četvrtak, 28.09.2017, 13:41 -> 18:37
Izvor: RTS, Tanjug
Sindikati: Povući zakon o zaposlenima u javnim službama
Nekoliko sindikata prosvete i zdravstva održali su protest ispred zgrade Vlade Srbije, tražeći da se povuče iz procedure Predlog zakona o zaposlenima u javnim službama zato što, tvrde, od radnika pravi građane drugog reda. Protest je trajao oko sat vremena i protekao je bez incidenata.
Objasnili su da je taj zakon nepravedan zato što zaposlene u prosveti, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, kulturi i naučno-istraživačkoj delatnosti izuzima iz sistema zaštite "prava zaposlenih".
U 70 odsto škola u Srbiji nastava se odvija normalno
Prema podacima školskih uprava koji su prikupljeni od direktora 1.751 osnovne i srednje škole, nastava se u prepodnevnoj smeni normalno odvijala u 1.232 škole, odnosno u više od 70 odsto škola, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
U preostalih 512 škola pozivu na štrajk tri reprezentativna sindikata odazvalo se u proseku 60 odsto zaposlenih.
Savić: Ugrađene primedbe Sindikata zaposlenih u zdravstvu
Predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Zoran Savić izjavio je da su u tekst Nacrta zakona o zaposlenima u javnom sektoru uvrštene primedbe i predlozi ovog sindikata.
Savić je rekao da je u tekst zakona ugrađeno čak 40 od 60 njihovih primedbi.
To bi značilo da poslodavci zaposlenima u javnim službama više ne bi bile ustanove ili organizacije u kojima su potpisali ugovore o radu već "javna služba", što bi značilo da prestaje dejstvo ugovora o radu i da je on na raspolaganju resornom ministarstvu, kažu učesnici protesta.
Dodaju da bi na taj način nekoliko stotina hiljada zaposlenih u javnim službama postali ljudi bez radnih prava.
Ocenjuju i da taj zakon predstavlja čerupanje Zakona o radu i najavu njegovog potencijalnog ukidanja u narednom periodu.
Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković kritikovala je i Zakon o osnovama obrazovanja i vaspitanja, jer, kaže, daje ovlašćenje ministru prosvete da smenjuje direktore svih škola.
Na taj način, smatra Jankovićeva, ministar postaje generalni direktor svih škola Srbije.
"Poruka je, ovaj zakon ne sme proći, moramo da se oslonimo na zakone koje već imamo i da ono što smo stekli očuvamo", poručila je Jankovićeva.
Sa druge strane, dodaje, ovaj Predlog zakona o zaposlenima u javnim službama daje prevelika ovlašćenja direktorima u odnosu na zaposlene.
Predsednik Novog sindikata zdravstva Srbije Živorad Mrkić rekao je, da je ovo prvi u nizu protesta i da sindikati neće dozvoliti usvajanje Zakona o javnim službama.
Predsednik sindikata radnika u prosveti Srbije Slobodan Brajković rekao je da će zakon omogućiti masovno otpuštanje zaposlenih u javnim službama.
Navodi i da će tražiti da se za najmanje 25 odsto poveća plata radnicima u toj oblasti.
Predstavnici sindikata su poručili da to nije politički skup već "radnički bunt" i najavlili masovnije proteste u narednom periodu ukoliko se predlog zakona ne povuče.
Saobraćaj u Ulicama Kneza Miloša i Nemanjinoj kod Vlade Srbije bio je blokiran u periodu od 12 do 13 časova.
Novi propisi trebalo bi da se primenjuju od januara. Resorni ministar kaže da svaka novina izaziva revolt, i da je to prirodno, naročito kod sindikata koji imaju pravo da zastupaju interese svojih članova.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 12
Pošalji komentarProtest
Citam komentare i shvatam da javnost bas nije upucena najbolje u problematiku. Da je ovo uredjenija zemlja, mozda ne bi bilo nista strasno urediti ove oblasti kako su oni zamislili,ali je ovo zemlja Srbija, gde lazne diplome haraju,a zaposljava pre svega partijska knjizica. Plate su sada ovde najmanji problem,sprema nam se mnogo gore. Pre svega,ministar postavlja i razresava direktore skola,a ne kao do sada nastavnicko vece i skolski odbor. A direktor... on recimo ima diskreciono pravo da jednostavno, radnika premesti na drugo radno mesto, a odbijanje znaci otkaz. Pa na primer,bez obrazlozenja,nastavnik iz Beograda moze biti upucen u skolu u Mladenovac,Ako odbije sledi otkaz.
~~~~
Da li ima uopste osnova za ovaj protest?
strajk
Ima mnogo nepravilnosti u ovim stavovima
realno??
Da li mislite da je trenutno realno povecanje plate od 25%? Ja bih licno voleo da se to dogodi, ko ne bi, ali pravo pitanje je da li je realno i da li drzava to moze da iznese?
razgovori
protestima se nista ne postize,potrebni su razgovori.
strajk
Strajk organizuju a zakon jos nije niti usao u skupstinsku raspravu.
dobrobit
Za dobrobit zaposlenih u prosveti i zdravstvu je najbolje sacekati obecano povecanje plate, a sindikati nek rade svoj posao bez obustave rada.
daca
Sve se da resiti mirnim putem
resenje
Sve to treba dobro proučiti i naći najbolje rešenje
upitnik
Ne razumem nezadovoljstvo sindikalaca u trenutku dok se njihova oblast uređuje i stvaraju pretpostavke za pravedniju raspodelu ličnih dohodaka. Status quo nije održiv.