osigurati snabdevanje kroz zajedničke zalihe i obavezu da se do zime 90 odsto popune sva skladišta.
"Glavna tema je neophodnost zajedničke kupovine, o kojoj danas postoji konsenzus, da se obaveze formiranja zaliha fiksiraju na evropskom nivou", kaže francuski ministar za evropske poslove Klement Bono.
Nemačka ministarka za evropske poslove i klimu Ana Lirman naglašava da je jasno da moraju što pre postati nezavisni od ruskog uvoza i tražiti različite izvore.
"To je zaista zajednički cilj koji sebi postavljamo sa obnovljivim izvorima i energetskom efikasnošću. Jasno je da su obnovljivi izvori energije – energija mira", rekla je Lirmanova.
Istovremeno, iz Bugarske poručuju da već testiraju trasu gasnog interkonektora sa Grčkom.
Bugarski premijer očekuje da tim gasovodom obezbede ne samo dovoljno gasa, već i za trećinu niže cene od onih sadašnjih. Još je neizvesno i hoće li sused Srbije produžiti gasni ugovor sa Rusima.
"Naravno, ako stvari krenu na bolje i ne dođe do oštrog rata i pregovora u Ukrajini, 'Gasprom' će biti deo našeg miksa u snabdevanju", rekao je premijer Bugapske Kiril Petkov.
Vlada Srbije u stalnom kontaktu sa bugaskim i ruskim partnerima
Gasovod "Balkanski tok" je sada glavni pravac snabdevanja Srbije i Mađarske. Stručnjaci podsećaju da tranzit garantuju međunarodni ugovori i u slučaju da Bugarska odustane od kupovine ruskog gasa.
"Ona može da kaže da neće da produži ugovor, ali nama mora da pusti gas. Mi imamo međunarodni ugovor i sa Bugaskom i sa Rusijom i sa Turcima napravljen za tranzit gasa prema nama. Ako se to i desi, mi se možemo snabdevati preko Ukrajine i Mađarske, dotokom gasa od Horgoša, kao što smo se snabdevali ranije, pre 'Balkaskog toka'", objašnjava predsednik Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić.
Iz Vlade Srbije poručuju da su u stalnom kontaktu i sa bugaskim i sa ruskim partnerima i da je snabdevnje svim energentima stabilno.
Kažu, prave se krizni planovi, a rezervi benzina i dizela ima za više od mesec dana, gasa za automobile i mazuta za 88 dana.
U toku je i nabavka sirove nafte i povećanje zaliha gasa u skladištu "Banatski dvor".
Komentari