Hjuman rajts voč: Hrvatska vraća izbeglice u Srbiju

Organizacija za zaštitu ljudskih prava "Hjuman rajts voč" saopštila je da hrvatska policija tera tražioce azila nazad u Srbiju, a u nekim slučajevima primenjuje i silu i ne daje im priliku da zatraže zaštitu, i pozvala Evropsku komisiju da izvrši pritisak na vlasti u Zagrebu da izvršavaju svoje obaveze u skladu sa zakonima EU.

Organizacija "Hjuman rajts voč" navodi da su razgovarali s deset Avganistanaca, među kojima je bilo dvoje dece bez pratnje, koji su opisali kako su oterani nazad u Srbiju nakon što su uhvaćeni na hrvatskoj teritoriji. Oni su rekli da im je uskraćeno pravo da zatraže azil iako su to želeli da učine. 

Od njih 10, kako navodi HRV, devet je reklo da su ih policajci i udarili, a svi su rekli da su im oduzeli lične stvari, uključujući novac ili mobilne telefone.

"Izveštaji o šokantnom i okrutnom postupanju Hrvatske prema tražiocima azila na njenoj granici nisu dostojni jedne države EU", izjavila je istraživač HRV za Balkan i Istočnu Evropu, Lidija Gal koja je pozvala vlasti u Zagrebu da obezbede zaštitu tražiocima azila a ne da ih silom teraju natrag u Srbiju.

U saopštenju se dodaje da je izveštaja o vraćanju izbeglica iz Hrvatske u Srbiju bilo i ranije i da je to u suprotnosti sa zakonom EU o azilu, poveljom o osnovnim pravima i međunarodnom konvencijom o izbeglicama.

Podseća se, takođe, da se, prema smernicama Visokog komesarijata UN za izbeglice, Srbija ne smatra sigurnom trećom zemljom za tražioce azila što znači da zemlje članice EU, uključujući i Hrvatsku, ne treba u Srbiju da vraćaju izbeglice.

Uz ocenu da vraćanjem izbeglica Hrvatska dovodi migrante i tražioce azila u rizik i ignroiše svoje zakonske obaveze, Lidija Gal je dodala koja je pozvala vlasti u Zagrebu da obezbede zaštitu tražiocima azila a ne da ih silom teraju nazad u Srbiju.

Ona je dodala i da bi "Evropska komisija trebalo da izvršiti pritisak na Zagreb da ispunjava svoje obveze u skladu sa zakonom EU i zakonom o izbeglicama, da istraži navodna zlostavljanja i omogući traženje azila i pravične postupke za one na njenoj teritoriji i njenim granicama".

Broj komentara 7

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
sreda, 23. april 2025.
19° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom