Председница Скупштине Србије Ана Брнабић ће, чим се стекну законски услови, а то један минут након поноћи, заказати седницу о изменама Закона о рударству и геолошким истраживањима за понедељак, 7. октобар 2024. године, сазнаје РТС.
понедељак, 30.09.2024, 05:50 -> 21:48
Скупштина Србије изгласала ребаланс буџета за 2024.
Са 136 гласова "за" и 51 "против", посланици Скупштине Србије изгласали су ребаланс буџета за 2024. годину. Међу још шест тачака дневног реда, парламент је усвојио и измене Закона о финансијској подршци породицама са децом. Иако је за 14 часова била најављена седница о литијуму, она није одржана будући да ванредна седница може трајати само до поноћи. Председница парламента Ана Брнабић најавила је да ће, кад се стекну законски услови, а то је минут након поноћи, заказати седницу о изменама Закона о рударству и геолошким истраживањима за понедељак, 7. октобар.
Завршено ванредно заседање парламента
Гласањем о повредама Пословника, завршено је друго ванредно заседање 14. сазива Скупштине Србије.
Усвојене измене Закона о финансијској подршци породицама са децом
Гласовима готово свих посланика у сали, парламент је усвојио измене Закона о финансијској подршци породицама са децом. "За" су била 184 посланика, док је само један гласао "против". Није гласало 10 посланика.
Према овим изменама родитељски додатак ће за прво дете износити 500.000 динара, за друго дете 600.000 динара у месечним ратама на две године плус 135.000 динара једнократно.
За треће дете додатак се повећава на 2.280.000 динара у 120 једнаких месечних рата, плус 135.000 динара једнократно, а за четврто дете 3.180.000 динара у 120 рата.
Ове мере важиће за сву децу рођену од 1. јануара 2024. године.
Парламент изгласао ребланас буџета за 2024.
Са 136 гласова "за“ , посланици скупштине Србије усвојили су ребаланс буџета за 2024. годину. "Против" је био 51 посланик, уздржаних није било док шест посланика није гласало.
Усвојеним изменама буџет је повећан за 132,5 милијарди динара и износи 2.173 милијарде динара.
Посланици опозиционих партија нису гласали за предложени ребаланс буџета.
Скупштина је одбацила свих 119 амандмана које су народни посланици уложили на предложен ребаланс буџета.
Предлог закона о ребалансу буџета усвојен у начелу
Већином гласова присутних посланика Предлог закона о ребалансу буџета усвојен у начелу. Уследило је гласање о амандманима.
Парламент завршио расправу о амандманима, следи гласање
Посланици Скупштине Србије завршили су расправу о амандманима на ребаланс буџета и другим тачкама дневног реда. Следи гласање о тим решењима.
Председница Скупштине Ана Брнабић закључила је расправу о предложеним амандманима на седам предлога закона, које је поднела Влада Србије, а међу којима је Предлог закона за измену Закона о буџету за ову годину.
Било је укупно уложено 146 амандмана, од којих се 119 односило на предлог за измену Закона о буџету.
Брнабић: На расправу о литијуму можда ће ипак доћи Вучић
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић поновила је да ће предлог за одржавање седнице о литиујуму, мимо онога што је опозиција тражила да буде у ванредном заседању, да стави на редовну седницу.
"Пошто сте успешно опструисали и не можемо да стигнемо да говоримо о том предлогу на ванредној седници, ја ћу мимо онога што сте тражили да буде у ванредном заседању, ставити на редовну седницу. Побећи од тога нећете", навела је Брнабићева.
Како је додала, може се десити да на ту расправу ипак дође председник Александар Вучић.
Претходно је посланик ДС Срђан Миливојевић позвао грађане на протесте против литијума и против режима.
Павићевић: Зелено-леви фронт неће учествовати "у овој фарси"
Посланик Зелено-левог фронта Ђорђе Павићевић рекао је да та посланичка група неће образлагати амандмане.
Како је истакао, та посланичка група неће неће учествовати "у овој фарси“.
Говорећи о оптужбама владајуће коалције да одуговлаче актуелну расправу, Павићевић је навео да су предлагач закона и посланичка група која брани законе, потрошили више времена него предлагачи амандмана.
