Nemamo zlato i naftu, ali imamo hrane za izvoz

Ono što je danas IT, narednih godina biće poljoprivreda. I to prehrambena industrija, za koju će Vlada pre kraja godine predstaviti novi paket podrške. To je najavio ministar Branislav Nedimović na Sajmu visokokvalitetne hrane, na kojem su ekskluzivnim restoranima i međunarodnim trgovcima svoje proizvode predstavili proizvođači ajvara, sokova, sušenog voća i pasta od orašastih plodova.

Boje, ukusi i mirisi Srbije, lepo upakovani u ambalažu koja sugeriše da je u pitanju zdrava hrana – preduslov su za put do stranog kupca. Ima i dosta prepreka, ali nisu nepremostive, kažu oni koji su izabrali zanatsku proizvodnju.

34336307

"Nisam se pokajala, sada se proizvodnja polako ubrzava, tržište isto raste, prosto je ta scena živa i deluje da nosi baš puno potencijala", kaže Vanja Čolić, proizvođač paste od lešnika i badema.

Kod tradicionalne proizvodnje u kojoj nema pojačavača ukusa, šećera i soli najvažnije je nabaviti najkvalitetniju sirovinu. I eto šanse da i poljoprivrednici zarade više.

"Mi njima dajemo mogućnost da proizvode i plasiraju svoje proizvode sa sigurnošću i sa cenom višom od tržišne", napominje Dženan Jusović, proizvođač zimnice i testenine iz Prijepolja.

Ali pre tržišta i cene, treba savladati banku i dobiti povoljan kredit za početak posla. Potom se čeka i 90 dana da trgovinski lanci isplate isporučeno. Često naplaćuju i mesto na polici.

Proizvođač brašna i kupinovog vina iz Beograda Mirko Marković objašnjava da uglavnom kreću sopstvenim sredstvima, a da tek kasnije preko fondova dobijaju adekvatnu količinu novca da bi mogli da isprate proizvodnju i da obezbede kontinuitet i kvalitet. 

Kvalitet je ono što savladava prepreke na dugom putu do norveškog tržišta gde godišnje stigne 250.000 bočica srpskog meda. I spremni su da 300 grama plate više od pet evra.

Distributer hrane Ben Ktelsten počeo je sa malim količinama srpskog meda 2007. godine kada, kako kaže, niko u Norveškoj nije čuo za srpski med.

"Posle četiri godine uvozio sam 400 tona", naglašava Ktelsten.

Najvažnije je da se osluškuju potrebe potrošača, savetuje resorni ministar Branislav Nedimović prerađivače hrane, uz poruku da je država shvatila da ih je godinama zapostavljala.

"Zbog toga je Vlada donela odluku da do kraja godine izađe sa novim paketom podrške za prehrambenu industriju, ali tu moramo da obuhvatimo i male. Prvi put ove godine smo omogućili i onima najmanjim da izađu na tržište – pa makar to bilo tržište do prvog marketa – ali to je tržište", kaže Nedimović.

Sve to jer je, kako kaže ministar, za Srbiju hrana ono što su za neke druge zemlje zlato i nafta.

Broj komentara 3

Pošalji komentar
(utorak, 06.nov.2018 08:10)
glas razuma

Poljoprivreda jeste budućnost, ali treba preživeti ovu sadašnjost

... i to je kao i uvek problem u našoj lepoj Srbiji... dobaciti iz ove sadašnjosti gde poljoprivrednike sistematski uništavaju, do te neke obećane budućnosti. Bojim se da će najveći broj ljudi pre te lepe budućnosti dići ruke od poljoprivrede i da će ona preći u ruke stranaca, koji će stići na vreme da i tu pokupe kajmak!

(utorak, 06.nov.2018 07:51)
gliša 2

još da dodam,

Mi sedimo na 'crnom zlatu, ali nismo svesni toga, samo treba se dobro organizovati i raditi. Vidite i sami kako velika Rusija priprema veliku proizvodnju hrane, a već su postali svetska žitnica.

(utorak, 06.nov.2018 07:44)
gliša 2

Proizvodnja kvalitetne hrane, da ili ne?

Bili smo uvek zemlja koju je spašavala hrana, pa čak i ono malo ispred kuće sa par kokošaka, pataka i gusaka. Ja sam za veoma jako ministarstvo koje će imati dovoljno sresdtva da se unapredi poljoprivreda i stočarstvo. Sa tim paralelno ide mala i srednja industrija za preradu i pripremu kvalitetne hrane. Biće potrebna jaka metalo-prerađivačka industrija potrebna poljoprivredoj proizvodni i stočarstu. Mnoga domaćinstva će moći na higijenski način prerađivai svoje proizvode. Tome dodajte banje i kampove za radni narod i starije osobe iz Evrope sa dobrim penzijama i željom za zravom okoliom i hranom. Seotski turizam. Toliko je široko područje da je teško sve u jednom dahu nabrojati. siguran sam da bi za samo kratko nabrajanje bilo potrebo bar 100 stranica. Za sve to je potrebno jako puno stručne radne snage, da će nam faliti mladi ljudi, ako ne povećamo natalitet. Biće jako puno posla za ptogramere i planere, jer bez planiranja i predviđanja bi posao išao sporije.
I na kraju, hrana nam je gorivo za svaki dan, a zdrava, dobra i kvalitetna hrana nađe kupca.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
petak, 04. april 2025.
15° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom