Protestna šetnja u Novom Pazaru
Deo novopazarskih gimnazijalaca je, uz podršku učenika drugih škola u gradu, studenata i građana, prošetao je centralnim gradskim ulicama, protestujući zbog toga što im je, kako tvrde, od danas zabranjen ulaz u zgradu Gimnazije.
Od prosvetnih radnika traže "da ne ćute" i "bore se za svoja i prava učenika".
Okupljeni su sa 17 minuta tišine odali poštu stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, kao i Ernadu Bakanu, studentu iz Novog Pazara kojeg je pre šest godina automobil usmrtio na prešačkom prelazu u Beogradu.
Čačani protestovali ispred MUP-a
Deo građana i aktivisti protestovali su, kao i prethodnih večeri, ispred Policijske uprave u Čačku od 19.11.
Učesnici protesta pravili su buku duvanjem u pištaljke i vuvuzele i lupanjem u šerpe.
Aktivistkinja "Kreni-promeni" Jelena Jovanović pozvala je Čačane da se sutra u 7.30 okupe ispred Osnovnog suda, gde je u osam ujutru zakazano saslušanje trojice aktivisti koji su juče uhapšeni zbog dešavanja ispred Gradske uprave u Čačku u nedelju uveče.
Video: RTS/Bobiša Brzaković
Prvi plenum građana Valjeva na Gradskom trgu
Na poziv studenata grupa Valjevaca organizovala prvi nestranački plenum građana Valjeva.
Plenum građana počeo je intoniranjem himne i odavnjem pošte nastradalima u Novom Sadu i Kočanima.
U ime inicijatora, Milan Korać je rekao da grupa građana pokreće ovu formu građanskog aktivizma na poziv studenata.
"Bez obzira ko bude činio sledeću vlast, i onu posle nje, mi smo ti koji treba da se uključimo u naša neposredna lokalna pitanja", poručio je Korać.
Inicijatori prvog građanskog plenuma u Valjevu poručili su da su njihove mesne zajednice mesta na kojima imaju pravo da iskažu njihove zahteve i gde je građanski zbor potpuno legitimno pravo da učestvuju u lokalnom upravljanju.
Profesorka iz Valjeva Jasna Pantić uputila je podršku učenicima i studentima koji su u blokadi i prosvetnim radnicima.
Pantićeva je istakla da obustava nastave nije samo čin protesta, već znak upozorenja da više ne mogu da ćute i da zalaganje za bolju budućnost ne zavisi samo od prosvetara i učenika u blokadi, već od svih građana.
Kraljevo, plenum prosvetnih radnika dodelio zlatne pločice studentima i đacima
U Kraljevu se i danas, na poziv plenuma prosvetnih radnika Kraljeva, održava protest. Okupljanje je počelo u 18 časova na trgu ispred Gradske uprave.
Nakon 16 minuta tišine kojom je odata pošta stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, plenum prosvetnih radnika Kraljeva dodelio je više od 200 zlatnih pločica na kojima piše "mirotvorci" i diploma studentima, maturantima i učenicima koji su pešačili do Kragujevca, Niša i Beograda.
Zatim su okupljeni krenuli u protestnu šetnju ulicama Kraljeva.
Video: RTS/Nemanja Jakovljević
Pripremili Jovana Vulinović i Zoran Slepčević
Okončana tročasovna blokada mosta na Savi kod Šapca
Završena je tročasovna blokada mosta na Savi pod sloganom "Svi do mosta jer je dosta", na magistralnom putu Ruma-Šabac.
Opširnije
Kraće
Završena blokada Brankovog mosta
Blokada Brankovog mosta, koja je trajala tri sata, završena je u 18 časova.
Odavanje pošte žrtvama masakra u Ribnikaru, Duboni i Malom Orašju
Učesnici protesta "Svi do mosta jer je dosta" na Brankovom mostu odali su poštu devetnaestominutnom tišinom žrtvama masakra u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i selima Dubona i Malo Orašje i simbolično bacili 19 belih ruža u Savu.
Posle tišine usledila je buka zvižducima, pištaljkama i vuvuzelama.
Izveli su, kako je objašnjeno, performanse "Pletenje mreže solidarnosti", "Nit koja nas spaja" i "Sedam prutova zajedništva". Deo prosvetnih radnika je pleo takozvanu mrežu sa obe strane mosta koja bi, kako navode, simbolično aludirala na povezivanje različitih sektora. Takođe, prosvetari su pleli i "niti solidarnosti u bojama zastave Srbije" i povezali su sedam prutova crvenom trakom.
Foto: Fonet/Marko Dragoslavić
Nastavnica: Ne prelazimo Brankov most, preko nekih vrednosti se ne prelazi
Nastavnica Jelena Matijaševiće iz Osnovne škole "Ivo Andrić" u Beogradu je tokom govora na blokadi Brankovog mosta istakla da "nastavnici nisu odustali od svojih zahteva", pozivajući "druge delatnosti" da im se pridruže u borbi za, kako je navela, bolje društvo.
"Stojimo na mostu koji služi da se preko njega pređe, ali ga ne prelazimo u želji da pokažemo da postoje vrednosti preko kojih se ne prelazi – to su istina, pravda i dostojanstvo. Naša borba nije za jedan grad, cilj i borbu, već da se izborimo za državu koja će nas podržavati u znanju i slobodi", navodi nastavnica.
Foto: Fonet/Marko Dragoslavić
Blokada mosta na Savi u Šapcu
Deo građana Šapca i okolnih mesta blokirali su most na Savi na magistralnom putu Ruma–Šabac u znak podrške prosvetnim radnicima.
Blokada i protest pod sloganom "Svi do mosta jer je dosta" trajaće, navodi se, od 15 do 18 časova, baš kao i protest dela studenata i građana na Brankovom mostu u Beogradu pod istim sloganom.
Odluka o blokadi mosta u Šapcu doneta je, naglašava se, na prvom gradskom zboru dela građana, koji je održan u ponedeljak.
Foto: RTS/Nenad Tomašević
Protest u Subotici ispred štandova SNS-a
Studenti u blokadi i građani koji učestvuju u protestima okupili su se na centralnom gradskom trgu i pravili buku ispred štandova Srpske napredne stranke koji su postavljeni danas u podne.
Policija je postavila kordon između učesnika protesta i štandova i nije dozvolila pristup.
Članovi SNS-a oko 14.30 rasklopili su štandove i napustili trg.
Potom su okupljeni sa 16 minuta tišine odali počast stradalima u Novom Sadu.
U Policijskoj upravi u Subotici kažu da nema privedenih za kršenje javnog reda i mira.
Protest "Svi do mosta jer je dosta" na Brankovom mostu
Neformalne zajednice Puls osnovnih i srednjih skola, pobunjeni Univerzitet, uz podršku studenata u blokadi, od 15 do 18 časova organizuju blokadu Brankovog mosta u Beogradu, u znak podrške prosvetnim radnicima beogradskih osnovnih i srednjih škola. Protest se održava pod sloganom "Svi do mosta jer je dosta".
Deo prosvetnih radnika, studenata u blokadi i građana stižu organizovano sa obe strane mosta. Iz pravca Novog Beograda i starog dela grada. Blokiran je saobraćaj kod Terazijskog tunela, kao i u ulicama koje vode ka Brankovoj. Takođe nema saobraćaja ni kod okretnice kod Zelenog venca.
Kako je najavljeno, tokom tročasovne blokade biće odata pošta poginulima 2023. u OŠ "Vladislav Ribnikar", Duboni i Malom Orašju. Planirani su i govori, kao i performansi.
Protest će biti završen u 18.00, odavanjem pošte poginulima u padu nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine.
Predstavnici somborskog zbora građana predali zahteve Skupštini grada
Prilikom dolaska odbornika SNS-a na prvu ovogodišnju sednicu Skupštine grada Sombora, predstavnici somborskog zbora građana predali su zahteve usvojene na prvom zboru.
Građani traže da se utvrdi ko je odgovoran za pozajmicu i transport traktora u vlasništvu mesnih zajednica i JKP, za obruč oko pionirskog parka.
Takođe, saopštili su da traže i odgovorne za korišćenje službenih vozila u vlasništvu grada Sombora za odlazak funkcionera i građana u Pionirski park u Beogradu.
Među zahtevima je i da se utvrdi spisak funkcionera i zaposlenih u JKP i mesnim zajednicama koji, kako su saopštili, nisu bili na poslu, a bili su u Pionirskom parku u nedelji koja je prethodila mitingu, a da nisu bili na bolovanju ili nisu uzeli slobodne dane
Građani traže razloge i uvid u dokumentaciju vezano za sutrašnju raspravu o otuđenju zemljišta
Najavili su da će se zbor građana održavati jednom nedeljno.
Opširnije
Kraće
Novosadski srednjoškolci odaju poštu ispred Železničke stanice
Novosadski srednjoškolci, koji su prethodno bili u protestnoj šetnji, poštu nastradalima šesnaestominutnom tišinom odali su ispred zgrade Železničke stanice.
Nakon odavanja pošte, okupljeni su se uputili u šetnju prema Univerzitetu u Novom Sadu.
Šesnaest minuta tišine kod tehničkih fakulteta u Bulevaru kralja Aleksandra
Studenti Pravnog i tehničkih fakulteta, i drugi građani, odaju poštu šesnaestominutnom tišinom stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu ispred zgrade tehničkih fakulteta u Bulevaru kralja Aleksandra.
U Novom Sadu protestna šetnja "Srednjoškolci uz studente"
Novosadski srednjoškolci krenuli su u protestnu šetnju "Srednjoškolci uz studente" kako bi na ovaj način iskazali podršku studentima u blokadama fakulteta. Jedna grupa srednjoškolaca krenula je u 10 od raskrsnice Bulevara cara Lazara i cara Dušana, dok druga grupa kreće od Jovine gimnazije u 10 i 50.
Grupe će se sresti kod Železničke stanice, gde će šesnaestominutnom tišinom odati poštu za nastradale u Novom Sadu 1. novembra.
U šetnji učestvuju srednjoškolci Gimnazije "Laza Kostić", Muzičke škole "Isidor Bajić", Poljoprivredne škole, Medicinske škole "7. april", Tehničke škole "Mileva Marić Ajnštajn", Elektrotehničke škole "Mihajlo Pupin" i Škole za dizajn "Bogdan Šuput", Mitrovačke gimnazije, Medicinske škole "Draginja Nikšić", Tehničke škola "Nikola Tesla", Ekonomske škola "9. maj", Prehrambeno-šumarske i hemijske škole, Muzičke škole "Petar Krančević", Rumske gimnazije i Stručne škole "Branko Radičević", gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj", "Isidora Sekulić", "Svetozar Marković" i Karlovačke gimnazije, Srednje škole "Svetozar Marković" i Saobraćajne škole "Pinki".
Obe grupe đaka će se sastati na stanici oko 11.30, gde će sa 16 minuta tišine odati poštu stradalima u padu nadstrešnice.
Studenti FDU ispred Višeg javnog tužilaštva doneli zahtev u formi instalacije
Studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu doneli su ispred Višeg javnog tužilaštva instalaciju koja predstavlja studentski zahtev za hapšenje i procesuiranje napadača na njihove kolege 22. novembra prošle godine.
Instalaciju čine tri lutke koje predstavljaju napadače.
Ispred Višeg javnog tužilaštva, gde danas počinje suđenje napadačima, sve je više studenata i građana koji prave buku, a podršku im pružaju i vozači sirenama automobila.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju skoro pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju 16 ljudi.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra. Od Ustavnog suda zatražili su ocenu ustavnosti takve odluke Vlade.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Zaposleni na Medicinskom fakultetu u Beogradu stupili su u štrajk koji će, kako su rekli, trajati do ispunjenja studentskih zahteva.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Studenti u blokadi traže od Lekarske komore Srbije da "svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u targetiranju pacijenata, uskraćivanju zdravstvene nege i političkom etiketiranju pojedinaca, čime je direktno prekršena Hipokratova zakletva, odgovara za svoje postupke", navodi se u saopštenju.
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Kilometarske kolone automobila su u subotu, 15. marta, od jutarnjih časova pristizale u prestonicu Srbije, a formalno organizovanje dugih pešačkih kolona ka centralnim tačkama okupljanja počelo je nešto posle 10 časova ujutru iz svih pravaca grada.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okuljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u Pionirskom parku.
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Beograđani su u petak dočekali bicikliste i kolone studenata pešaka iz više gradova i krajeva Srbije koji su učestvovali u višednevnom maratonu "Marš za Srbiju", kako bi stigli na veliki skup "15. za 15" u Beogradu.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 16 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Komentari