Настављена расправа о амандманима
Након паузе посланици су наставили расправу о појединостима на Предлог закона о ребалансу буџета.
Одређена једночасовна пауза
Марина Рагуш одредила је редовну паузу од 60 минута.
Рагуш: Седница о литијуму када се заврши расправа о буџету
Председавајућа Скупштине Србије Марина Рагуш обавестила је посланике да ће ванредна седница на захтев 86 посланика која је заказана за 14.00 почети када се заврши актуелна седница о ребалансу буџета.
Ванредна седница о ребалансу буџета почела је прошлог понедељка, а на измене закона о буџету поднето је више од 140 амандмана.
Иако су неки посланици опозиције повукли амандмане, расправа о ребалансу је настављена. Председница Скупштине за данас у 14.00 заказала је нову ванредну седницу на захтев групе од 86 опозиционих и самосталних посланика.
Они су почетком септембра иницирали ту седницу и поднели предлог за Закона о рударству и геолошким истраживања којима се предлаже забрана истраживања и експлоатације литијума и бора.
Скупштина у поноћ завршава период ванредног заседања, а од 1. октобра улази у редовно јесење заседање.
Брнабић: О литијуму на редовном заседању Скупштине Србије
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да по свему судећи неће бити времена да се током ванредног заседања расправља о изменама и допунама Закона о рударству и геолошким истраживањима, који је поднело 86 опозиционих и самосталних посланика, а којима се предлаже забрана истраживања и екплоатације литијума и бора, али да ће представници власти инсистирати да се тај предлог закона нађе на редовном заседању.
На конференцији за новинаре у холу Скупштине Србије, Брнабићева је рекла да је кривица за то што нема времена за ванредну седницу о литијуму на опозицији, која је, како је рекла, учинила све да одуговлачи раправу о ребалансу буџета на другом ванредном заседању Скупштине Србије.
"Све су учинили у последњих шеста дана, искористили су све могуће инструменте да се седница не заврши на време за ванредно заседање Скупштине Србије о изменама Закона о рударству и геолошким истраживањима", рекла је Брнабићева.
Међутим, како је рекла, актуелна власт им неће дозволити да се од тог предлога закона сакрију, јер је тај предлог закона, како је рекла срамотни споменик неодговорности и аљкавости једног дела народних посланика у Скупштини Србије.
Истакла је да ће она предложити да се тај предлог закона разматра на редовном заседању и да неће чекати јануар и почетак новог ванредног заседања.
"Да покажемо грађанима Републике Србије шта су они ставили на дневни ред и шта су они предложили Народној скупштини. Ми ћемо инсистирати да се овај предлог закона нађе на редовном заседању Народне скупштине Републике Србије и нећемо им дати, нећемо дозволити да од оваквог предлога закона одустану и да се сакрију. Дакле, желимо да људи знају шта су они предложили, на шта то личи, какве су све то лажи и неистине и на крају крајева какве би биле последице усвајања оваквог бесмисленог и штетног предлога закона", рекла је Брнабићева.
Она је поручила грађанима да не брину, иако је опозиција, како је рекла, тражила амандмане и да је расправа стигла до 80. амандмана од предложених 146.
"Они којима су пуна уста литијума, учинили су у ових шест дана све да до расправе о литијуму не дође. Тражили су реплике, повреде пословника, причали су искључиво ван дневног реда. Све како би утрошили време. Срамота их је од закона који су предложили и од лажи које су у њему изнели. Њихов предлог је глуп, бесмислен и штетан", констатовала је Брнабићева.
Одговарајући на питање новинара зашто није брже реаговала када на предлог опозиције за одржавањем седнице о литијуму, одговорила је да је реаговала брзо и да се никада није мање чекало на реакцију председника Скупштине.
Додала је да сматрала да је ребаланс буџета важнија тема од литијума, јер како је рекла, када се упути предлог ребаланса буџета, трезор се закључа и финансирање у држави стане.
Док је председница Скупштине Србије држала конференцију за новинаре, пришао јој је председник посланичког клуба Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута држећи у рукама папир на којем је писало: "Лаже".
Брнабићева је на тренутак прекинула конференцију и замолила Јовановића да се склони и пусти је да говори и рекла да грађани Србије на том примеру могу да виде како опозиција схвата парламентаризам.
Скупштина у поноћ завршава период ванредног заседања, а од 1. октобра почиње редовно јесење заседање, које траје 90 дана.
Група од 86 посланика 10. септембра покренула је иницијативу да се о литијуму расправља на ванредном заседању које је Брнабићева заказала за данас у 14.00, али је почетак одложен због расправе о буџету.
Вучевић: Опозиција злоупотребљава синдикалну борбу просветних радника
Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је да је опозиција и данас показала да је спремна да монополизује сваки вид задовољства или незадовољства у држави, оправданог или неоправданог, објективног или субјективног и да то користи као прилику за улазак на политички полигон, а да сада злоупотребљава синдикалну борбу просветних радника.
"То смо имали и код убиства деце у основној школи на Врачару, то смо имали код свих несрећа које нам се дешавају у држави а сада себи дајете за право да ви монополизујете политички синдикалну борбу просветних радника", рекао је Вучевић у Скупштини Србије одговарајући народном посланику посланичке групе Народни покрет Србије – Ново лице Србије Урошу Ђокићу који је позвао грађане да подрже просветне раднике који су најавили протест за среду, 2. октобар.
"Ви у ствари урушавате њихову синдикалну борбу, јер хоћете ви да се појавите на том скупу. Ви сада чините медвеђу услугу синдикалним радницима или синдикатима у просвети, јер покушавате и све време радите током расправе о ребалансу буџета да монополизујете њихову борбу", рекао је Вучевић.
Истакао је да просветне раднике нико не потцењује и да је Влада Србије испунила готово све што је договорено протоколом између Владе Србије и синдиката у просвети прошле године.
"Спремни смо да наставимо и даље да разговарамо", рекао је Вучевић.
Полемика Вулина и Јовановића
Потпредседник Владе Александар Вулин изјавио је данас у наставку другог ванредног заседања Народне скупштине да ничији гробови и ничије кости не смеју да постану део политичке расправе у Скупштини.
Он је тако реаговао на изјаву шефа посланичке групе Еколошки устанак Александра Јовановића Ћуте, који је рекао да би се, ако се у Јадру буде копало, наишло на кости прадедова који су погинули на Церу, на шта је председница Народне скупшитне Ана Брнабић рекла да није у реду да се злоупотребљавају кости прадедова.
Вулин је замолио опозиционе народне посланике да гробовима предака не бране своју политику.
"Расправљаћемо о свему, вређаћемо се, свађаћемо се, налазићемо аргументе. Све је у реду и све је дозвољено. Само вас молим, немојте ничије кости да ископавате. Немојте гробовима да браните сопствену политику", проручио је Вулин опозиционим посланицима.
Према Вулиновим речима, у скупштинским клупама је био убијен и народни посланик Краљевине СХС Стјепана Радић, кога је убио Пуниша Рачић, и питао да ли то значи да онда не треба да се расправља у згради Скупштине.
"Знате ли да је испод моста на Ади била последња или прва, како год хоћете, одбрана Београда 1915. године, трећепозивци су ту изгинули на Ади Циганлији. Па да срушимо мост на Ади? Знате ли да на колубарским коповима, колико је ископано мученика који су изгинули у Колубарској бици, па је ексхумирано и однето у цркву у Лазаревцу? Треба ли да укинемо и те копове? Нема стопе ове свете земље где неко својом главом није платио за нашу слободу. Али немојмо да те свете кости користимо за наше недостојне политичке игре и препуцавање", рекао је Вулин.
Јовановић је одговорио Вулину да се убиство Радића није десило у садашњем здању Дома Народне скупштине.
Јовановић је поручио да костима војника са Цера, за које је рекао да су закопане у долини Јадра, "не тргује" и поручио представницима власти да ће литијум копати "само преко њега мртвог".
Он је упитао да ли ће председник Србије Александар Вучић доћи на ванредну седницу Скупштине посвећену литијуму, на шта је Брнабићева одговорила да су опозициони посланици сами тражили да он не долази у Скупштину.
Шеф посланичке групе СНС у Скупштини Србије Миленко Јованов реаговао је на то што су опозициони посланици поднели Скупштини предлог закона против копања литијума и навео да уместо да их опозиција убеди у то да имају добар предлог закона они прете или покушавају остале посланике на сваки могући начин да увреде.
"Како да гласамо ако нам претите", упитао је он.
Нагласио је да ће посланици гласати онако како и треба да се гласа и поручио да нико не може да их уплаши.
Брнабић: Вучић нема овлашћења да буде на седници о литијуму
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић рекла је данас да председник Србије Александар Вучић нема овлашћења да присуствује седници о литијуму, јер је, како је истакла, реч о посебној седници коју је тражила опозиција.
"Не знам зашто ми добацујете, рекли сте да нисам у праву и да нисам говорила истину када је ваша колегиница, овлашћени представник за овај закон, рекла да Александар Вучић не може да буде овде", навела је Брнабићева.
Она је то рекла одговарајући на питање посланика Еколошког устанка Александра Јовановића Ћуте да ли ће Вучић данас доћи на седницу парламента о литијуму.
Пошто је расправа скренула у другом смеру од амандмана, Брнабићева је опоменула посланике да су тек на 66. амандману од предложених 146 и замолила их да се убрзају, пошто је преостало свега четири сата за расправу и да неће стићи да заврше седницу на време да би могли да започну седницу о литијуму.
На то је посланик СНС-а Маријан Ристичевић рекао да је спреман да повуче све амандмане на ребаланс буџета које је предложио, да би посланици на време завршили расправу о ребалансу и почели седницу о литијуму, ако је и опозиција спремна да учини исто што и он.
Милићевић: Само неодговорни игноришу чињеницу да литијум може бити фактор развоја
Министар без портфеља Ђорђе Милићевић изјавио је да само неодговорни представници власти и опозиције могу да игноришу чињеницу да постоје рудна и минерална богатства која могу да буду озбиљан фактор развоја Србије у наредним деценијама и што може грађанима да унапреди животни стандард и живот.
"Одговорна власт, одговорна влада, као што је влада на чијем је челу председник Милош Вучевић, не пропушта прилике, али на прво место увек ставља интерес грађана Србије. И зато је на предлог председника Републике отворена у наредне две године дискусија, разговор са грађанима, разговор у који су укључени и председник Владе и Влада, разговор у којем је укључена и научна заједница", рекао је Милићевић на седници Скупштине Србије на којој је расправа о амандманима на ребаланс буџета прерасла у полемику о литијуму.
Он је додао да је председник Републике замолио научну заједницу да не буду ни за, ни против, већ да иду међу људе и да дају одговоре на сва отворена питања.
"Није ни на мени, није на вама да кажемо да ли је нешто добро или лоше. На нама као представницима одговорне и озбиљне Владе Републике Србије је да обезбедимо амбијент за расправу и да чујемо мишљење оних који су пре свега стручни и да ставимо стручност на прво место", поручио је министар.
Он је позвао народне посланике да буду конструктивни и да размишљају о ономе што јесте интерес грађана.
"То значи да уместо давања мишљења које није релевантно, које треба да омогући да се дође до неких јефтиних политичких поена, предложите институције, предложите стручњаке, предложите факултете домаће стране који могу помоћи у доношењу ове одлуке", рекао је Милићевић.
Он је демантовао посланике опозиције који су рекли да је Рио Тинто дошао у Србију 1998. године, већ 2001.
"И не кажем то ја, то каже Рио Тинто током разговора председника Републике са грађанима у Лозници и Љубовији. Од 2004. године су рађене прве истражне радње, 2006. године јесте мењано законодавство, законодавство је мењано и 2011. године, а 2012. године је дефинисана национална стратегија. У тој националној стратегији дефинисано је да је литијум национално благо, које треба у стратешком и економском смислу искористити", навео је Милићевић.
Говорећи о предложеном ребалансу буџета, министар је рекао да је буџет, "живот".
"Ако имамо нереалан буџет, имамо нереалан живот. Ова Влада Републике Србије то неће дозволити", сматра Милићевић.
Расправа о амандманима у Скупштини прешла у расправу о литијуму
Посланици Скупштине Србије наставили су расправу о амандманима на ребаланс и пратеће законе, али је она брзо прешла у полемику о литијуму иако би ванредна седница о том питању требало да почне у 14.00.
Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да је поднео амандман којим тражи да се смање субвенције које се дају страним компанијама, а због, како је рекао, катастрофалних ефекта које би пројекат Рио Тинта имао на нашу пољопривреду.
