Kontroverze zbog džamije koju Turska hoće da gradi u Prištini

Turska kao poklon Kosovu planira da u Prištini izgradi džamiju po ugledu na džamiju Selimija iz 16. veka u turskom gradu Jedrene. Međutim, u javnosti postoje kontroverze kada je u pitanju njen izgled, piše britanski list "Gardijan".

Navodi se da je prošlo šest godina otkako su islamske verske vođe i tamošnji zvaničnici položili kamen temeljac nove glavne džamije u Prištini – kamenu ploču koja je sada skrivena ispod korova na parkingu.

Sada, uprkos odbacivanjima nacrta koje su napravile arhitekte po ugledu na mnogobrojne džamije Otomanske imperije, početak izgradnje te džamije planiran je za proleće ove godine u delu Prištine koji se zove Dardanija.

Gardijan napominje da je Turska uložila ogromne investicije na području Kosova, podsećajući na reči turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana iz 2013. koji je kazao da je "Turska Kosovo, a Kosovo Turska", što je, kako se navodi, okarakterisano kao "neootomanizam".

Kontroverze su, kako se navodi, nastale još kada je nekadašnji gradonačelnik Prištine Isa Mustafa postavio kamen temeljac za izgradnju džamije u Prištini koja, na kraju, ipak nije izgrađena.

Iako osnove protivljenja izgradnji džamija širom Evrope leže u strahu od islama, kada je reč o Kosovu, to nije slučaj, navodi Gardijan i dodaje da se lokalni stanovnici protive jer taj potez vide kao oštar uticaj Turske, dok se drugi plaše vraćanja vere u sekularni, postsocijalistički okvir.

Među najglasnijim protivnicima ovog projekta nalaze se lokalne arhitekte.

Razvoj projekta prati turski Direktorat za religijska pitanja (Dijyanet), koji je do sada nadgledao izgradnju desetina drugih džamija širom islamskog sveta u poslednjim godinama, što neki opisuju kao oruđe u igri moći koju Turska igra, navodi Gardijan.

Broj komentara 17

Pošalji komentar
Vidi još

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 12. april 2025.
7° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom