četvrtak, 09.11.2017, 19:30 -> 19:55
Izvor: RTS
Ostavka dekana zbog ideje o podeli ETF-a
Dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Zoran Jovanović podneo je ostavku jer je, kaže, na taj način želeo da probudi fakultet, da shvati da trenutno ima najveću šansu da konačno reši problem prostora i dobije lidersku ulogu u IT sektoru. Za razliku od dekana u ostavci, protivnici podele ETF-a na departmane kažu da ne treba odvajati ono u šta je decenijama ulagano. Smatraju da je dekan podneo ostavku da ne bi bio opozvan. O ostavci dekana izjasniće se Savet Fakulteta.
Kada su pre desetak godina na ETF-u uveli smer softversko inženjerstvo, mnogi su to smatrali gotovo propalom investicijom. Danas su IT stučnjaci najtraženiji u zemlji. Ideja da se računarstvo i softversko inženjerstvo odvoje u poseban departman, a možda kasnije i u poseban fakultet, podelila je ETF i rezultirala ostavkom dekana.
Dekan ETF-a u ostavci Zoran Jovanović kaže da postoji nacrt toga što je zamišljeno kao podela na departmane. Navodi da su oni koji su glasali za to rešenje rekli da je neprihvatljiv status kvo kao i osnivanje novog fakulteta.
"Ja sam se povukao da me ne bi optuživali da kao dekan pokušavam da namećem rešenje", dodaje Jovanović.
Dekan u ostavci potvrđuje da se o tome razgovaralo sa Vladom, ali pisanog traga o tome nema ni na Fakultetu, ni na Univerzitetu, koji se protivi uvođenju departmana, uveren da ETF već ima lidersku poziciju u školovanju IT inženjera.
Predsednik Saveta Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević smatra sa je dekan ETF-a napravio težak prekršaj. "Sam sebe je ovlastio da pregovara u ime ETF-a, ne poštujući principe kako funkcioniše akademska zajednica, normativna akta i statuti fakulteta i Univerziteta", ističe Kovačević.
Tvrdi da je Jovanović čak postavio pitanje da li njegova katedra želi da ode sa ETF-a. "Ne može njegova katedra da ode sa ETF-a, može da se da otkaz pa da se ode sa fakulteta", poručuje Kovačević.
Navodeći da je na univerzitetskoj zajednici da odluči na koji će način školovati IT kadar, u Vladi kažu da su odobrili veći broj brucoša i zapošljavanje profesora na tom fakultetu, kao i da je izdvojen novac za izgradnju zgrade u kojoj će se obrazovati samo IT inženjeri.
"Sigurni smo da je potreban taj kapacitet, zato što nam treba mnogo veći broj inženjera koji mogu da doprinesu našoj privredi. Zato moramo omogućiti da se nastavni kadar tamo zapošljava, da imaju nove laboratorije i prilike da rade projekte", kaže Vukašin Grozdić, savetnik u kabinetu premijerke.
U razvojnom centru "Majkrosofta" u Beogradu više od polovine zaposlenih su diplomci ETF-a.
Zamenik direktora "Majkrosoftovog" razvojnog centra u Beogradu Milan Novaković poručuje da je svuda u svetu na snazi trka za četvrtom industrijskom revolucijom. "I mi smo dosta dobro krenuli i sada nekako treba sami sebi da pomognemo da što bolje iskoristimo tu šansu, jer druge šanse neće biti uskoro", dodaje Novaković.
IT inženjer u Srbiji ne čeka posao, a svaki od njih godišnje doprinese sa 40.000 do 100.000 evra.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarProgramer ili inženjer
Ako neko hoće da štancuje programere, to može da ostvari na mnogim fakultetima. Na ETF-u se školuju inženjeri, između ostalog i IT inženjeri, ali ne samo programeri. Programer može da se postane i bez fakulteta. Ne vrši se reforma visokog obrazovanja na taj način. Ako ima para, neka se napravi nova zgrada, zaposle novi ljudi i neka školuju programere. ETF će nastaviti da školuje inženjere svih profila.