На то је реаговао председник посланичке групе Српске напредне странке (СНС) Миленко Јованов и рекао да је 2011. године у Скупштини Србије усвојен Закон о рударству и геолошким истраживањима, којим је промењено, односно утврђено, да носилац експлоатације може бити привредно друштво, односно друго правно лице, предузетник који је носилац истраживања.
"Дакле, шта су они урадили? Они су прво Рио Тинту дали да истражује, а онда, по захтеву вероватно Рио Тинта, променили закон тако да само онај ко истражује може и да експлоатише", рекао је он.
Истакао је да је међу онима који су за то гласали био и Срђан Миливојевић. Навео је да се ту прича не завршава и да се претходно 2006. године гласало за закон о изменама и допунама Закона о рударству, којим је први пут уведено да ко истражује може и да експлоатише.
"Тим законом су укинули могућност држави Србији да заради тако што ако неко истражује, па пронађе неки минерал, распише се тендер па да видимо ко да више да то експлоатише. Е они су то укинули тим законом", рекао је Јованов.
Додао је да су за тај закон између осталих гласала и четири посланика ДС, која је тада била у опозицији.
"Нека онда објасне ови који су тако против Рио Тинта, зашто су четири посланика њихове странке, опозиционе странке у том тренутку, дошла на седницу и гласала за измене и допуне закона које иду директно на руку Рио Тинту. Тиме је укинуто право државе да распише тендер ако се пронађе нека минерална сировина", рекао је он.
Шеф посланичке групе Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута рекао је да ако се у Јадру буде копало до чега, како је рекао, неће доћи, наићи ће се на кости прадедова, на шта је Брнабићева рекла да није у реду да се такве ствари злоупотребљавају.
Настављена Седница Скупштине Србије о ребалансу буџета
Посланици Скупштине Србије наставили су данас друго ванредно заседање, а на дневном реду седнице која је почела у прошли понедељак је седам тачака, од којих је једна предлог измена Закона о буџету за ову годину.
Поднето је укупно 146 амандмана, од чега 119 на ребаланс буџета. Ребалансом буџета је планирано да укупни приходи износе 2.173,4 милијарде динара, што је за 132,5 милијарди, односно 6,5 одсто, више од иницијалног буџета.
На дневном реду су и измене Закона о финансијској подршци породици са децом којим се повећава родитељски додатак.
Посланици Скупштине Србије требало би ову седницу да заврше до 14 часова, а затим ће одмах отпочети нову, пошто је за тај термин председница парламента Ана Брнабић заказала треће ванредно заседање Скупштине Србије, на којем ће се разматрати измене и допуне Закона о рударству и геолошким истраживања којима се предлаже забрана истраживања и експлоатације литијума и бора.
Председница Народне скупштине Ана Брнабић сазвала је Треће ванредно заседање за данас у 14 часова, на чијем дневном реду су измене и допуне Закона о рударству и енергетици, којима се тражи забрана истраживања и експлоатације литијума и бора.
Претходно су, од 10 часова, на седници која је почела прошлог понедељка, посланици наставили расправу о амандманима на предлог ребаланса буџета.
Опозициони посланици, као и самостални, њих 86, поднели су 10. септембра иницијативу за одржавање седнице о рударењу литијума, а истог дана председница парламента је најавила да ће предлог ставити на дневни ред у складу са законским роковима. Ипак, председница парламента рекла је да се седница о тој теми не може одржати у ванредном термину будући да редовно заседање Скупштине мора почети сутра, 1. октобра.
Најавила је да ће тему литијума уврстити у редовно заседање.
Током расправе о ребалансу буџета претходних дана, полемисало се да ли ће седница о литијуму бити заказана.
Устав Србије, у члану 106, прописује да се Народна скупштина састаје у два редовна заседања годишње и да прво редовно заседање почиње првог радног дана у марту, а друго првог радног дана у октобру и да не може да траје дуже од 90 дана.
Истим чланом Устава је прописано да се Народна скупштина састаје у ванредно заседање на захтев најмање трећине народних посланика или на захтев Владе, са унапред одређеним дневним редом.
Седница о литијуму требало је да почине до истека времена за ванредно заседање, односно могло је да траје до вечерас, до поноћи.