petak, 11.11.2016, 08:07 -> 09:01
Izvor: RTS
Na sajmu od interaktivne biblioteke drveta do pametnog vodenog kreveta
Sveže ideje, digitalizacija i upotreba novih tehnologija u drvnoj industriji neke su od karakteristika Beogradskog sajma nameštaja, koji je počeo pre dva dana. Izgleda da su domaće kompanije shvatile - ko se ne prilagođava tržištu, ispada iz igre. Ovogodišnja ponuda je raznolika, od interaktivne biblioteke drveta do pametnog vodenog kreveta, čija je cena 10.000 evra.
Milan Krstić, vlasnik kompanije Sandini kaže da proizvide vodene krevete i plasiraju ih na švajcarsko tržište.
"Pojavili smo se u našoj zemlji da probamo ovde da ih plasiramo. S obzirom na to da je cena ovih kreveta visoka, a standard naših građana nizak, prijatno smo se iznenadili jer smo već prvog dana prodali tri kreveta, a svakog dana interesovanje je sve veće i veće", kaže Krstić.
Grupa studenata Šumarskog fakulteta osmislila je interaktivnu biblioteku drveta, ksiloteku. Ako mobilnim telefonom skenirate kod, preko interneta ćete dobiti kompletnu informaciju o svakoj od 148 uglavnom egzotičnih vrsta. Od načina korišćenja, do rasprostranjenosti i trgovačkog naziva.
"Nama je ovo učilo. Besplatno je, što je jako bitna stvar, dok se u svetu ovakvi sajtovi naplaćuju. I još jedna jako bitna stvar - što nije samo za studente nego za sve ljude iz struke koji se bave preradom drveta i proizvodnjom nameštaja", kaže Tijana Lukić, student Šumarskog fakulteta u Beogradu.
Samo u prvih devet meseci ove godine srpska drvna industrija ostvarila je suficit od 182 miliona dolara, ali u republičkoj privrednoj komori nisu zadovoljni.
"Upravo digitalizacija, upravo praćenje tehnoloških platformi industrije 4.0 i bolja tehnološka opremljenost dovodi do toga da možemo da ostvarimo efekat puta četiri ili puta pet. Ukoliko uložimo 100 miliona evra u srpsku drvnu industriju, dakle mi u jednoj godini možemo da vratimo 400 ili 500 miliona evra", objasnio je Ješa Erčić iz Privredne komore Srbije.
Kadar obrazovan prema potrebama privrede i jasno definisan srpski dizajn, pomoći će da domaći nameštaj postane konkurentniji.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarMi smo na začelju po svemu,samo po glupostima na prvom mestu.
Ovo je dečija igra od studiranja.Bolje bi bilo za Srbiju i ceo svet da ti studenti sade šume,čuvaju ih,a ne da imamo vrlo malo šume i vrlo bolesne.Šuma na Fruškoj Gori je najbolesnija,nepošumnjava se,a vi prikazujete vodene krevete,koji su u toj istoj CH bili pre 10 godina,a vi ih navodno izvozite tamo.Ostavite se krađe tuđih ideja,skeniraš kod i saznaš sve o drvetu?!To je isto kao kad bi upisali A,a dobili sliku Atine i sve podatke o njoj.